נתיבי האגרה בכניסות לתל אביב תקועים בפקק המכרזים

המכרז הענקי להקמת הנתיבים המהירים בשלוש כניסות לתל אביב נדחה בחודש, בעקבות קשיי שידוך בין חברות ההנדסה לבין חברות התחבורה הציבורית שאמורות להפעיל את השאטלים לתל אביב ■ בינתיים, גם המדינה עדיין לא החליטה בכמה חניונים היא מעוניינת, והיכן

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פקקים בנתיבי איילוןצילום: מוטי מילרוד
אבי בר-אלי

המכרז המורכב שנועד לשכפל את נתיב האגרה בכביש 1 — ממחלף שפירים לתל אביב — ולהקים נתיבים כמותו בכניסות לעיר מכיוון צפון (כביש החוף), צפון־מזרח (כביש 5) ודרום (נתיבי איילון), רשם שלשום ציון דרך ראשון: דחייה ראשונה בת חודש.

הסיבות לדחייה הן קשיים בהתארגנות של החברות הקבלניות, שנדרשות לצרף לצורך התמודדות במכרז גם מפעילי תחבורה ציבורית; וכן, האי־בהירות לגבי תנאי המכרז המורכב והיומרני, שעדיין לא נקבעו בידי המדינה.

פרויקט הנתיבים המהירים נועד להקל על עומסי התנועה בכניסות לתל אביב ובתוך גוש דן, באמצעות הוספת נתיבים ייעודיים לתחבורה ציבורית ושיתופית, שייסללו לצד הנתיבים הקיימים בכביש החוף (2), בנתיבי איילון ובכביש 5. זאת, במטרה לשרת שלושה־ארבעה חניוני "חנה וסע" שיוקמו לצד הנתיבים. מחניונים אלה ייצאו בתדירות גבוהה שאטלים חינמיים למרכזי התעסוקה בתל אביב ובסביבתה, בעוד יתרת קיבולת התנועה בנתיבים המהירים תימכר למשתמשים פרטיים תמורת אגרה.

בשל מורכבות הפרויקט וגודלו הרב (כ–2 מיליארד שקל), החליטו במשרדי האוצר והתחבורה לפצלו לשני מכרזים לפחות. במכרז הראשון ייבחר הזכיין שיקים במשך שלוש שנים את חניוני "חנה וסע" ואת מערכות האגרה וניהול התנועה בנתיבים — ואז יפעיל אותם ואת שירותי השאטלים למשך 12 שנה נוספות.

במכרז השני, שעדיין לא נקבע לוח זמנים לפרסומו, ייבחר הקבלן שיסלול את נתיבי האגרה, באורך מצטבר של 100 ק"מ, כפרויקט תקציבי. בנוסף, קבלן זה יבצע את סלילתו המיוחלת של כביש הרוחב 541 שבין רעננה לשפיים.

חרף הצהרות משרד התחבורה שלפיהן מערך הנתיבים יופעל כבר ב–2021, משרדי הממשלה עדיין לא החליטו מה יהיה משטר ההפעלה של הפרויקט, מניין יגיע התשלום לזכיינים ועל מה יתחרו בעצם המתמודדים במכרז. למעשה, גם מספר החניונים שיוקמו עדיין לא הוכרע, שכן עדיין לא אושר תוואי הנתיב לאורך כביש 5, ועדיין לא הוחלט אם יוקם לאורכו חניון "חנה וסע" אחד (במחלף מורשה) או גם שני (במחלף קסם).

בה בעת, נתקלו חברות הקבלן הגדולות גם בקשיים להתקשר עם חברות בעלות ניסיון בהפעלת שירותי אוטובוס ציבורי. עד כה התחברו רק לקבוצה אחת, מנרב הנדסה, שצירפה אליה את מפעילות האוטובוסים מטרופולין ומסיעי שאשא. זאת, בעוד שפיר הנדסה כלל לא מעוניינת בשותפה אלא בקבלן משנה להסעות, ואילו שיכון ובינוי, דניה סיבוס ואשטרום מנהלות במקביל מגעים עם אותן חברות תחבורה ציבורית, ובהן דן וקווים.

לפי שעה, נדחה מועד הגשת המועמדויות לשלב המיון המוקדם (P.Q) בפרויקט לסוף ינואר, כשרק לאחר אישור הקבוצות יפורסם המכרז עצמו. בחלוף כמה חודשי היערכות יוגשו ההצעות, שלפיהן ייבחר הזכיין, ולרשותו יעמדו כנראה עוד 6–12 חודשים לסגירה הפיננסית, עד שיתחיל בכלל בעבודות.

17 אלף מקומות חניה

המכרז הזכייני כולל תכנון, מימון, הקמה והפעלה של שלושה־ארבעה חניוני "חנה וסע" רבי קיבולת במחלפים מבוא איילון (ראשון לציון), שפיים ומורשה, עם אפשרות להקמת חניון נוסף במחלף קסם. עוד כולל המכרז הפעלה (ללא הקמה) של רשת נתיבי אגרה מהירים לצד כביש החוף, נתיבי איילון וכביש 5.

חניון "חנה וסע" בשפיים יוקם בשילוב תחנת רכבת עבור הבאים מצפון, ויאכלס עד 7,000 כלי רכב (3,500 בשלב הראשון). מהחניון יופעלו שאטלים לשישה יעדים. סמוך לראשון לציון יוקם עבור הבאים מדרום חניון "חנה וסע" שבו 4,000 מקומות חניה, שממנו ייצאו שאטלים לארבעה יעדים.

בין שני החניונים אמורים להיסלל שני נתיבים מהירים (לכיוון צפון ודרום), בין נתניה לראשון לציון, באורך כולל של 75 ק"מ. נתיב ייעודי נוסף אמור להיסלל בין מחלף חיל השריון לאזור — ככל הנראה, עבור חניון חנה וסע עתידי שיוקם על כביש 44.

כאופציה, בשלב זה, שומרת המדינה גם הקמה של חניון "חנה וסע" במורשה (4,000 מקומות חניה ושמונה קווי שאטלים), עבור הנוסעים ממזרח על כביש 5, מראש העין ועד גלילות, לאורך 30 ק"מ. זאת, תוך אפשרות להקמת חניון נוסף על ציר זה במחלף קסם (2,000 מקומות חניה).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker