מסרב להשלים עם תוצאות המכרז? שר התחבורה מעכב את חתימתו על מינוי מנכ"ל חוצה ישראל

לפני חודשיים, ועל אף ניסיונות פוליטיים להטות את המכרז, נבחר דן שנבך למנכ"ל החברה הממשלתית ■ באחרונה הועברה לידי ישראל כ"ץ הבקשה הרשמית לאישור המינוי אך הוא עדיין לא חתם עליה

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התחבורה, ישראל כ"ץצילום: עופר וקנין
אבי בר-אלי

לפני יותר משבוע הונחו בפני ועדת המינויים במגזר הציבורי, ועדת גילאור, שתי בקשות לאישור מינויים של שני מנכ"לים חדשים לחברות התחבורה הממשלתיות: שחר איילון לחברת רכבת ישראל, ודן שנבך לחברת כביש חוצה ישראל.

הוועדה אישרה את כשירותם של שני הזוכים במכרזים שנוהלו לתפקידים, ושמותיהם הועברו לחתימת שר התחבורה, ישראל כ"ץ, ואז לחתימת שר האוצר, משה כחלון. ואולם בעוד כ"ץ חתם על מינויו של איילון — וזה אמנם התמנה בשבוע שעבר באופן רשמי למנכ"ל רכבת ישראל — נמנע השר מלחתום על מינויו של שנבך למנכ"ל הבא של חוצה ישראל.

במשרדי הממשלה משכו בימים האחרונים בכתפיהם למשמע השאלה על פשר סירובו של כ"ץ לחתום על המינוי — ואולם לפי הערכות בענף, לא מן הנמנע כי הסיבה לעיכוב היא "מורת רוח" מצדו של כ"ץ מתוצאות המכרז לתפקיד, ומבחירת דירקטוריון חוצה ישראל במינויו של שנבך.

כפי שנחשף לפני חודשיים ב–TheMarker, הבחירה בשנבך נעשתה לאחר כישלון הלחצים שהופעלו על הדירקטורים בניסיון לשנות את התוצאות של הליך האיתור. זאת, בתום הליך מכרזי סוער שארך חצי שנה ושסבל מניסיונות עיקשים להטייה פוליטית של תוצאותיו.

שנבך אמנם זכה לניקוד המשוקלל הגבוה ביותר בין המתמודדים על התפקיד, לאחר שלב המבחנים והראיונות האישיים. אלא שאז התחיל מכבש לחצים פוליטיים על כמה מחברי ועדת האיתור לתפקיד, במטרה שלא ימליצו לדירקטוריון על מינויו — אלא יצביעו על לא פחות מארבעה מתמודדים מומלצים. זאת, כאשר המדורגים במקומות השלישי והרביעי במכרז היו פקידי ציבור מכהנים.

כמה מחברי הדירקטוריון אף שוחחו עם גורם פוליטי באשר לסדרי המכרז והליך בחירתו של המנכ"ל הבא — תוך הפרה לכאורה של סדרי מינהל תקין. לאחר הפרסומים על ניסיון המחטף הפוליטי לכאורה, התפטר מתפקידו יו"ר דירקטוריון חוצה ישראל, מוטי אלמליח, לאחר חודשיים בלבד בתפקיד.

לאחר התפטרותו של אלמליח, החליטה ועדת האיתור לסגת מכוונתה להמליץ על ארבעה מועמדים — ולהעביר להכרעת הדירקטוריון את שני המועמדים המצטיינים בהליך האיתור. בהצבעה שערכו ששת חברי הדירקטוריון זכה שנבך בתמיכת ארבעה מהם.

שנבך, מהנדס ואלוף משנה (מיל'), לשעבר ראש מחלקת בינוי בחיל האוויר, פרש מצה"ל ב–2007 ושימש מאז סמנכ"ל הנדסה באפ"י אירופה מקבוצת אפריקה ישראל וסמנכ"ל הנדסה בשיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת. כמו כן, כיהן במשך שלוש שנים כמנכ"ל חברת התשתיות ברן ישראל.

כ"ץ: שנבך זומן לפגישה

משרת מנכ"ל חוצה ישראל מעוררת עניין היות שהחברה מנהלת את הפרויקטים להארכת כביש 6 והיתה אמורה להקים את המסילה המזרחית של רכבת ישראל, לפני שהפרויקט הופקע מידיה — בהחלטה תמוהה של השר כ"ץ — במקביל למכרז לתפקיד המנכ"ל. נוסף לכך מפקחת החברה על כלל מיזמי הזכיינות בתחום התחבורה (כביש 6, הנתיב המהיר ומנהרות הכרמל).

יש לציין כי בעוד אישור מינויו של שנבך מתעכב — מקדמים כ"ץ וכחלון במקביל את מינויו של חוסאם בשארה לתפקיד יו"ר דירקטוריון חוצה ישראל. בשארה, שכיהן עד לפני כמה חודשים כיו"ר רכבת ישראל — היה מועמדו של כ"ץ להמשיך בתפקיד זה לכהונה שנייה. ואולם מועמדות זו נתקלה בקשיים, וכעת מעוניין כ"ץ להעבירו לחברה ממשלתית אחרת שבשליטתו.

מלשכת השר ישראל כ"ץ נמסר בתגובה כי שנבך זומן לפגישה עם השר, "בהתאם לנוהל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker