קק"ל שילמה דמי חסות לארגון פשע בצפון במשך שלוש שנים

כתב אישום שהוגש נגד בני משפחת הייב מהגליל העליון מגלה כי קק"ל שילמה עשרות אלפי שקלים עבור שירותי אבטחה פיקטיביים, כדי להגן על מתקניה בצפון - ובהם אתר אגמון החולה ■ בין היתר, קק"ל נדרשה לדווח לעבריינים מראש על הוצאת כלי עבודה מאתריה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אתר אגמון החולה
אתר אגמון החולהצילום: גיל אליהו
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הקרן הקיימת לישראל (קק"ל) נסחטה לכאורה במשך לפחות שלוש שנים על ידי ארגון פשע מאזור הצפון. לפי החשד, קק"ל שילמה לעבריינים עשרות אלפי שקלים, לפני שהתלוננה על כך במשטרה.

מכתב האישום שהוגש בסוף השבוע נגד 17 מחברי הארגון, שבראשו עמדו בני משפחת הייב מטובא זנגריה, עולה כי 2011–2014 נאלצה קק"ל לשלם להם דמי חסות בעבור השמירה על אתרי הטבע שהיא מפעילה באזור הצפון, ובהם אתר אגמון החולה. זאת, מחשש לפגיעה באתרים ובציוד המכני שהוחזק בהם.

מכתב האישום עולה כי במשך שלוש שנים העסיקה קק"ל חברת שמירה ואבטחה, שבמקום לספק לאתרי הארגון שומרים - שכרה בקבלנות משנה את חברת כנפי עטלף, שבבעלות גאנם פלאח, בן דודו של גולן הייב (החשוד כראש ארגון הפשיעה).

לפי החשד, כנפי עטלף שימשה פלטפורמה פיקטיבית לצורך הלבנת כספים במיליוני שקלים מעסקים ברמת הגולן ובגליל, בעיקר בקרב קבלני בניין ותשתיות. ואכן, מי שפעל בפועל מטעם כנפי עטלף מול קק"ל וחברת האבטחה שלה היה גולן הייב בעצמו - בלי שסיפק בכלל שומרים.

לפי האישום, אנשי ארגונו של הייב דאגו להדביק באתרי הבנייה מדבקות שעליהן הכיתוב "רעם" ומספרי הטלפון שלהם. בכך סימנו לכאורה כי האתרים והכלים שבהם זוכים להגנתם. בתמורה, הם גבו דמי חסות ונמנעו מהעמדת שמירה.

לעומת זאת, לכלים שהוצבו באזור הגיאוגרפי הרלוונטי ללא המדבקות נגרמו נזקים בעשרות ומאות אלפי שקלים. אלה נפסקו רק עם קבלת החסות מצד הארגון.

מכתב האישום עולה כי קק"ל ערכה ב–2014 מכרז חדש לאספקת שירותי שמירה ואבטחה, שבו זכתה חברת צוות 3 - אחת מהחברות המובילות בענף. אלא שעם תחילת עבודתה בצפון, כך מתברר, פנה מנהלה באזור לכנפי עטלף, במטרה להיעזר ב"עובדים מקומיים".

המנהל מטעם צוות 3 הופנה להייב, שהוצג כ"אחראי לשמירה באתר החולה". הייב הבהיר כי יספק חסות לבאגר (מחפר) שמחזיקה קק"ל בהחולה, אבל הזהיר כי על צוות 3 או קק"ל ליידע אותו כשהבאגר יוצא מהאתר לעבודות.

בתמורה לחסות, נדרשה צוות 3 לשלם משכורות פיקטיביות למקורביו של הייב, שהוצגו כשומרים מטעם כנפי עטלף - אבל נרשמו כעובדים שכירים של צוות 3.

מכתב האישום עולה כי חברת האבטחה הסכימה לסידור זה לכמה חודשים, "מתוך הבנה כי אם יסרבו לו, ייפגע הציוד שעליו נשכרו לשמור". ואכן, הייב הדביק על הבאגר מדבקה עם הכיתוב "רעם", בעוד קרוביו זכו למשכורות מצוות 3, מבלי שסיפקו שמירה בפועל.

רק בחלוף כמה חודשים הפסיקה צוות 3 את ההתקשרות עם גולן ועם כנפי עטלף, שלפי כתב האישום, "ניצלו את מצוקתן של קק"ל וצוות 3 כדי לקבל דבר שאינו מגיע להם כדין, וכשהם מספקים בעד התשלום תמורה הנופלת במידה בלתי־סבירה מהמקובל". בגין תת־פרשה זו מואשם הייב בסחיטה באיומים ובעושק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ