תביעה ייצוגית: "מצלמות המהירות לא אמינות - יש להחזיר 70 מיליון שקל לנהגים"

ערעור על דו"ח מהירות שקיבלה יוליה אולחוב מעמיד בספק את האופן בו אושר תו התקן למצלמות המהירות של משטרת התנועה ■ בעקבות זאת הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית: "בידי המשטרה אין ראיות לביצוע ניסוי מסודר כלשהו לבדיקת היכולות של המצלמות"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצלמת מהירות
מצלמת מהירותצילום: תומר אפלבאום
אורן דורי
אורן דורי

בקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב, מבקשת להשיב כ-70 מיליוני שקלים לנהגים שנתפסו בעבירת מהירות מאז 2013 על ידי מערך מצלמות המהירות של משטרת ישראל. זאת, בטענה שיכולת מדידת המהירות של המצלמות לא נבחנה לפי הדרישות של התקן הישראלי, וספק אם נבחנה כלל.

ראשית הפרשה בתיק אחר שמתנהל בבית המשפט לתעבורה בעכו, בו מוטלת בספק הדרך בה אישר מכון התקנים את מערך המצלמות המכונה א'3, שכמאה ממצלמותיו מוצבות בכבישי הארץ. במהלך הדיונים, שעסקו בערעור שהגישה יוליה אולחוב נגד דו"ח מהירות שקיבלה, זומן נציג מכון התקנים, שטען כי המצלמות עברו ניסויי שטח בהולנד לפני הפעלתן. ואולם, הדו"חות של אותם ניסויים לא נמצאו על ידי מכון התקנים, וגם משלחת של משטרת ישראל שיצאה להולנד כדי לחפש את הדו"חות חזרה בידיים ריקות.

בעקבות הממצאים, לפני שבועיים התייצבו נציגי המשטרה בבית המשפט וביקשו לערוך ניסויים חדשים למערכת. ביום חמישי הקרוב צפוי בית המשפט בעכו להחליט אם לאשר למשטרה לצאת בניסויים.

עו"ד תומר גונן, ממשרד תומר גונן ועוה"ד בועז וילנסקי, דני בלנקין ורותם ריימונד ממשרד פירט, וילנסקי, מזרחי, כנעני, הם שמייצגים את אולחוב בערעור והם שהגישו את הבקשה לתביעה הייצוגית. לטענתם, לא התקיים כל ניסוי בהולנד ואין זה מן הראוי שניסויים יתקיימו בדיעבד, לאחר שכ-70 אלף דוחות כבר נופקו. הסכום אותו דורשים עורכי הדין להשיב כולל החזרים על אובדן שעות עבודה של נהגים אשר נשלחו לקורס נהיגה מונעת.

בבקשה לייצוגית נכתב: "מרבית הנאשמים שקיבלו הודעות קנס או כתבי אישום על יסוד המערכת האוטומטית, נמנעו מלהתגונן מפני האישום או לתקוף את אמינות המערכת שתיעדה את 'העבירות', וזאת מתוך הבנה שהמערכת נבדקה בקריטריונים המחמירים של מכון התקנים הישראלי. אלא שבהליך שמתנהל בימים אלה בבית המשפט לתעבורה, נאלצה המשטרה להודות, כי יכולת מדידת המהירות של המערכת – קרי, הפונקציה המהותית ביותר שלה – מעולם לא נבדקה לפי הוראות התקן ובידי המשטרה אין ראיות לביצוע ניסוי מסודר כלשהו לבדיקת היכולות".

ראש מחלקת התביעות במשטרה, ניצב משנה שרית פיליפסון, התייחסה הבוקר בוועדת הכלכלה של הכנסת לעניין אמינות מצלמות המהירות ואמרה: "אנחנו ממתינים להחלטת בית משפט השלום בעכו, ב-16 בפברואר, לצאת לניסוי בשטח של המצלמות. אנחנו בדקנו ומצאנו סטייה אפסית בדיוק המצלמות. נהייה יותר חכמים אם בית המשפט יחליט לצאת לניסוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker