בנק הפועלים מצטרף למימון תחנת הכוח IPM בבאר טוביה

הבנק הישראלי יוביל את גיוס החוב השקלי בפרויקט בכ-800 מיליון שקל, ויחבור לדויטשה בנק הגרמני - שיגייס את מחצית החוב ביורו ■ בינתיים, הבעלים החדשים של IPM ממשיכים בקיצוצים בהוצאות המטה, ומטילים מגבלות על מימוש האופציות שחולקו לעובדים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
הדמיה של תחנת הכוח IPM בבאר טוביה
הדמיה של תחנת הכוח IPM בבאר טוביה
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בנק הפועלים יצטרף לדויטשה בנק הגרמני במימון הפרויקט להקמת תחנת הכוח IPM בבאר טוביה - כך נודע ל–TheMarker. הפועלים ודויטשה בנק יחלקו ביניהם את גיוס החוב, בסך של כ–1.6 מיליארד שקל. הבנק הישראלי יוביל את גיוס החוב השקלי, בסך אשראי של כ–800 מיליון שקל - ואת היתרה יגייס הבנק הגרמני ביורו. סוכנות ביטוח האשראי הגרמנית הרמס תסייע בגיוס.

IPM מתעתדת להקים תחנת כוח בהספק של 430 מגה־ואט על שטח של 62 דונם באזור התעשייה של באר טוביה. התחנה תהיה האחרונה שתיבנה במסגרת האסדרה הנוכחית של שוק החשמל הפרטי. סכום ההשקעה בפרויקט מוערך בכ–2 מיליארד שקל, ואת התחנה תתכנן ותקים חברת סימנס הגרמנית.

בעוד הבנק הגרמני הובא לכאורה לפרויקט בידי סימנס - בנק הפועלים גויס, לפי הערכות, בידי קרן נוי (שנוסדה בידי פועלים שוקי הון). לפני שלושה חודשים סיכמו קרן נוי וזרוע ההשקעות של בנק לאומי, לאומי פרטנרס, על רכישת 10% כל אחת מטריפל אם — המחזיקה ב–84% ממניות מיזם IPM.

כניסת המוסדיים להשקעה ב–IPM סימנה את תום עידן מאבקי השליטה בקבוצת טריפל אם, שהיטלטלה בין בעלי טריפל אם המקוריים: משה טרי ומוטי פרידמן, לבין דור הביניים: אברהם נניקשווילי וטימור בן יהודה - ובעלי השליטה החדשים, אהוד בן ש"ך וניסן כספי.

אף שבתום מאבק מתוקשר וקשה השתלטו בן ש"ך וכספי על טריפל אם, הדי המאבק לא שככו. הבעלים החדשים התחילו במהלך קיצוצים עמוק בחברות, במטרה להפחית באופן דרסטי את הוצאות המטה, ולהפסיק את מדיניות התמלוגים שהונהגה בו.

עד כה כללו הקיצוצים פיטורי עובדים והפסקת התקשרויות עם יועצים חיצוניים. זאת, בליווי תלונות (שהוכחשו על ידי החברה) בדבר דחייה בתשלומים ביחס למדיניות שהונהגה בעבר. כעת, מתברר, מתכנן דירקטוריון IPM לקצץ גם באופציות הנדיבות שחולקו לאורך שנים לעשרות מעובדי החברה ויועציה. לפי הערכות, סך האופציות שחולקו עד כה בידי מנהל טריפל אם הסתכם בכ–4.5% ממניות IPM, ששוויין כיום מגיע לכ–5 מיליון דולר.

בימים האחרונים שיגר יו"ר הדירקטוריון החדש של IPM, רו"ח אודי ברזילי, מכתב לכלל בעלי האופציות, שבו הודיע כי החלטת דירקטוריון IPM הקודם מאוגוסט 2016, להאריך את מועדי מימוש האופציות שהוענקו לעובדים - נעשתה לכאורה לא כדין וללא סמכות. משכך, ולאחר קבלת ייעוץ משפטי בנושא, הודיע ברזילי כי הדירקטוריון הנוכחי החליט לבטל את ההחלטה של הרכבו הקודם - מה שעשוי לשלול בעתיד את ההטבות הנגזרות לרוב בעלי האופציות. החלטה זו צפויה לפגוע במנהלי IPM ובכמה מספקיה בשנים האחרונות, שצפויים להיפגע כספית בסכומים ניכרים.

דוברת בנק הפועלים, עפרה פרויס, מסרה מאוחר יותר כי "בנק הפועלים לא מממן את הפרויקט, ולא נתן הסכמתו למימון לאף גורם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker