הפרקליטות: "עדויות לתרבות ארגונית מושחתת בחברת החשמל"

פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי־שווקי, עידכנה את רשות החברות הממשלתיות ורשות ני"ע כי מקרה השוחד של סימנס אינו יחיד, וכי ממצאי החקירה מחייבים "שינוי יסודי בתרבות הציות לחוק בחברה" ■ חברת החשמל: "ההנהלה הנוכחית מגלה אפס סובלנות כלפי שחיתות"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חמ"ל סייבר חבברת החשמל
חמ"ל סייבר בחברת החשמל. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דוברות חברת החשמל

יותר מחצי שנה לאחר שהוגשו כתבי האישום בפרשת סימנס והשוחד ששילמה בחברת החשמל — מתברר כי אלה היו רק חלק מתוצאות החקירה, שממצאיה חרגו הרבה מעבר לשבעה בכירים שסרחו.

"תמונה קשה ועגומה" — כך תיארה פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי־שווקי, את מה שהתגלה במהלך הטיפול בתיק החקירה, במכתב ששיגרה בסוף אוגוסט למנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב וליו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר. לטענת בן ארי־שווקי, מהחקירה עלה חשד שלפיו ההתנהלות הפלילית שתועדה בצמרת חברת החשמל בפרשת סימנס אינה בגדר מקרה בודד, וכי ייתכן שזו תולדה של אווירה ארגונית מושחתת לכאורה בחברה.

"יש אינדיקציות בחומרי החקירה לכך שמערכות יחסים דומות התקיימו גם עם נציגי ספקים נוספים", נכתב במכתב. זאת, בעוד פרקליטת המחוז גם פרטה את ההתנהלות "הנורמטיבית", שפשתה במסדרונות החברה, וכללה פגישות בארבע עיניים בין בכירים בחברה לנציגי ספקים, הזמנה לארוחות מפנקות על חשבון הספקים וקבלת מתנות יקרות ערך — והכל בתמורה למסירה של מידע חשאי על הנעשה בחברה ובוועדות המכרזים.

"עולה תמונה שלפיה, לכאורה, מסירת מידע מסווג לנציגי ספקים לא היתה תופעה נדירה. ייתכן כי מדובר בנורמה מקובלת בחברת החשמל באותה התקופה", נכתב.

"במהלך חקירת התיק התגלו אינדיקציות לקיומה של תרבות ארגונית קלוקלת בחברת החשמל, בנושא ציות לחוק וטוהר המידות — בעיקר בכל הנוגע לפרקטיקה הנהוגה ולפערים, שלעתים דרמטיים, בינה לבין הנהלים הכתובים", ציינה פרקליטת המחוז. "לא מן הנמנע כי לתרבות ארגונית זו היה חלק ביצירת קרקע פורייה לביצוע עבירות מתחום טוהר המידות", הוסיפה.

בעקבות כך, בן ארי־שווקי קראה ליוגב ולהאוזר "לבחון לעומק את התרבות הארגונית" בחברת החשמל, נוכח מקומה המרכזי במשק הישראלי, ואז לערוך "שינוי יסודי בנוגע לתרבות הציות לחוק — ובייחוד בנוגע לאיסור קבלת שוחד, ולהימצאות בניגוד עניינים מול גופים הקשורים לחברה".

"אוזלת יד מוחלטת"

במאי הגישה הפרקליטות כתבי אישום נגד חברת סימנס ישראל ונגד שישה מבכירי חברת החשמל בעבר ובהווה בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון. לפי כתבי האישום, בכירי החברה שילשלו לכיסם כספי שוחד וטובות הנאה בסך של 2.5 מיליון דולר כדי לקדם את ענייני סימנס במכרזים בשווי 2.5 מיליארד שקל, שניהלו בחברה ב–1999–2005. לפי כתבי האישום, בכירים בחברת החשמל העבירו את תשלומי השוחד לחשבונות בנק ברחבי העולם, במטרה להסוות את מקור הכספים.

סכירי חברת החשמל שהסתבכו בפרשת שוחד

על הנאשמים נמנים המשנה למנכ"ל חברת החשמל בתחילת העשור הקודם, דוד קון, והמשנה למנכ"ל החברה עד 2014, יעקב (יאשה) חאין. כמו כן, הואשמו מנהל האגף לתכנון הנדסי בעבר, יונה שוויצר, סגן מנהל האגף חיים ברנר, ומנהל מחלקה באגף לתכנון הנדסי, צבי אייל. אחרון הנאשמים היה סמנכ"ל תכנון ופיתוח טכנולוגיות בחברה, דוד אלמקייס — שהמשיך לכהן בתפקידו בחברה גם לאחר מעצרו, ולא פוטר גם לאחר הגשת כתב האישום נגדו.

פרשת שוחד זו מתווספת לשוחד שקיבל מסימנס הדירקטור והשופט לשעבר, דן כהן, בסך מיליארד יורו, וכן לשוחד שקיבל מספקים מקומיים מנהל אגף האספקה, אשר כהן.

היבט חמור נוסף שעולה ממכתבה של בן ארי־שוויקי הוא זה הנוגע בהתנהלות שומרי הסף בחברת החשמל בעת שהתרחשו לכאורה המעשים הפליליים. מתבבר כי חומרי החקירה מצביעים על כך שהחשדות סביב הנעשה במכרזי החברה צפו במשך תקופה ארוכה, וכי בכירים בהנהלת החברה ובדירקטוריון שלה אף יודעו בקיומם של החשדות — אם כי לא עשו דבר.

"נראה כי למרות קיומם של חשדות אלה למשך תקופה לא מבוטלת ובכמות לא זניחה, לא ננקטו צעדים מתבקשים לבירור החשדות", כתבה הפרקליטה. "אמנם מאז קרות האירועים חלף יותר מעשור, אולם חומרתם של המעשים ואוזלת היד המוחלטת של מנגנוני החברה במניעתם, מחייבים לטעמנו בחינה אם השתנו הדברים באופן המניח את דעת הגורמים המוסמכים לכך", הוסיפה.

בפרקליטות קראו לרשויות לבחון את הנהלים הכתובים בחברה בכל הנוגע למניעת שוחד וניגודי עניינים, לבדוק את מנגנון הפיקוח והבקרה על יישומם של הנהלים ואת מנגנוני הסנקציות בגין הפרתם, ולחדד את הנהלים בכל הנוגע לקבלת מתנות ומימון ביקורים בחו"ל.

בפרקליטות אף הציעו לערוך "ראיונות נרחבים עם עובדים ומנהלים בחברת החשמל, כדי לחוש מה היא רוח הדברים בחברה: אם התרבות השלטת בחברה היא של ציות לחוק ושל הקפדה על טוהר המידות או של זילות בכל אלה", נכתב במכתב הפרקליטה.

בסופם של דברים, הדגימה פרקליטת המחוז את ה"כשל מערכתי", כלשונה, בהצבעה על התנהלותה של הנהלת חברת החשמל הנוכחית: "העובדה שהחברה עדיין לא נקטה צעדים משמעתיים או אחרים נגד עובדי החברה העומדים לדין בגין קבלת שוחד בקשר לתפקידם, ובכלל זה לגבי העובד שגם כיום מכהן במשרה בכירה (אלמקייס; א"ב) — מעוררת חשש שעדיין קיים חסר ממשי בכל הנוגע לאכיפה אפקטיבית של האיסורים הרלוונטיים", העירה בחומרה.

חברת החשמל מסרה בתגובה: "לידי החברה לא הגיעה פניית הפרקליטות, אך זו נקטה מאז חשיפת הפרשה שורה של צעדי פיקוח מחמירים כדי למנוע מקרים דומים. חברת החשמל הצהירה שבכוונתה למצות את הדין עם מי שיימצא אשם, נוסף על התביעה שהיא מנהלת כיום נגד דן כהן.

"הנהלת החברה הנוכחית נוקטת מדיניות של אפס סובלנות כלפי שחיתות, ותשתף פעולה עם כל יוזמה שתביא לסיומה של הפרשה, שמעיבה עליה. עמדת ההנהלה והדירקטוריון היא שיש להרחיק מיידית כל גורם שמוגש נגדו כתב אישום. כך נעשה לגבי כל מי שנמצא בהליך משפטי, וכך נעשה גם לגבי דוד אלמקייס, שמיד לאחר הגשת כתב האישום נגדו זומן לשימוע לפני פיטורין.

"מועד השימוע של אלמקייס נדחה כמה פעמים עקב נסיבות בריאותיות. נסיבות מקרה זה מיוחדות ויוצאות דופן, ולפיכך הוא החריג היחיד מבין כלל המנהלים שהיו מעורבים בפרשה. יש להדגיש כי אלמקייס אינו מכהן בתפקידו, אינו שוהה במשרדי החברה ומונה לו ממלא מקום".

גם הרגולטור נשכר ללא מכרז

רק בעקבות מכתב הפרקליטות החליטו ברשות החברות הממשלתיות לערוך בחברת החשמל ביקורת לפי סעיף 45 לחוק החברות הממשלתיות, ולהורות למשרד רואי החשבון המלווה את החברה בבדיקת הבקרות בחברה. הרשות הודיעה על כך לחברת החשמל בסוף השבוע שעבר, אף שהחברה לא דיווחה על כך לבורסה.

לביקורת המיוחדת הוסיפה הרשות את הבדיקה הרוחבית שהיא מנהלת ביתר חברות התשתית הממשלתיות בנוגע למיפוי התקשרויות ספק יחיד והתקשרויות המשך, אם כי תחמה את הנתונים המבוקשים ב–2013–2016 בלבד.

ההחלטה על עריכת ביקורת זו אירונית, מכיוון שיוגב, מנהל הרשות, הועסק בעצמו ב–2007–2009 על ידי חברת החשמל כיועץ, בפטור ממכרז שהוארך מעת לעת.

בסוף השבוע פנה TheMarker לרשות החברות בבקשה לפרט כיצד בכוונתה לנהוג בבכירי חברת החשמל והדירקטוריון, שלפי חומרי החקירה שבידי הפרקליטות ידעו בזמן אמת על המעשים הפליליים לכאורה — אבל לא דיווחו עליהם.

כמו כן, התבקשה הרשות להסביר כיצד בכוונתה לנהוג נוכח היעדר כל סנקציה מצד הנהלת החברה הנוכחית כלפי גמלאי החברה הנאשמים בשוחד — ואף לא נגד אלמקייס, שממשיך לכהן בתפקיד סמנכ"ל בכיר בחברה.

מרשות החברות הממשלתיות נמסר כי הביקורת המיוחדת של רואה החשבון המבקר היא פועל יוצא של מכתב הפרקליטות. "ככלל, אנחנו מעריכים כי חברת החשמל עברה כברת דרך מאז גילוי הפרשה, וכי קיים שיפור משמעותי בתחומים האלה. ואולם בשיתוף הנהלת החברה סוכם על בדיקה במטרה להמשיך לייעל את הטיפול, ולפעול לשיפורו המתמיד".

באשר לעניינו של אלמקייס מסרה רשות החברות: "עמדתנו זה מכבר היא שיש להשעותו, ואולם החברה נמנעה מלעשות כן עד לקבלת ההחלטה על הגשת כתב אישום עקב נסיבות אישיות מיוחדות. החברה פעלה להרחיק את אלמקייס מכל מגע עם החברה, למעט שימוע לקראת פיטורים, עד לסיום ההליך המשפטי, וכן סיימה את העסקתם של שאר המעורבים בפרשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker