הפתרון למשבר האמון בהסתדרות: שביתה בנמלים

המו"מ מול הממשלה פוצץ אמש, ועל רקע התסיסה בקרב העובדים נגד ההסתדרות ממהר ניסנקורן לפנות לבית הדין בבקשה להתיר עיצומים ■ שר התחבורה יכנס בתגובה מסיבת עיתונאים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שביתה בנמל אשדוד
שביתה בנמל אשדודצילום: אילן אסייג

ההסתדרות הכללית פנתה אתמול לבית הדין הארצי לעבודה בבקשה להסיר את צו המניעה שמגביל את זכות השביתה של עובדי הנמלים — ולאפשר להם לנקוט צעדים ארגוניים. הבקשה הוגשה לאחר שפגישת משא ומתן שקיימו שלשום בערב ראשי ההסתדרות, ועד עובדי נמל חיפה ומשרדי התחבורה והאוצר — הסתיימה ללא תוצאות.

הפגישה עסקה במחלוקת על הסכם התחרות שייחתם בנמל לקראת הפעלתו של הרציף הפרטי הסמוך ב–2020 — והוא אמור לשמש בסיס גם להסכם המקביל שייחתם עם עובדי הנמל הדרומי באשדוד.

ואולם ועד העובדים בנמל חיפה, שנשלט כיום בידי עובדי דור ב', דרש כי תינתן גם לעובדים הצעירים יחסית חסינות מפיטורים — עם פתיחתה של התחרות מול נמל המפרץ הפרטי — וכן רשת ביטחון מסוימת שתגן על שכר הפרמיות של העובדים.
לפני שנה סירבו בממשלה להעניק רשת ביטחון תעסוקתית לעובדים חסרי קביעות, בין היתר בטענה כי זו תעודד בטלה ותקשה על גמישותן של חברות הנמלים הממשלתיות בעידן התחרות ותפגע ביציבותן.

גם שלשום סירבו בממשלה לרשת ביטחון גורפת, מה עוד שזאת אינה מעוגנת בהסכמים הקיבוציים. משכך, הופסקה הפגישה בין הצדדים וההסתדרות הודיעה על מיצוי המגעים.
צו המניעה של בית הדין הארצי לעבודה הוצא כבר לפני כשלוש שנים, בעקבות פרסום המכרזים להקמת הנמלים הפרטיים. המדינה טענה אז כי אינה פוגעת בזכויות העובדים בנמלים הקיימים — וכי זו סמכותה לפעול להקמת נמלים פרטיים מתחרים. בית הדין מנע מהעובדים לשבות וקרא לצדדים לפתוח בהידברות.

במהלך השנים שחלפו העדיפה ההסתדרות לנקוט קו מתון יחסית, חסמה את דרישות ועדי העובדים לנקוט בעיצומים, ותמכה בהסכם תחרות שהגן בעיקר על עובדי דור א'.
מדיניות זו גררה תסיסה בקרב עובדי דור ב', שהתפרצה לבסוףבשבוע שעבר בנמל אשדוד, במהלך ניסיון "עריקה" המוני לשורות ההסתדרות הלאומית, שתוצאותיו עדיין לא ברורות.

כעת, מיהרה ההסתדרות לפנות לבית הדין ולבקש להסיר את הצו המגביל. אלא שעוד קודם לכן, פעל גם שר התחבורה, ישראל כ"ץ, למנף את המשבר הנרקם והולך לצורך תחזוקת תדמיתו — ערב פריימריז אפשריים בליכוד. כבר בשעות הבוקר הודיע כ"ץ על כינוס מסיבת עיתונאים היום בנמל אשדוד, שבמהלכה יציג תוכניותיו בנוגע לרפורמת התחרות בנמלים ולאיומי ההסתדרות.

"ההסתדרות שרויה בלחץ"

בתוך כך, ההסתדרות הכללית ביקשה מבית הדין הארצי להחיש את הדיון המתוכנן בסוגיית זהות הארגון היציג בנמל אשדוד — לאחר שהדיון נקבע לעוד שבוע. זאת, במה שהתפרש בשוק העבודה כסממן ללחץ שבו נתון הארגון, אחרי שההסתדרות הלאומית טענה כי השיגה רוב תומך מקרב עובדי הנמל למעבר הייצוג לשורותיה.
עו"ד דפנה שמואלביץ, מומחית לדיני עבודה, הסבירה אתמול כי "כאשר שני ארגוני עובדים טוענים ליציגות באותו מקום עבודה, הארגון החדש הוא זה שאמור להודיע לארגון היציג הקודם על טענתו לחילופי יציגות, ובהיעדר הסכמה — לפנות לבית הדין הארצי לעבודה. כלומר, מי שצריך היה לפנות לבית הדין היא ההסתדרות הלאומית. במקרה הזה, דווקא ההסתדרות הכללית פנתה לבית הדין, וכנראה שהפנייה נובעת מהלחץ שבו היא נתונה".

בפנייתה לבית הדין טענה ההסתדרות כי הארגון המתחרה מנוע מלפנות אל העובדים — היות שאלה נתונים באמצע משא ומתן מתנהל מול הממשלה.

"בנמל אשדוד מתנהל משא ומתן קיבוצי כל הזמן. לכן יוצא לכאורה שלעולם לא ניתן יהיה להחליף את היציגות שם", העירה שמואלביץ'. "על פניו, חופש ההתארגנות של העובדים מאפשר מעבר בין ארגוני עובדים בשלב שבו הסכם כל כך קריטי לא הושג, ובכל מקרה, גם אם הכללית תנצח בבית הדין — יהיה לה קשה מאוד בשטח. משא ומתן חייב להיות מגובה ביכולת שביתה, ואם העובדים לא מצייתים לארגון — אין למעשה יכולת כזאת", הוסיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker