כשהשר כועס על חוצה ישראל - מעצ תקים גם שדות תעופה

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, זעם על כך שלתפקיד מנכ"ל חוצה ישראל נבחר המועמד שלא תמך בו ■ התוצאה: מינוי המנכ"ל לא נחתם כבר חודשיים - ומשרד התחבורה מרוקן את החברה הסוררת מפעילות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התחבורה ישראל כ"ץ
שר התחבורה ישראל כ"ץצילום: אילן אסייג

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, החליט לפני חודש כי חברת נתיבי ישראל (לשעבר מעצ) תנהל את הפרויקט להקמת שדה התעופה הבינלאומי בצפון. מדובר בשדה תעופה חדש שיוקם כשדה משלים לנמל התעופה בן גוריון, ככל הנראה, על שטח בסיס חיל האוויר ברמת דוד.

לפי החלטת הממשלה מסוף 2014, שדה התעופה יוקם ויתופעל על ידי זכיין פרטי — החלטה שלא מאפשרת לרשות שדות התעופה (רש"ת) להיות מעורבת בפרויקט. היות ומדובר בפרויקט זכייני, צפויה היתה לנהל אותו חברת חוצה ישראל הממשלתית — זרוע ניהול פרויקטי הזכיינות בענף התחבורה (כביש 6, הנתיב המהיר ומנהרות הכרמל) בליווי ועדת מכרזים בין־משרדית שבראשה יעמוד סגן החשב הכללי באוצר. אלא שבאופן מפתיע, כ"ץ החליט כי מי שתנהל את המכרז לא תהיה חוצה ישראל — וכי הוא יועבר לידיה העמוסות ממילא של נתיבי ישראל.

כ"ץ נקט במהלך דומה לפני חצי שנה. גם אז החליט השר להפקיע מידי חוצה ישראל את פרויקט הענק להנחת מסילת הרכבת המזרחית (המתוכננת במקביל לכביש 6, בתקציב של כ–9 מיליארד שקל) — ולהעביר אותו לידי נתיבי ישראל, בהחלטה שגררה אף היא הרמת גבות.

המהלך שבו נקט כ"ץ נעשה על רקע המכרז שהתנהל באותם ימים לתפקיד מנכ"ל חברת חוצה ישראל — שם סוכל ברגע האחרון ניסיון להטיה לכאורה של תוצאתו — כפי שנחשף ב–TheMarker.

חרף לחצים פוליטיים כבדים על מינוי של שתי דמויות משורות הממשלה, החליט דירקטוריון החברה לבחור לתפקיד את דן שנבך, מהנדס ואלוף משנה (במיל'), ששימש בעבר כראש מחלקת בינוי בחיל האוויר — ויכול היה לפיכך להתאים לניהול פרויקט שדה התעופה החדש.

אלא שכ"ץ סירב לכאורה להשלים עם בחירתו, ולא חותם על המינוי. במקביל, יצאה נתיבי ישראל בימים האחרונים במודעות איתור לתפקיד ראש מינהלת לפרויקט שדה התעופה, בתקן סמנכ"ל. לצד גיוס זה ביקשה עוד החברה לאשר לה כשבעה תקנים נוספים לאיוש בעלי תפקיד נדרשים לטובת קידום הפרויקט.

TheMarker פנה אתמול למשרד התחבורה בשאלה מדוע השר לא חתם עדיין על מינויו של שנבך — והאם יש לכך קשר לתוצאות המכרז לתפקיד. עוד נשאל המשרד מדוע החליט שר התחבורה להפקיד את פרויקט שדה התעופה המשלים בידי נתיבי ישראל — ולא בחוצה ישראל. ממשרד התחבורה נמסר: "מינוי מנכ"ל חברת חוצה ישראל כלל ראיון בהשתתפות מנכ"לית משרד התחבורה והיועצת המשפטית, והתבצע בהתאם לנוהל השגור והמקובל. אין ולא היה קשר בין הקמת שדה התעופה הבינלאומי ברמת דוד לחברת חוצה ישראל".

מה עשתה היועמ"שית בראיון הקבלה?

ועדת גילאור, ועדת המינויים במגזר הציבורי, אישרה את מינויו של שנבך לתפקיד מנכ"ל חוצה ישראל כבר בדצמבר, ושמו הועבר לחתימת השר כ"ץ ולאחר מכן לחתימת שר האוצר, משה כחלון.

אלא שכ"ץ סירב מאז לחתום על המינוי, שמתעכב כבר חודשיים. ל–TheMarker נודע כי לפני כשבועיים זומן שנבך לראיון מקדים במשרד התחבורה, שבו נכחו כ"ץ ומנכ"לית המשרד, קרן טרנר. באופן תמוה נכחה בפגישה גם היועצת המשפטית של המשרד, עו"ד מלי סיטון. נוכחות של יועצת משפטית ב"ראיון קבלה", שהוא פורמלי ברוב המקרים, נחשבת לחריגה — וגוררת רושם של עריכת מעין "שימוע" למועמד, תוך העמדת התאמתו לתפקיד בספק.

שנבך אמנם זכה לניקוד המשוקלל הגבוה ביותר מבין המתמודדים על התפקיד לאחר שלב המבחנים והראיונות האישיים. ואולם זמן קצר אחר מכן התחיל מכבש לחצים פוליטיים על כמה מחברי ועדת האיתור לתפקיד כדי שלא ימליצו לדירקטוריון על מינויו — ויצביעו על לא פחות מארבעה מתמודדים מומלצים אחרים. בניגוד לשנבך, המדורגים במקומות השלישי והרביעי במכרז היו פקידי ציבור מכהנים.

כמה מחברי הדירקטוריון אף שוחחו עם גורם פוליטי בנוגע לסדרי המכרז והליך בחירתו של המנכ"ל הבא — תוך הפרה לכאורה של סדרי מינהל תקין. לאור הפרסומים על ניסיון המחטף הפוליטי לכאורה, התפטר מתפקידו יו"ר דירקטוריון חוצה ישראל, מוטי אלמליח, לאחר חודשיים בלבד בתפקיד.

לאחר התפטרותו של אלמליח החליטה ועדת האיתור לסגת מכוונתה להמליץ על ארבעה מועמדים — ולהעביר להכרעת הדירקטוריון מי מבין שני המועמדים המצטיינים בהליך האיתור יכהן כמנכ"ל. בהצבעה שערכו ששת חברי הדירקטוריון זכה שנבך בתמיכת ארבעה מהם.

בעקבות כך, החל כ"ץ לקדם את מינויו של חוסאם בשארה לתפקיד יו"ר דירקטוריון חוצה ישראל. בשארה, שכיהן עד לפני כמה חודשים כיו"ר רכבת ישראל - היה מועמדו של כ"ץ להמשיך בתפקיד זה לכהונה שנייה. ואולם מועמדות זו נתקלה בקשיים, וכעת העביר אותו כ"ץ לחברה האחרת שבשליטתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker