כ"ץ לוחץ לפצות את מוניות השירות - והרפורמה בענף נדחית שוב בחצי שנה

משרד התחבורה הגיש לוועדת הכלכלה ברגע האחרון מתווה לפיצוי בעלי רישיונות השירות בשווי של עד 472 מיליון שקל ■ לפי המתווה, בעלי רישיונות יוכלו לפעול שלוש שנים נוספות במקום פיצוי ■ ח"כ איתן כבל הפתיע כשתמך בסבסוד ממשלתי של פעילות המוניות

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התחבורה, ישראל כ"ץצילום: אוליבייה פיטוסי
אורן דורי

הרפורמה שנועדה להסדיר את ענף מוניות השירות ולהוסיף קווים חדשים תידחה בחצי שנה - כך נקבע אתמול בדיון של ועדת הכלכלה של הכנסת. הרישיונות הקיימים להפעלת מוניות שירות יוארכו עד יולי 2017, כפי שהוארכו זמנית שוב ושוב בעשור האחרון - לאחר שחולקו ללא מכרז והיו אמורים לפקוע ולחזור לידי המדינה כבר ב-2011.

הפעם ההארכה נדרשה בשינויי חקיקה, שכן הוועדה כבר הגיעה למספר ההארכות המקסימלי שנקבע בחוק. אם ההחלטה תאושר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת - יינצל ענף מוניות השירות מהפיכתו לבלתי חוקי מ-1 בינואר.

הדחייה הנוספת בהסדרת הענף המצטמק והמדשדש באה על רקע מה שכינה יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), "חוסר בשלות של הצעת החוק הממשלתית, המלאה בחורים, כשהמדינה בכלל לא החליטה אם היא רוצה מוניות שירות או לא". הצעת החוק, שגובשה ברגע האחרון ופוצלה מחוק ההסדרים, הציעה להאריך את הרישיונות בשלוש שנים, ובמקביל להכין מכרזים לזיכיונות של קווי השירות הקיימים ושל קווים חדשים.

הרפורמה נועדה להכפיף את חלוקת הרישיונות והפעלתם להליכים מכרזיים שוויוניים ולתנאי הפעלה חדשים, תחת פיקוח ובקרה הדוקים יותר. הסוגיות שנותרו פתוחות והובילו לדחיית הרפורמה הן למעשה דרישות כספיות של בעלי הרישיונות, בתמורה להסכמתם למהלך.

הדרישה הנועזת ביותר, שאף זכתה לתמיכת שר התחבורה, ישראל כ"ץ, היא זו של בעלי רישיונות הבלתי־פעילים למוניות שירות. קבוצה זו מחזיקה ב-1,140 רישיונות מושבתים - מחצית מהרישיונות שחולקו על ידי המדינה - ובתמורה להשבתם לוחצת לקבל פיצויים בשווי מאות מיליוני שקלים מהמדינה, באמצעות המרת הרישיונות ל"מספרים ירוקים" - רישיונות להפעלת מוניות ספיישל הנסחרים בשוק בכ-240 אלף שקל.

משרד התחבורה התבקש בשבועות האחרונים להעביר לידי חברי הוועדה את המתווה של כ"ץ לתוכנית השנויה במחלוקת, אבל עשה זאת רק ביום שלשום, שעות לפני קיום הדיון. זאת, אף שהתאריך בראש מסמכי המתווה מעיד כי היו מוכנים לפני יותר משבוע.

כבל אמר כי העביר את מתווה הפיצויים של משרד התחבורה לחוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, כדי שיבחן אם ראוי לכלול אותו בנוסח הצעת החוק, ולכן עניין המרת הרישיונות לא נדון בינתיים בוועדה.

1,888 בעלי רישיונות זכאים לפיצוי

במסמך שהגיע לידי TheMarker חושף משרד התחבורה את תוכניתו. "לא אחת בעת יישום רפורמות מבניות, המדינה העניקה סיוע לשחקנים הקיימים כדי לאפשר להם להשתלב או להתאים את פעילותם למצב החדש. הסיוע המוצע מתייחס רק לתאגידי מוניות שירות שהוכח שפעלו לפחות שמונה שנים ברצף מ-2005. מוצע כי תינתן לתאגידים אפשרות להמיר כל רישיון הסעה ביחס המרה שייקבע", נכתב במסמך.

למסמך מצורפת טבלה המפרטת את חישוב עלות ההמרה. היא מציגה תרחישים, שלפיהם מספר ירוק יינתן בתמורה ל-2–5 רישיונות להפעלת מונית שירות. ואולם, אם יתאפשר להמיר כל רישיון להפעלת מונית שירות, שהיה פעיל שמונה שנים לפחות, במספר ירוק אחד - 1,888 התאגידים הזכאים יוכלו לממש חבילת פיצויים בשווי כולל של עד 472 מיליון שקל, מתנה מהמדינה. המסמך אומד ערך של כל מספר ירוק ב–250 אלף שקל.

כפי שנחשף ב–TheMarker אתמול, התוכנית של כ"ץ, שלפיה המדינה תרכוש רישיונות להפעלת קווי מוניות שירות מידי בעליהם הפרטיים - עתידה להפוך כמה מהמחזיקים ברישיונות האלה לבעלי נכסים בשווי מיליוני שקלים. הרישיונות חולקו בעבר על ידי המדינה בחינם, ונרכשו בשוק הפרטי בסכומים המגיעים לעשרות אלפי דולרים.

המתווה פונה גם לבעלי רישיונות להפעלת מוניות שירות המעוניינים להמשיך לעסוק בענף, הנחשב רווחי עבור חלק מהקווים, כמו 4, 5 ו–16 התל אביביים. תאגידים פעילים המעוניינים להמשיך לפעול בתנאים הקיימים, גם לאחר יישום הרפורמה, יוכלו להמשיך לפעול בתנאי השוק הקיימים למשך שלוש שנים נוספות. בתקופה זו, הוראות החוק החדש - הוצאת הקווים למכרזים ותנאי שירות חדשים - לא יחולו על הקווים המופעלים על ידי התאגידים שיבחרו בכך. זאת, לאחר שבחודשים האחרונים דרשו מפעילי המוניות להאריך את הזיכיונות שלהם ללא מכרז בשש שנים. לפי התוכנית, בעלי רישיונות שיבחרו בהארכה - לא יוכלו לזכות בהמרה לאחר מכן.

ח"כ איתן כבלצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר ועדת המשנה לתחבורה ציבורית, ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), התייחס למסמך שהועבר אתמול בערב לוועדת הכלכלה, ואמר כי מדובר בהתנהלות שערורייתית של הממשלה. "הוועדה ביקשה שוב ושוב ממשרדי הממשלה להכין את הניירות בנושא, לעשות עבודה רצינית ובזמן, כדי למצוא פתרון אמיתי לבעיה - ומה קיבלנו פה בסוף? נייר רק רבע מבושל. פרטאץ'. כך נראית מדיניות כשלא רוצים לפתור בעיות", אמר חנין.

באוצר התנגדו להמרה, והציגו בדיון חלופה: הענקת הנחה של 66% ברכישת מספר ירוק. שווי ההטבה הוא כ-160 אלף שקל, והיא תוצע רק לנהגים שעבדו בענף לפחות שנה ואין ברשותם רישיון להפעלת מונית (הם שוכרים את הרכב). אם תאושר, ההצעה תהיה תקפה גם לנהגי מוניות ספיישל שאין ברשותם מספר. יו"ר איגוד נהגי המוניות, יהודה בר־אור, התפרץ במחאה נגד הכוונה למכור מספרים ירוקים בהנחה, שעלולה לפגוע בשווי השוק של המספרים, והורחק מהדיון.

סגנית ראש עיריית תל אביב, מיטל להבי, הוסיפה לגבי מתווה ההמרה כי: "נוצר מצב שיש העדפה כלכלית ברורה ופיתוי למפעילים לבחור בחלופת ההמרה. התמורה להמרה גבוהה, וזה רווח קל שאותו אפשר לקבל כפיצוי - אבל קשה להרוויח מהעבודה בפועל במונית שירות".

"הסובסידיה חוטאת למהות המוניות"

סוגיה אחרת שלא נפתרה בזמן היא שאלת חיבור מוניות השירות לכרטיס הרב־קו של התחבורה הציבורית ולמערך הסובסידיה הממשלתית, כפי שדורש לובי מפעילי מוניות השירות מחברי הכנסת. האוצר מתנגד בתוקף לדרישה, וטוען כי המהלך יעלה למדינה מאות מיליוני שקלים בשנה. בנוסף, האוצר טוען כי המהלך יחטא למהות מוניות השירות, שלראייתו הן מוצר שצריך לפעול לפי ביקושים, במקומות שבהם שירות האוטובוסים המסובסד אינו יעיל.

ואולם, כבל הפתיע בדיון, כששינה את עמדתו ועבר לתמוך בהכנסת תאגידי המוניות הפרטיים תחת כנפי הסובסידיה הממשלתית. כבל פנה לנציג האוצר, אלון מסר, ואמר: "לא תהיה הצלחה אמיתית - אם לא תתחילו לחשוב על סוג של סובסידיה. בלי זה נעביר חוק שלא שווה את קליפת השום". בישיבה האחרונה שערכה הוועדה בנושא, לפני שבועיים, אמר כבל דברים ברוח שונה: "אם נחכה לסבסוד לא תהיה רפורמה, כי המדינה תידרש להשקיע הרבה מאוד כסף".

גם יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), נענה לדרישות מפעילי המוניות, ואף זכה מנציגיהם הרבים שנכחו בדיון למחיאות כפיים סוערות, כשהכריז: "שיהיה ברור, לא נאשר את הרפורמה בלי הרב־קו וסובסידיה של האוצר". ח"כ יעקב פרי (יש עתיד) הצטרף לדברים, ואמר: "לא יכול להיות שכל התחבורה הציבורית עוברת לאמצעי תשלום מתקדמים ואת מוניות השירות ישאירו מאחור. יש להכליל אותן במסגרת הרב־קו".

מסר אמר כי מטרת הרפורמה היא לא רק לשמור על הענף אלא להביא להכפלתו. "הרגולציה לא נתנה לו להתפתח, ובשיטה החדשה הוא יהיה יותר כלכלי וגמיש. רמת השירות באוטובוסים אינה תמיד הגבוהה ביותר ויש מקום גם למוניות השירות", אמר. מנהל אגף תחבורה ציבורית במשרד התחבורה, דרור גנון, אמר כי אם רוצים להחיות את הענף צריך להסתכל עליו מנקודת מבט כלכלית, שלמפעילים יהיה כדאי להפעיל וגם לנוסעים יהיה כדאי להשתמש בשירות.

"לנוסעים יש צורך אמיתי ברב־קו"

כפי שפורסם ב–TheMarker, דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מצא כי אם המדינה תחליט לסבסד את מוניות השירות כמו את האוטובוסים - הכנסותיהן יגדלו ב-23% לכ–360 מיליון שקל בשנה. להבי התייחסה לממצאי הדו"ח, ואמרה כי מדובר ב-70 מיליון שקל בלבד, שהם כ–2 שקלים לנוסע". לדברי להבי, "עשר שנים חיכינו ונחכה עוד חצי שנה, העיקר שבסוף התהליך תצא רפורמה טובה שתשלב בשירות את הרב־קו, ותאפשר תכנון קווים גם ביישובים דלילי ביקוש עם מסלולים לא רווחיים".

מהתאגדות מוניות השירות הפעילות נמסר בתגובה להחלטת הוועדה: "התייצבותם של יו"ר ועדת הכלכלה וחבריה כאיש אחד למען שילוב רב־קו מסובסד במוניות השירות מעידה על צורך אמיתי של משתמשי התחבורה הציבורית בפתיחת תחרות הוגנת בענף. אמנם החלטת הוועדה לדחות את אישור הרפורמה בחצי שנה היא ניצחון במערכה, אבל המאבק על הזכות של הנוסעים שלנו להשתמש ברב־קו מסובסד גם בנסיעותיהם עמנו רק יצא לדרך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker