פגישת המשא ומתן הראשונה על מתווה הרפורמה בחברת החשמל הסתיימה בפיצוץ

יו"ר ההסתדרות מחה על המתווה, יו"ר ועד העובדים טען כי אין בו היגיון, מנכ"ל האוצר השיב כי אין זה עניינם - והדיון הסתיים ללא תוצאות ■ מקורבים למשא ומתן: "הבחירות לראשות ההסתדרות מרחפות מעל הדיונים. עד שהבחירות ייגמרו אין טעם בקיום משא ומתן"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תחנת הכוח באשקלון. התחנה השנייה בגודלה של חברת החשמל, אחרי חדרה
תחנת הכוח באשקלון. התחנה השנייה בגודלה של חברת החשמל, אחרי חדרהצילום: אילן אסייג

פגישת המשא ומתן על מתווה הרפורמה החדש בחברת החשמל — הראשונה מאז הוצג לפני שלושה חודשים — הסתיימה בשבוע שעבר בפיצוץ. זאת, לאחר שוועד העובדים בחברת החשמל, בגיבוי ההסתדרות, הביע התנגדות למתווה הרפורמה הממשלתי וסירב לדון על תנאי יישומו. בעקבות הפיצוץ, לא ברור אם הצדדים יקיימו את פגישת המשא ומתן השנייה בנושא, שנקבעה כבר למחר.

ביום רביעי נפגשו במשרד האוצר נציגי משרדי הממשלה, ובראשם מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ומנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור, עם יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, יו"ר ועד העובדים דוד (מיקו) צרפתי, ומנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך. הפגישה נערכה בהתאם להוראת בית הדין הארצי לעבודה, שחייב את הצדדים לקיים שלוש פגישות עבודה עד אמצע פברואר. זאת, לאחר שהמדינה הציגה את מתווה הרפורמה בדצמבר, אך מאז שרר בין הצדדים נתק.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורןצילום: עופר וקנין

כפי שנחשף ב-TheMarker, תוכנית הרפורמה החדשה כוללת הפרטה דו־שלבית של 60% מכושר הייצור של חברת החשמל בתוך שמונה שנים, הותרת החברה מונופול טבעי בהולכת החשמל ובחלוקתו, צמצום 30% מכוח האדם בחברה (3,500 עובדים) וכן הגמשת מנגנון הניהול — בתמורה לחבילת פיצויים נדיבה וכיסוי תביעות השכר של החברה בתעריף החשמל.

אלא שכבר בשבוע שעבר הצהיר ניסנקורן כי העובדים וההסתדרות יתנגדו להוצאת חברת החשמל ממקטע הייצור התחרותי — תוך הפרטת תחנות הכוח של החברה בגז טבעי. "על היתר", הוסיף ניסנקורן, "אפשר לדבר".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד
מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"דצילום: אייל טואג

ואכן, במהלך הפגישה ברביעי, שעד מהרה טיפסה לטונים גבוהים, הודיע ניסנקורן על התנגדותה הנחרצת של ההסתדרות להפרטה, שמשמעותה, לדבריו, "העברת נכסים לטייקונים". לדברים הצטרף צרפתי, שטען כי הוצאת הייצור מידי החברה נעדרת היגיון כלכלי, וכי זו לא תוזיל את החשמל במשק — אלא תייקר אותו, תוך פגיעה באיתנותה הפיננסית של החברה.

בתגובה לדברי השניים השיבו באב"ד ומרידור כי השינוי המבני במשק החשמל הוא זכות שנתונה לממשלה — וכי זה אינו עניינו של ועד העובדים, שעמו אמורה הממשלה לדון רק בתנאי יישום הרפורמה ולא ברפורמה עצמה.הוועד דרש מציגי המדינה להראות את תחשיב השלכות הרפורמה על התעריף — ונענה על ידי האוצר כי אלה מעידים על הפחתת התעריף בסיומו של התהליך.

מיקו צרפתי
מיקו צרפתיצילום: אליהו הרשקוביץ

במהלך הדיון העלה צרפתי טענות בדבר צעדים חד־צדדיים לכאורה שנוקטת המדינה על מנת ליישם את הרפורמה בפועל, ללא הסכם. בין היתר, צוינה ההסדרה המחודשת לייצור חשמל פרטי, שפורסמה בשבוע שעבר לשימוע על ידי רשות החשמל (החלטה 914). כמו כן טען הוועד כי הרשות מאשרת באופן שוטף רישיונות לחלוקת חשמל פרטית.

נציגי המדינה השיבו כי מעולם לא התחייבו להפסיק את פיתוח משק החשמל, כל עוד המשא ומתן מול העובדים נמשך — וכי התחייבות כזאת ממילא אינה קבילה.בשלב זה עזב ניסנקורן את חדר הישיבות, ויצא לתל אביב על מנת להיערך למסיבת העיתונאים עלהלמשבר בנמלים. לאחר מכן התפזרו הנוכחים מבלי להגיע להסכמה.

מקור שנכח בדיון ציין כי "רוח הבחירות לראשות ההסתדרות במאי ריחפה כל העת מעל חדר הדיונים — וייתכן כי נכונה אמירתו של שר התחבורה ישראל כ"ץ בשבוע שעבר, שלפיה אין טעם בקיום משא ומתן מול ההסתדרות עד לאחר סיום קמפיין הבחירות", אמר המקור.

ועד העובדים בחברת החשמל פנה לפני שבוע לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה בבקשה שיתיר לו לפתוח בשביתה. זאת, בגין מה שכינה "רפורמה זוחלת" שנוקטת הממשלה — בעוד שהיא גוררת רגליים בכל הנוגע לקידום המשא ומתן על יישום רפורמה.

בית הדין דחה את הדיון בבקשה בשלושה שבועות, עד שהצדדים ישובו לבית הדין הארצי וידווחו על תוצאות שלוש פגישות המשא ומתן שקיימו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker