ח"כ זוהר: "יש לקבוע כי הקמת חברה חדשה במקום קצא"א תחויב בחקיקה"

הצעת חוק חדשה קובעת את המתווה שבו תמשיך לפעול החברה, באמצעות חברה חדשה בבעלות המדינה

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ מיקי זוהר
ח"כ מיקי זוהר צילום: אמיל סלמן

ועדת משנה של ועדת הכספים התחילה אתמול בדיונים על גיבוש חוק קצא"א (קו צינור אילת־אשקלון) החדש. במארס הקרוב יפוג תוקפו של חוק קצא"א הקיים. הוועדה התחילה בהקראת סעיפי הצעת חוק "תשתיות להולכה ולאחסון נפט", שנועדה להסדיר את מעמדה של קצא"א בתום תקופת הזיכיון, שניתן ב–1968. הצעת החוק החדשה קובעת את המתווה שבו תמשיך לפעול החברה, באמצעות חברה חדשה בבעלות המדינה.

הדיון בהצעת החוק לפרטיה מתקיים בוועדת משנה מיוחדת של ועדת הכספים, שבראשה עומד יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה). ועדת המשנה דילגה לעת עתה על הפרק בהצעת החוק העוסק בהקמת חברה שתהיה הגורם המפעיל והעברת הזכויות של קצא"א לאותה חברה. זאת, בשל מחלוקות באשר למתווה האופטימלי להמשך הפעילות.

חבר ועדת המשנה, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), שאל את נציגת הלשכה משפטית באוצר, אפרת פרוקצ'יה: "אם נחליט על אי־הקמת חברה חדשה, האם תוכלו לעשות זאת בכל זאת במסגרת החלטת ממשלה?". פרוקצ'יה השיבה בחיוב, וזוהר אמר שהוא "רוצה לקבוע בחוק עצמו שהקמת חברה חדשה תחויב בהליכי חקיקה בכנסת".

פרוקצ'יה אמרה לוועדת המשנה כי נדרשת הסדרה רגולטורית של החברה, כלומר התאמת הדין הרגיל במדינת ישראל לחברה כך שתוכל להמשיך לפעול. לדבריה, יש התאמות שנדרשות בין חוק הזיכיון לחוקים הרגילים, כולל אישורים שקיבלה החברה לאורך השנים מתוקף חוק הזיכיון. למשל, הזיכיון נתן פטורים שונים ממסים וכן דין מסוים בנושא הארנונה, ויש להסדיר פטורים אלה בהתאם לדין הקיים. לדברי פרוקצ'יה, הפטור ממסים יבוטל, אך מה שהיה פטור בעבר ימשיך ליהנות מהפטור.

נושא נוסף שעלה בדיון בוועדה הוא אחריות קצא"א לפעילויותיה וכן היכולת של עובדי החברה להיכנס למקרקעין של אנשים, לטיפול בצינורות ובנכסים של החברה לצורך תחזוקה.

יו"ר ועד עובדי קצא"א, הרצל עמיקם, הביע התנגדות להקמת חברה חדשה. לדבריו, "אני מייצג 340 עובדים, שירתנו את המדינה לאורך שנים. לכל עובד בחברה 3–4 תפקידים. כלומר, במקום הזה יכולים להיות גם 800 עובדים. במבצעים ובמלחמות היתה 100% נוכחות של העובדים ואף אחד במדינה לא הרגיש מחסור בגז, סולר וכדומה. כך גם במשבר הגז עם מצרים — החברה נרתמה, תחנת כוח אחת לא נעצרה ולו לדקה אחת.

"אנחנו אף פעם לא יכולים לדבר, בתקשורת מעולם לא שמעו עלינו. עכשיו רוצים להרוס מקום מיוחד שעובד טוב כל הזמן. הקמת חברה חדשה תפגע בעובדים. השיתוף של ההנהלה והעובדים כל כך רגיש. החברה רווחית וחבל לפגוע בזה". עמיקם הביע תרעומת גם על כך "שאף אחד לא דיבר אתנו".

ח"כ גפני קרא לאנשי האוצר לשבת עם העובדים. לדבריו, "נושא העובדים יכול לתקוע את החוק, גם אם נגיע להסכמות לגביו. בכל מקרה של הפרטה או שינוי, אנחנו לא מאפשרים להשלים את התהליך אם אין הסדרה בנושא העובדים. אנחנו רואים בעין לא יפה את עצם העובדה שהביאו חוק מבלי שדיברו קודם לכן עם העובדים". גם ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) קרא להגיע להסכמות עם העובדים.

פרוקצ'יה השיבה: "החברה השנייה, אם תקום, תהיה חייבת להציע לכל עובד לעבוד באותם תנאים שיש לו כיום לפחות. כל הזכויות ייראו כאילו העובד התחיל לעבוד בחברה הראשונה, כולל ימי מחלה, חופש, זכויות ותנאים סוציאליים וכדומה".

גפני וחברי ועדה נוספים דרשו שרצועת החוף הצפוני באילת תושב לציבור. נציגי קצא"א טענו כי מבחינתם אין מניעה לעשות כן. גפני הדגיש כי אם נושא רצועת החוף לא יוסדר בחוק, הוועדה תקבע בחוק עצמו תאריך יעד להחזרת החוף לציבור. לדבריו, "מיותר שעומדת שם רצועת חוף שלא נמצאת בשימוש כבר זמן רב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker