כולם רוצים רכב מהניילונים - והמשומשות מציפות את השוק

אשראי זול ושקל חזק דוחפים לרכישת מכונית חדשה - אך מה עושים עם הישנה? ■ הנתונים מגלים: הדגמים שנחטפים, אלה שמעלים אבק והמבוקשים ביותר ■ תומר דותן מאוטודיל: "יצחק לוי מוריד מחירים כל חודש - והצרכן מרוויח"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאזדה 3
מאזדה 3צילום: עופר וקנין

הזינוק האדיר שנרשם במכירת מכוניות חדשות בישראל בשלוש השנים האחרונות - 35% - גורם להצפת שוק המכוניות המשומשות באופן חסר תקדים, וממשיך לדחוק את המחיר שלהן כלפי מטה. לפי הערכות, כמעט 200 אלף מכוניות נפלטו בשנה האחרונה לשוק היד שנייה, בעוד הבהלה לכלי רכב חדש - שמתודלקת באשראי זול ובשערי מטבע נוחים - שוברת את מאזן ההיצע והביקוש בלוחות המודעות ובמגרשי המכוניות.

אנשים רבים שנהגו בעבר לרכוש מכוניות משומשות משיקולים תקציביים, השתדרגו לרכב חדש מהניילונים, ובכך הוסיפו שתי מכוניות להיצע הגואה בענף - הנוכחית שלהם, וזו שימכרו בעוד כשלוש שנים.

.

אצל השחקנים הגדולים בענף כלי הרכב המשומשים - חברות ליסינג וטרייד אין - התופעה מלווה ברגשות מעורבים. מצד אחד, שוק הרכב המשומש גדל ב–2016 בקצב כפול מהרגיל. מנתונים שאספה חברת הטרייד־אין אוטודיל, ב-2016 קנו הישראלים כ-560 אלף מכוניות משומשות - עלייה של כ-8% לעומת 2015, וקפיצה של 27% מאז תחילת העשור. מדובר במספר כפול של עסקות לעומת עסקות למכירה של מכוניות חדשות בשנה שחלפה.

לפי אוטודיל, שוק המכוניות המשומשות הישראלי גילגל בשנה האחרונה כ-32 מיליארד שקל - עם מחיר ממוצע של 57 אלף שקל לרכב - סכום המגלם עלייה של 6% בהכנסות בענף ב–2015. מצד שני, הרווחיות בענף נמצאת במגמת שחיקה. חלה ירידה בשווי המכוניות המשומשות, והמלאים של ציי הרכב עולים על גדותיהם, כאשר בכל חודש שבו אינם נמכרים, צונח ערכם במחירונים.

"אין ספק ששוק היד השנייה מוצף ואינו חזק כמו שוק הרכב החדש. קשה יותר למכור רכב משומש מכפי שהיה בעבר, וזה מורגש בשטח", אומר תומר דותן, מנכ"ל משותף ברשת אוטודיל. לדבריו, "לוי יצחק מוריד את המחיר משמעותית בכל חודש, ומי שמרוויח מכך הוא הצרכן, שיכול לקנות רכב כמעט חדש במחירים נמוכים מתמיד".

ינואר צפוי להירשם כחודש החזק ביותר אי־פעם במסירות כלי רכב חדשים, עם כ-40 אלף מכוניות שיעלו על הכביש עד סופו. דותן מספר כי החברה שלו, שמשמשת זרוע הטרייד־אין הרשמית של כמה מיבואני הרכב, נערכה שלושה חודשים מראש לקלוט את המכוניות המשומשות החדשות שנכנסו החודש לשוק: "מספר המכוניות שאני קולט בימים אלה פשוט מטורף. אנשים קונים כאילו אין מחר. אנחנו מצליחים למכור את המכוניות שאנחנו מקבלים מיבואניות הרכב, אבל הכמות שזורמת היא חסרת תקדים".

לפי אוטודיל, כ-48% מהמוכרים בשוק המכוניות המשומשות ב-2016 היו פרטיים - עלייה משמעותית לעומת 2015, שבה 43% מהמוכרים היו פרטיים. את יתר המכוניות מכרו חברות הליסינג (23%), סוחרי רכב מורשים (15%) וחברות טרייד אין (14%).

.

הג'יפונים נמכרים הכי מהר - בתוך 12 יום בלבד

אופנת הג'יפונים אינה פוסחת על שוק המכוניות המשומשות: הביקוש לכלי הרכב המוגבהים צובר תאוצה, ומהצלבת נתוני חברות טרייד מוביל ואוטודיל עולה כי פלח הקרוסאוברים הוא הצומח ביותר ב-2016 בשוק היד שנייה.

עוד עולה מפילוח נתוני המכירות של טרייד מוביל, כי קטגוריית הג'יפונים הכפילה את נתח השוק שלה ל-26% בין 2013 ל-2016, בעיקר על חשבון נתח השוק של המשפחתיות הקלאסיות, שירד באותן שנים מ-60% ל-43%. הדגם הנמכר ביותר של החברה ב-2016 היה הג'יפון קיה ספורטאז', שטיפס לראש טבלת רבי המכר גם בשוק הרכב החדש.

כראיה לכוחם העולה של רכבי הפנאי־שטח, באוטודיל נדרשו ל–12 יום בלבד בממוצע כדי למכור ג'יפון, לעומת 29 יום בממוצע לכלל כלי הרכב שמכרו ב–2016. לפי נתוני החברה, המשמשת בין היתר כזרוע הטרייד אין של צ'מפיון מוטורס, הג'יפונים שנמכרו הכי מהר היו סקודה ייטי ואאודי Q5 היוקרתי (7 ימים בממוצע), ולאחר מכן מאזדה CX–5, ניסאן קשקאי ופולקסווגן טיגואן (8 ימים בממוצע).

עם זאת, המכוניות המשפחתיות הקלאסיות עדיין תופסות את הנתח המרכזי בענף המשנה של המכוניות המשומשות. במקום השלישי, אחרי המשפחתיות והג'יפונים, הקטגוריה הפופולרית ביותר בקרב הצרכנים היא של רכבי הסופר־מיני הקטנים, ומיד אחר כך רכבי המיני הקטנטנים. בענף מדווחים כי צנח הביקוש למכוניות המיני הידניות, שנמכרו היטב עד לפני שנתיים. מכוניות המנהלים המשיכו לדשדש ב-2016, עם נתח שוק של 6% ממכירות טרייד מוביל ו-8% באוטודיל.

.

קיה וסוזוקי נחטפות - שברולט ורנו מעלות אבק

לא כל המכוניות נולדו שוות בשוק הרכב הישראלי. מותגים סחירים, בדרך כלל כאלה שנתפשים כאמינים, נחטפים מיד במחירים גבוהים, בעוד אחרים מעלים אבק במגרשי המכירות למרות הנחות מופלגות.

מפילוח נתוני רשת טרייד מוביל, עולה כי מותגי הרכב החמים ביותר בשוק המכוניות המשומשות ב-2016 היו קיה, טויוטה וסוזוקי. דגמי יצרניות אלה נמכרו ב–2% בלבד מתחת למחיר מחירון, ותוך 8–10 ימים בממוצע. מנגד, הסחורה הקשה ביותר למכירה היתה של רנו הצרפתית, עם מחיר ממוצע של 22% מתחת למחירון, אחרי 43 ימי מלאי (מספר הימים שלוקח לחברה למכור את המכונית), ופורד, עם מחיר ממוצע של 19% מתחת למחירון ו–42 ימי מלאי. גם שברולט לא נמכרה בקלות, עם 48 ימי מלאי והנחה של 13% מהמחירון.

.

"ערך המותג הוא עניין דינמי", מסביר סמנכ"ל שיווק ומכירות בטרייד מוביל, אבי מויאל. "פורד, למשל, היתה סחירה עד לפני כמה שנים, אבל היו לה כמה תקלות, וזה נהפך פתאום להיות מוצר פחות טוב. כזרוע טרייד אין של יבואנים רבים, אין לנו פריווילגיה להחליט מה לקנות, ואנחנו מחויבים לרכוש את כל סוגי הדגמים, אבל אנחנו יודעים מראש על מה נרוויח יותר ועל מה פחות".

מויאל טוען כי למרות הנאמנות של הצרכן הישראלי למותגים היפנים והקוריאנים, כשיש מוצרים טובים מאירופה השוק מתנהג בהתאם, גם אם מדובר במכוניות צרפתיות שסובלות מסטיגמות בדעת הקהל. "הגיעו לשוק המשומשות כמה דגמים טובים של פיז'ו, ואני לא אגיד שהם מבוקשים כמו טויוטה קורולה, אבל פתאום הם נהיו סחירים יותר מכפי שהיו בשנים קודמות. למשל, כשנכנס לקוח ומתעניין בניסאן ג'וק, אנחנו מראים לו שהוא יכול לקנות פיז'ו 2008, שעדיפה כמעט בכל מדד וזולה בפער משמעותי - ואז הבחירה שלו קלה יותר", הוסיף מויאל.

.

המבוקשות: טויוטה קורולה ומאזדה 3

מנתוני אתר יד2, אחת הזירות המרכזיות שבה מכוניות משומשות בבעלות פרטית עוברות מיד ליד, עולה כי מאזדה 3 ביצרה את מעמדה ב-2016 כמכונית המבוקשת ביותר במנגנון החיפוש של לוח המודעות, עם 7.2 מיליון חיפושים - עלייה של 20% לעומת 2015.

זה לא אומר שקל למכור כמשומשת את המשפחתית של מאזדה, שההיצע שלה הוא הגדול ביותר בין מודעות כלי הרכב באתר. המחיר הממוצע במודעות שפורסמו למכירת למאזדה 3 היה 39 אלף שקל.

במקום השני כדגם המוביל והמבוקש ביותר, מדורגת טויוטה קורולה - עם 6.4 מיליון מהחיפושים. כמו כן, מודעות למכירת קורולה מוסרות מהאתר תוך פרק זמן קצר יותר לעומת מודעות של מאזדה 3 - כלומר טויוטה קורולה נמכרת מהר יותר ממאזדה 3.

את הדומיננטיות של מאזדה 3 וטויוטה קורולה ניתן להסביר בין היתר בעובדה ששתיהן משווקות בישראל תחת אותו השם כבר שנים ארוכות, ולכן זוכות לחיפושים גם על ידי מי שמגדיר תקציב של 100 אלף שקל, וגם מי שמגדיר תקציב של 20 אלף שקל.

.

עוד עולה מנתוני האתר, כי רכב השטח המבוקש ביותר ב-2016 היה טויוטה לנד קרוזר ארוך, עם מחיר ממוצע של יותר מ-168 אלף שקל. מכונית היוקרה המבוקשת ביותר היתה סדרה 3 של ב.מ.וו הגרמנית, עם מחיר ממוצע של 82 אלף שקל.

לדברי רועי שגב, סמנכ"ל יד2, "ניתן לראות כי שוק מכוניות היד השנייה תואם במידה רבה את הביקושים בשוק המכוניות החדשות ורכבי הליסינג. בשני המקרים, הביקוש למכוניות משפחתיות וחסכוניות הוא גבוה יותר. עם זאת, מהנתונים עולה כי השוק הישראלי עדיין אוהב את מותגי היוקרה במחירים הנוחים יחסית שמאפשר שוק היד השנייה, כפי שניתן להבחין בביקוש ל-ב.מ.וו, מרצדס ואאודי".

זינוק של 25% במכירת מכוניות "אפס קילומטר מיד ראשונה"

לא פחות מ-40 אלף מכוניות נקנו ב-2016 בשיטת "אפס קילומטר מיד ראשונה", זינוק של 25% לעומת 2015 - כך עולה מחישוב שערך מנכ"ל הרץ ישראל ואוטו סנטר, דני שמעוני. מדובר בדפוס שצובר תאוצה, שבמסגרתו חברות ליסינג מגלגלות לשוק הפרטי מכוניות חדשות שרכשו בהנחה מהיבואנים - כשהן משתפות את הלקוח הפרטי בחלק מהנחת הכמות שלה זכו מהיבואן, בשיעורים שנעים בין 10% ל-30% ממחיר מכונית חדשה.

עד לאחרונה נאלצה חברת ההשכרה הרץ, וזרוע המכירה שלה, לצפות מהצד בטרנד השיווקי משגשג אצל המתחרות ולעמוד מנגד. הרץ נאלצה להימנע מכך משום שבעלת הבית שלה היא יבואנית הרכב מאיר, בעלת הזיכיון לדגמי הונדה ו–וולבו. מאיר, כמו יתר יבואניות הרכב, ניסו להתנגד לתופעת האפס ק"מ, שמתחרה ביבואניות. כעת, כללי השוק נשברו.

"אני אחרון המוהיקנים שלא נכנס למשחק של האפס ק"מ. כיום כולם מוכרים מכוניות במגרש הזה, גם מכוניות של היבואנית שלי, אז אני לא יכול להמשיך לעמוד בצד. זה נהפך לאפיק לגיטימי ומשמעותי למכירת רכב. אנחנו עדיין שחקנים קטנים בזירה הזאת, אבל השנה ניכנס לתוכה חזק מאוד", אומר מנכ"ל הרץ ישראל ואוטו סנטר, דני שמעוני, שמדווח על צמיחה בפעילות של הרץ ב-2016. את הגידול שחל בשנה שעברה בעסקות ליסינג פרטי בענף הוא מסביר גם בכך "שזו בסך הכל דרך נוספת למכור מכוניות אפס ק"מ. ליסינג פרטי הוא אמצעי מימון למכוניות האלה".

החיסרון בשיטה האפס ק"מ הוא שאותם כלי רכב נרשמים על שם הלקוח כיד שנייה מחברת ליסינג, אף שמונה הקילומטראז' בלוח המחוונים שלהם עדיין מאופס. אמנם לא מצוין ברישיון שהרכב מגיע מהחכרה, אבל המחירון הפופולרי של לוי יצחק קובע הפחתה אוטומטית של 14% לרכב אפס ק"מ, וכך פוגע בערך המכירה העתידי של הרכב בשוק המשומשות.

בעבר קבע לוי יצחק הפחתה של 10% למכוניות אלה, אבל עידכן פעמיים בשנה האחרונה את שיעור ההפחתה והגדיל אותה ל-12% וכעת ל-14%. על כך אומר איציק מן, מנכ"ל אתר CarCost, שמשווה בין רכבי אפס ק"מ של חברות ליסינג: "ההפחתות הגדולות במחירון אינן מוצדקות, ומקשות על שוק האפס ק"מ להתפתח בקצב שבו הוא יכול לגדול. אבל למרות ההפחתה, העסקות בכל זאת משתלמות ללקוחות, כי אנחנו מציעים בממוצע הנחה של 15% ממחיר הרכב כחדש באולמות התצוגה. יבואני הרכב כבר מבינים שהסוסים ברחו מהאורווה ושהם לא יכולים לעצור את מכירות האפס ק"מ".

למרות הקשיים שמוטלים על פתיחת השוק לתחרות, גזרת האפס ק"מ פורחת - ושיעור ההנחות הוא רב. הדגם הנמכר ביותר ב–CarCost בשיטה זו ב-2016 היה הג'יפון מיצובישי אאוטלנדר, ש-119 דגמים שלו נמכרו בהנחה של 12% ממחירון היבואן הרשמי. ההנחות הגבוהות ביותר ניתנו על סובארו אימפרזה (25% מתחת למחיר המחירון) ועל הטנדרון סיטרואן ברלינגו (30%).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker