קיבלתם דו"ח על עבירת תנועה? זה מה שעלול לקרות אם תערערו

הכנסת תדון מחר בתוכנית של משרד התחבורה להטיל קנס כפול על נהגים שעירערו ולא זוכו, כדי להפחית את העומס על בתי המשפט לתעבורה ■ נהג שיערער על עבירת תנועה יידרש להפקיד מראש ערבות כספית

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פקחי עירייה
צילום: עופר וקנין

הואשמתם בעבירת תנועה? בקרוב יהיה מסובך יותר לערער עליה - כך עולה מתוכנית חדשה של משרד התחבורה לשינוי פקודת התעבורה. התוכנית תעלה מחר (ב') לדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת.

לפי נוסח התיקון שמוצע לפקודות, נהג המערער לבית המשפט על עבירה יחויב להפקיד מראש ערבות בגובה הקנס. אם הנהג יימצא אשם בסוף המשפט, הוא ישלם סכום כפול מגובה הקנס המקורי.

מטרת המהלך היא להפחית את העומס שיש כיום על בתי המשפט לתעבורה. העומס מביא לעיכובים בהליכי מיצוי הדין, ובשנה האחרונה אף הוביל לביטול דו"חות, עקב קוצר ידה של הרשות השופטת. בדברי ההסבר שצורפו לנוסח התקנות החדשות, נכתב כי "הנתונים מלמדים כי המקור של כ–30% מהתיקים המתנהלים בבית המשפט לתעבורה הוא בבקשות להישפט על עבירות קנס. חלקם הגדול מסתיים בהודאה של הנאשם ובהרשעתו בעבירה. הדבר גורם לעומס על בתי המשפט לתעבורה שאין לצדו תועלת. הצעת חוק זו כוללת כמה הצעות שנועדו להרתיע מפני הגשת בקשות להישפט במצבים אלה".

הצעד הוא חלק מתוכנית כוללת להחמרת האכיפה על עבירות תנועה. סעיפים שונים בתוכנית, שחלקה כבר אושרה בוועדה בחודש שעבר וצפויים להיכנס לתוקף לקראת מארס, עוסקים בהקלת העומס על בתי המשפט, תוך המרת עבירות תנועה בקנסות במקום זימון לבית המשפט.

בין היתר, נקבעה מדרגת קנס חדשה של 1,500 שקל, ואושר להחיל את הקנס הגבוה על העבירות הבאות: אי־ציות לרמזור אדום (במקום 1,000 שקל כיום), נהיגה במהירות של 31–40 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית, ונהיגה במהירות של 41–50 קמ"ש מעל המותר בדרך בין־עירונית (במקום הזמנה לדין כיום).

בנוסף, לראשונה נקבע קנס על רכיבה על אופניים חשמליים לרוכבים מתחת לגיל 16, בסך 1,000 שקל. כ-225 אלף זוגות אופניים חשמליים נעים כיום בישראל - זינוק של 52% לעומת 2013, לפי מחקר של גיאוקרטוגרפיה. לפי הנתונים, 27% מהרוכבים הם בני פחות מ–16 - מה שמנוגד לחוק. הקנס על עבירות אחרות ברכיבה על אופניים חשמליים עלה מ–100 שקל ל-250 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker