ראיון |

אבי ניסנקורן: "כבן אדם אני לא מאמין בדור ב'. נצמצם את התופעה"

יו"ר ההסתדרות הכללית שולל את הטענה שלפיה מרד עובדי נמל אשדוד מונע מחוסר אמון בו, וחוזר בו מההסכם התחרות שגיבש עם הממשלה לפני שנה: "מאז זרמו הרבה מים. השרים יודעים שאנחנו לפני משבר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: עופר וקנין

"ציבור העובדים במשק מצביע לטובת ההסתדרות הכללית, כי הוא יודע שצריך להחליט בין מנהיג החלטי שמונע לפי טובת העובדים לבין חוסר שליטה במשק" - כך אמר אתמול ל–TheMarker יו"ר הסתדרות העובדים הכללית, אבי ניסנקורן.

דבריו אלה נאמרו בעקבות "נס המרד" שהונף בשבוע שעבר בנמל אשדוד, נגד ייצוגה ההיסטורי של ההסתדרות הכללית, ולאחר כמעט שבוע של מאבק קשה על ייצוג עובדי נמל אשדוד, שחלקם עברו לשורות ההסתדרות הלאומית - וביקשו לסחוף אחריהם יותר ממחצית עובדי הנמל.

נכון להיום, עדיין לא ברור מי מבין הצדדים ניצח בסבב הנוכחי - כלומר, אם ההסדרות הלאומית גייסה 51% מהחתימות הדרושות, או שמא ההסתדרות כללית השיגה רוב חוסם. בסוגיה הזאת יכריע בית הדין הארצי לעבודה (ראו ידיעה בתחתית העמוד).

עם זאת, עצם הצלחת ארגון עובדים מתחרה להגיע לנקודה כזאת באחד המעוזים המובהקים של ההסתדרות - מהווה לכשעצמה נקודת מפנה.

ניסנקורן סירב להתייחס להסתדרות הלאומית, אבל הפנה לפסקי דין שבהם מתח בית הדין הארצי לעבודה ביקורת על התנהלותה. "ההסתדרות הכללית תנצח כי בשום פנים ואופן לא אתן יד להשבת הנמל לימיו האפלים", אמר, תוך שהוא רומז לתמיכת יו"ר הוועד הקודם, אלון חסן, בעריקה לשורות ההסתדרות הלאומית.

ראשי הוועד שמרדו בכם אינם מייצגים בהכרח את אלון חסן, וחלקם אף מתנער ממנו.

"עובדה היא שגם הם תומכים במודל ברצלונה (הפעלת מסופים פרטיים מתחרים תחת ועד אחד - חזון שקודם בעבר בידי חסן; א"ב)".

המרד נולד קודם כל בעקבות התמרמרות עובדי דור ב' על כך שההסתדרות הפלתה אותם לרעה ביחס לעובדי דור א' - כשלדור ב' לא הובטחה בהסכם התחרות חסינות עתידית מפיטורים.

"בכל ההסכמים האחרונים שלהם הובלתי במשק - ברשויות המקומיות, בבנק ישראל וגם בהסכם השכר בנמלים - נתתי יותר לדור ב' מאשר לדור א'. כיו"ר ההסתדרות וכבן אדם, אני לא מאמין בדור ב', ובשנים האחרונות אני פועל כדי לצמצם את הפערים".

כלומר, זו היתה טעות של ההסתדרות לכונן דור ב' בנמלים ב–2005?

"לא רוצה להיכנס למה שקרה לפני 12 שנה. המאבק שלי כיום הוא לצמצם את התופעה".

מצד שני, אתה לא יכול להתנער מהסכם חתום מול המדינה. מעמד דור ב' נברא כדי לחלץ את דור א' מקיצוצים. מדוע שהמדינה תסכים כעת להשוואת תנאים?

"והרפורמה בנמלים אמנם התממשה כמתוכנן ב–2010? המצב השתנה מבחינת הממשלה, וגם מבחינת ההסתדרות חלו שינויים. לדרוש הגנה מפני פיטורים זה בסיסי".

נמל אשדודצילום: אילן אסייג

בדצמבר 2015 לא דרשת זאת. הסכם התחרות המקורי בנמל אשדוד כלל הגנה רק על השכר.

"ההסכם הראשון שתק בנושא זה, אבל מאז זרמו הרבה מים, והוא לא נחתם בסופו של דבר. אני דרשתי מהשרים הגנה מפני פיטורי עובדי דור ב' - והם יודעים זאת".

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, הצהיר כי לא יתיר הגנה כזאת.

"אם צריך להיאבק - ניאבק. השרים יודעים שאנחנו מצויים לפני משבר, כי זה נאמר להם".

המרד בנמל אשדוד, יסתיים כפי שיסתיים, הוא למעשה הבעת אי־אמון בך?

"ראה בעצמך את שורת ההישגים: השכר הממוצע במשק גדל ריאלית ב–3% בשנה אחרי 15 שנות קיפאון, שיעור עובדי הקבלן הוקטן, הפער בין עובדי דור א' לדור ב' צומצם, שר האוצר מתייצב לטקסים בהסתדרות ומתגאה בצמצום העסקה עקיפה - אתה לא מזהה פה שינוי חברתי משמעותי?"

מה יהיו השלכות המרד בנמל אשדוד על נמל חיפה, או על יתר המונופולים הממשלתיים?

"אני הולך עם האמת שלי, שמצד אחד דוגלת בהגנה על העובדים, ומצד שני דואגת לקידום המשק ולצמצום פערים. עם האמת הזאת אלך עד הסוף, ואני משוכנע בכוחה של ההסתדרות הכללית".

העיצומים שבהם מבקשים כעת עובדי חברת החשמל לפתוח, הם חלק ממפגן הכוח שלך?

"אני לא מעוניין בהוצאה של ייצור החשמל אל מחוץ לחברת החשמל (מתווה הממשלה לרפורמה; א"ב) ולא מאמין בהעברת נכסי החברה לבעלי הון, שממילא לא תוריד את תעריף החשמל ולו באגורה".

באיזו רפורמה אתם כן מאמינים?

"בפתרונות מאוזנים יותר, שידאגו לשמירת חברת חשמל חזקה במשק הישראלי. הוצאת הייצור מידי החברה חותרת תחת זאת, אינה מבטיחה דבר לצרכנים - ונתנגד לכך באופן מוחלט. זה הנושא הבסיסי. על כל היתר אפשר לדבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker