אושר: רכבת קלה תחבר בין חיפה לנצרת

הקו מיועד להיפתח לתנועת הנוסעים ב-2025, אחרי דחיות חוזרות ונשנות לאורך השנים

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסלול הרכבת הקלה חיפה-נצרתצילום: יח"צ
אורן דורי

התוכנית להקמת רכבת קלה שתחבר בין חיפה לנצרת אושרה היום (ב') בוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של תשתיות לאומיות (ות"ל), ותועבר עתה לאישור הממשלה. הקו מיועד להיפתח לתנועת הנוסעים ב–2025, אחרי דחיות חוזרות ונשנות לאורך השנים, ולאחר שעלותו המשוערת הוכפלה עם הזמן ל–6.4 מיליארד שקל.

התכנית כוללת מסילה בגובה הקרקע באורך 43 קילומטרים, מתוכם 36 ק"מ בקו הבין-עירוני. לאורך התוואי משולבים 17 תחנות – 9 בין עירוניות ו-8 עירוניות – במרחק ממוצע של 2.5 ק"מ זו מזו. בסמוך לתחנות יוקמו 9 חניונים לכלי רכב.

התוואי של הרכבת הקלה הראשונה בצפון הארץ יתחיל בתחנה מרכזית המפרץ, במקביל לדרך 22 (כביש עוקף קריות) עד מחלף קריית אתא צפון, ימשיך לאורך דרך 781 ועד מחלף גלעם ויעבור במסלולי דרך 79 עד צומת ריינה-משהד, דרך 6400 לנצרת עילית, נצרת דרך קריית הממשלה ויסתיים בצומת המוסכים.

הרכבת הקלה תשרת לפי התחזיות עם פתיחתה רק כ–12 אלף נוסעים ביום. מדובר במספר נוסעים נמוך ביחס לקווים השאפתניים של הרכבת הקלה בגוש דן. לאחר השלמת הקו, יתכן כי תתווסף לו שלוחה לאורך כביש 22 (עוקף קריות), שתשרת את השכונות המתוכננות במזרח קרית ביאליק והסביבה.

הנסיעה ברכבת הקלה תגיע ל-100 קמ"ש במקטע הבין עירוני ולמהירות של עד 50 קמ"ש בתוך השטח העירוני.

לדברי מתכננת הות"ל, נאוה אלינסקי, "התכנית צפויה להקל על עומסי התחבורה באזור ותשפר את נגישותם של תושבי נצרת, נצרת עילית והישובים לאורך דרך מס' 79 לעיר חיפה. כמו כן, התוכנית תאפשר שירות תחבורתי איכותי לשכונות החדשות של קרית אתא המקודמות כיום בותמ"ל ותקשר אל האתרים התיירותיים בנצרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker