אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מכתב ההתחייבות שעליו חתמו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האנרגיה, יובל שטייניץ, עבור ממשלת ירדן, כולל הבטחה שלפיה יצוא הגז הישראלי ממאגר לווייתן לירדן לא יופרע למשך כל תקופת החוזה שעליו חתמו חברת החשמל הירדנית (NEPCO) ומפעילת קידוח לווייתן, נובל אנרג'י האמריקנית. משך החוזה הוא 15 שנה. המכתב כולל גם התחייבות שלפיה יצוא הגז לירדן יקבל עדיפות גם על צרכי המשק הישראלי בשעות מחסור.

את תוכן ההתחייבות פירסם אתמול נחמיה שטרסלר ב"הארץ". זאת, לאחר שבמשרדי הממשלה סירבו בימים האחרונים לאשר את תוכן המכתב, את זהות הרגולטורים שאישרו את שיגורו, את נמעניו — ואף סירבו לאשר את עצם קיומה של התחייבות כלשהי, לאחר שזאת נחשפה ביום ראשון ב–TheMarker.

היעדר השקיפות גרר חשש באשר לתחולת ההתחייבות שמדינת ישראל נטלה על עצמה, ובנוגע לשאלה אם המכתב כלל גם התחייבות כי שינויים רגולטוריים בישראל לא יפגעו בתנאי האספקה החוזיים, כפי שסוכמו בין נובל לירדנים. זאת, כשלפי הערכות התחייבות מצד ישראל תהיה חד־צדדית — ולא תיענה בהתחייבות נגדית מצד ממשלת ירדן להימנע משינויים רגולטוריים, אף שמדובר בחוזה העוגן עבור פיתוח לווייתן.

ואמנם, לפי הפרסום ב"הארץ", ישראל התחייבה שלא לפגוע בכמויות יצוא הגז לירדן — כ–3 מיליארד מ"ק בשנה — גם במקרה של מחסור בגז בשוק המקומי. מצרים, למשל, הפחיתה בשנים האחרונות את אספקת הגז שלה לירדנים, לאחר שהתברר כי היא סובלת מהיעדר עתודות גז מפותחות ונדרשה לשמור יותר גז לצרכי תושביה.

לפי חוק הנפט, שר האנרגיה רשאי, בשעת צורך לאומי, לחייב בעלי זיכיון במאגרי גז לספק גז לצרכי המשק הישראלי תחילה. עם זאת, החוק לא מתייחס לאפשרות שממשלה ישראלית תבחר במודע לתעדף יצוא על פני צרכי המשק הישראלי.

כך או אחרת, היות שמשרדי הממשלה מסרבים לאשר את דבר קיומה של ההתחייבות, לא ניתן לדעת כיצד היא נוסחה ומה בדיוק תחולת הנטל הישראלי במסגרתה. מדובר בהתנהלות תמוהה, בהתחשב בכך שהסדרי המים בין ישראל לירדן, למשל, כן מפורסמים בפומבי.

ואכן, התנועה לאיכות השלטון פנתה שלשום למשרד האנרגיה וביקשה לקבל לידיה, מכוח חוק חופש המידע, את מכתב ההתחייבות לממשלת ירדן.

לכאורה, הענקת מטרייה מדינית לעסקות בילטרליות היא נוהג רווח בפרויקטי יצוא. הבנקים הזרים הבהירו בעבר כי בעבור מימון הפיתוח של לווייתן יידרש "ביטוח פוליטי" בחסות הסכמים מדיניים.

בה בעת, בשל הרגישות הפוליטית הפנימית בירדן בכל הנוגע למגע עם ישראל, סירבו שלטונות הממלכה לחתום על הסכם מדיני ישיר (G2G) עם ישראל לצורך הבטחת העסקה.

כמו כן, מכירת הגז לירדן לא אמורה להיעשות באופן ישיר. לפי תנאי העסקה, המכירה תיעשה באמצעות חברת שיווק שכלל לא תירשם בישראל — NBL Jordan Marketing. חברה פרטית זאת היא שתרכוש את הגז מלווייתן ותמכור אותו הלאה, כך שמושא ההתחייבות הישראלית אינו ברור.

מאגר לווייתןצילום: אלבטרוס

נובל אנרג'י מרוצה: "נזרים גז ב-2019"

לשיגור מכתב ההתחייבות שעליו חתמו נתניהו ושטייניץ קדמו בשבועות האחרונים דיונים אינטנסיביים בין ישראל וירדן, בתיווכה של ארה"ב. עד השבוע שעבר עוד החליפו הצדדים טיוטות. מששוגרה לבסוף ההתחייבות הישראלית, המתינו הכל לאישורה הרשמי על ידי ממשלת ירדן.

אור ירוק מכיוון ממשלות ישראל וירדן אמור להכשיר את חבילת המימון של נובל אנרג'י לפרויקט פיתוח לווייתן, ובכך לאפשר לדירקטוריון החברה האמריקאית לקבל החלטת השקעה סופית. זאת, עוד לפני 20 בפברואר — המועד האחרון שבו יכולה בעלת המניות הגדולה בלווייתן, קבוצת דלק של יצחק תשובה, לסגת מהסכם המימון שעליו חתמה לטובת הפרויקט.

לפי הערכות, מכתב ההתחייבות הישראלי עשה את שלו, וריצה את כל הצדדים לחוזה היצוא שישמש עתה עוגן למימון לווייתן. על כך העידו דבריו אתמול לפנות בוקר של נשיא ומנכ"ל נובל, דייוויד סטובר, שלפיהם בכוונת המפעילה האמריקנית להתחיל השנה בפרויקט פיתוח המאגר — במטרה להזרים גז מלווייתן כבר בסוף 2019. "אין לי שום ספק שהמוניטין היוצא מגדר הרגיל של נובל בהוצאתם לפועל של פרויקטי ענק יניב ערך משמעותי לחברה", אמר סטובר בעת פרסום דו"חות נובל ל–2016 (ראו תיבה).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker