"ההחלטה על הקמת תחנות כוח חדשות על ידי חברת החשמל - בלתי חוקית"

פורום היצרנים הפרטיים פנה לשרים וליועמ"ש בבקשה לעצור את שר האנרגיה מלמסור לידי מונופול החשמל את הזכות להקים תחנת כוח חדשה בחדרה ■ בין העילות: הפרת חוק הריכוזיות וחוק משק החשמל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל שטייניץ
יובל שטייניץצילום: אוליבייה פיטוסי

פורום יצרני החשמל הפרטיים פנה שלשום (ב') לשר האנרגיה, יובל שטייניץ, בבקשה שיחזור בו מהחלטתו, לאפשר לחברת החשמל להקים תחנת כוח חדשה במתחם אורות רבין בחדרה. אם שטייניץ לא יחזור בו, רומז הפורום כי יפנה לערכאות שיפוטיות.

לטענת הפורום, החלטת השר אינה חוקית ואינה סבירה, בין היתר, מכיוון שהיא מנוגדת לחוק משק החשמל, סותרת את החלטת הממשלה על הרפורמה בחברת החשמל, ואת חוק הריכוזיות - וכן מנוגדת לעמדת רשות ההגבלים העסקיים.

באי כוחו של הפורום, עורכי הדין עמית קריספין ורועי בלכר, שיגרו מכתב לשטייניץ, לשר האוצר משה כחלון, וליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט. במכתב נטען כי היזמים הפרטיים נדהמו לפני חודש למשמע דבריו של שטייניץ בוועדת הפנים של הכנסת, שם הצהיר כי החליט להפקיד בידי עובדי חברת החשמל את הקמת תחנת הכוח הגזית החדשה בחדרה.

תחנה זו, בהספק מתוכנן של 1,200 מגה־ואט, אמורה להחליף את יחידות 1–4 הפחמיות שבאתר אורות רבין - לאחר שאלה יושבתו. לטענת שטייניץ, ראוי כי עובדי חברת החשמל יקימו את התחנה החלופית החדשה, וכי זו תימסר בעתיד להפעלה בידי זכיינים פרטיים.

עם זאת, נוכח המגבלות המוטלות על חברת החשמל כל עוד לא יישמה רפורמה, נאסר עליה כיום לעסוק בהקמת יחידות חדשות, וכן נאסר עליה לקבל רישיונות ייצור חדשים. לטענת הפורום, התירוץ שבו השתמש שטייניץ כדי למסור את העבודות לידי חברת החשמל, שלפיו הקידום הסטטוטורי של הפרויקט בחסות החברה הממשלתית יהיה מהיר יותר - הוא תמוה.

"השימוש בנימוק זה מעקר מתוכן כל ניסיון להתמודד מול מונופולים", כתבו קריספין ובלכר. "היה ניתן לחשוב על מגוון צעדים שהיו יכולים לאפשר את הקמת התחנות בזמן קצר גם על ידי המגזר הפרטי". לטענת הפורום, "המהלך מנציח את המצב הקיים, שכן תמיד יתאפשר לעשות שימוש בנימוק זה כדי לאפשר לחברת החשמל להמשיך ולהקים מתקני ייצור. ראוי היה שדווקא השר יראה בהתארכות התהליכים הסטטוטוריים חולי המחייב תיקון - ולא נכס בידי מונופולים נגד מתחרים".

בפורום הזכירו כי חברת החשמל מהווה גורם ריכוזי, לפי הגדרתו בחוק הריכוזיות, ומשכך לפני קבלת ההחלטה על מסירת פרויקט נוסף לידיה, שטייניץ היה חייב לשקול שיקולי ריכוזיות כלל־משקית, בהתייעצות עם הוועדה לצמצום הריכוזיות - מה שלא נעשה.

"ביכולתו של המגזר הפרטי להקים את תחנת הכוח החדשה באופן מהיר וזול יותר מחברת החשמל, ובלי להשית את עלות הקמת תחנת הכוח על הציבור באמצעות תעריפי החשמל", סיכמו קריספין ובלכר את מכתבם.

משרד האנרגיה מסר בתגובה כי "הדברים העיקריים שמנחים את שר האנרגיה במעבר לגז טבעי הם שיקולים מקצועיים של בריאות הציבור ואיכות הסביבה, תוך שמירה על הביטחון האנרגטי של ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום