אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברת החשמל חתמה ב–2012 עם מונופול תמר על חוזה גז מנופח, שיקנוס את הציבור בעשרות מיליארדי שקלים, בטענה כי רק כך ניתן היה להבטיח את פיתוחו המהיר של המאגר לתועלת כלל המשק ששיווע אז לגז. החברה הסכימה לפיכך לגלגול מס ששינסקי על צרכניה, הסכימה למנגנון הצמדה בעייתי, לא טרחה לשריין בחוזה חלון יציאה, העיפה דירקטורים שהעירו על כך, התעלמה מביקורת ומאזהרות פומביות על עומק המחדל - ובמקביל לחצה על הרגולטורים לאשר את החוזה.

בחלוף שנתיים הגדילה חברת החשמל את רכש הגז מתמר ללא צורך, ויתרה למונופול על תנאים נלווים שבהם חויב ונמנעה מלשאת ולתת עמו כשהתברר כי מחירי האנרגיה בעולם צוללים. החברה נמנעה גם מלהתריע בפני הממשלה על כך שמתווה הגז מקפח אותה ביחס למתחריה הפרטיים - ואף נמנעה במתכוון מלדרוש סיוע בשיפור תנאי אספקת הגז.

מול רשימת כל הדברים שאותם נמנעו מלעשות, בלטו מנהלי חברת החשמל בשתי פעולות שעליהן דווקא חזרו שוב ושוב: להזיל דמעות תנין על חוזה הגז העקום, ולהאשים בכך את כולם (רק לא את עצמם).

כעת, משעידן התחרות המובטח מתדפק בדלת, וכשבעלי המאגר המתחרה כריש מציעים לחברת החשמל גז זול ב-25% מזה שמוכר המונופול - נותר לחכות ולראות: האם מנהלי חברת החשמל ירימו את הכפפה ויירתמו שוב לטובת כלל המשק? או שיוכיחו בפעם המי יודע כמה כי ידידו הטוב ביותר של המונופול (גז) הוא מונופול אחר (חשמל).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker