פרשת השחיתות במעצ מסתעפת: נעצר בכיר בפרויקט הרכבת הקלה

סמנכ"ל הרכש בחברת נ.ת.ע הממשלתית, חיים לוי, נשלח למעצר בית אחרי שנחקר בחשד כי במסגרת תפקידו הקודם במעצ היה מעורב במנגנון השוחד שפעל בחברה ■ הח"כ לשעבר, מיכאל גורלובסקי, נעצר בשנית - ושוחרר למעצר בית

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
הפרויקט הכושל של נתיבי ישראל במחלף דרור
הפרויקט הכושל של נתיבי ישראל במחלף דרורצילום: נמרוד גליקמן
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חיים לוי, סמנכ"ל רכש, התקשרויות ולוגיסטיקה בחברת נ.ת.ע הממשלתית, שאמונה על ביצוע פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן, עוכב בשבוע שעבר בידי המשטרה בחשד למעורבות בפרשת השחיתות במעצ - כך נודע ל–TheMarker. לוי נחקר במשרדי להב 433, ובתום חקירתו שוחרר למעצר בית של חמישה ימים.

חקירת לוי בוצעה במסגרת ההסתעפות האחרונה בפרשת השחיתות לכאורה במעצ (נתיבי ישראל), שבה נחשדים עובדי מעצ בהטיית חוזים בתמורה לשוחד. ככל הידוע, החשדות החדשים שנבדקים לגבי לוי אינם נוגעים לפרויקט הרכבת הקלה, כי אם לתפקיד הרגיש שמילא בעבר במעצ, שם כיהן כמנהל אגף חוזים ורכש.

בשלוש השנים האחרונות קלטה נ.ת.ע לשורותיה לפחות תשעה עובדים יוצאי מעצ - ובראשם יו"ר הדירקטוריון לשעבר, אלכס ויז'ניצר, שכיהן במשך שש שנים כמנכ"ל מעצ. כפי שנחשף בעבר, לאחר מעצרו של ויז'ניצר במסגרת פרשת ישראל ביתנו, פשטו חוקרי להב 433 גם על משרדו בנ.ת.ע, ותפסו מחשבים ומסמכים שונים.

בעקבות ההתפתחות החדשה בחקירה במעצ, עיכבה להב 433 במהלך השבוע שעבר לפחות 15 חשודים. מעצרם של שניים - עוד עובד לשעבר במעצ וכן בעלים של חברת תכנון והנדסה - הוארך עד ליום שני. לבקשתם, הוציא בית המשפט צו האוסר על פרסום שמם.

חבר הכנסת לשעבר מיכאל גורלובסקי (הליכוד), שנעצר גם בגל המעצרים הקודם בפרשה לפני שנה - עוכב שוב לחקירה, ובסיומה נשלח למעצר בית. נגד גורלובסקי מונחת המלצה להגשת כתב אישום בחשד שקיבל ממעצ חוזים ב–55 מיליון שקל בתמורה לשוחד.

לטענת המשטרה, מדובר בתת־פרשה הנושאת במאפיינים דומים לאלה שנחקרו בפרשת מעצ "המרכזית" — כלומר חשד לקיומו של מנגנון שוחד שקידם העסקה של ספקי שירות במסגרת פרויקטים תקציביים גדולים שניהלה מעצ. מחברת נ.ת.ע נמסר: "אין קשר בין נ.ת.ע לבין פרשת נתיבי ישראל, ואנו ניזונים רק מאמצעי התקשורת באשר לחקירה המתנהלת".

אלכס ויז'ניצר
אלכס ויז'ניצרצילום: תומר אפלבאום

מתוך 40 חשודים — רק 6 שמות פורסמו

מעצרו של עובד מכהן בשירות הציבורי, במסגרת הפרשה, לא מפתיע. כבר באוגוסט 2016, בעת שמשטרת ישראל הודיעה על סיומה של חקירת פרשת השחיתות המרכזית במעצ, ועל גיבוש ראיות לכאורה נגד יותר מ–40 חשודים - הודיעה זו כי בין החשודים נמנים גם מנהלים המכהנים כיום בתפקידים בכירים בשירות הציבורי ובחברות ממשלתיות.

ההודעה לא לוותה בפרסום שמותיהם של החשודים הבכירים משורות השירות הציבורי - ובמשטרה הסתפקו בפרסום שמות שישה חשודים בלבד. עובדה זו הטרידה כבר אז, היות שמשמעותה היא כי נושאי משרות ציבוריות שנחשדים בפלילים ממשיכים לכהן במסגרת תפקידם, מבלי שהממונים עליהם מודעים להסתבכותם. זאת, אף שהם עשויים לקבל מדי יום החלטות הנוגעות למאות מיליוני שקלים מתקציבי המדינה.

כך, למשל, נושא לוי בתפקידו הנוכחי בסמכויות כבדות משקל בכל הנוגע להתקשרויות נ.ת.ע, והוא מצוי בצומת רגישה ביותר מבחינה תקציבית. TheMarker פנה בנושא אל רשות החברות הממשלתיות ואל נציבות שירות המדינה כבר באוגוסט - אך אלה לא ידעו אז לספר על שמות כלשהם שהועברו לידיהם מהמשטרה. מצד שני, במשטרה נמנעו מלדווח על שמות חשודים כל עוד הפרקליטות אינה מכריעה לגבי האישומים נגדם.

אם לא די בכך, בהודעתה מאוגוסט הבהירה המשטרה כי מדובר בפרשה מסועפת ומורכבת, שכוללת מספר רב יחסית של תת־פרשיות - כשרק תשע מהן פורטו אז, וייתכן כי ביתר עוד יבוצעו פעולות חקירה. המשותף לפרשיות הוא מנגנון שיטתי ומאורגן של העברות כספי מדינה ושל גריפת רווחים פסולים בהיקפים הנאמדים במאות מיליוני שקלים.

לפי החשד, העבירות בוצעו במשך יותר מעשור, תחת כהונתם של כמה מנכ"לים ובמעורבות של מגוון גורמים ברבדים שונים בחברה, בהם מנהלים, עובדים זוטרים, מי שאמורים היו להיות "שומרי הסף" וכן יועצים, ספקים ונותני שירותים. זאת, תוך ביצוע שורת עבירות ובהן מתן ולקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, סחיטה באיומים, עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, הפרת אמונים בתאגיד ועבירות על פקודת מס הכנסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker