העובדים וילדיהם נסעו בחינם, והרכבת תחזיר למדינה מיליוני שקלים - דינמו - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

העובדים וילדיהם נסעו בחינם, והרכבת תחזיר למדינה מיליוני שקלים

בעקבות דו"ח מבקר המדינה, החשבת הכללית דורשת מהחברה הממשלתית להשיב 20-15 מיליון שקל מהסובסידיה, לאחר שמימנה נסיעות חינמיות לעובדי החברה ולמשפחותיהם ■ רכבת ישראל: "הנסיעות שימשו לצורכי עבודה"

28תגובות
רכבת ההגנה
אורן זיו

חברת רכבת ישראל תידרש להשיב לקופת המדינה 15–20 מיליון שקל מהסובסידיה השוטפת שקיבלה בגין נסיעות החינם שאותן היא מממנת עבור עובדיה ובני משפחותיהם.

לפני שבועיים הודיע אגף החשבת הכללית במשרד האוצר להנהלת רכבת ישראל כי הוא עורך בחינה של משמעות ההטבה והשפעתה על גובה דמי ההפעלה שמקבלת הרכבת מדי שנה מהמדינה (כ–1.4 מיליארד שקל). עוד צוין בפנייה כי הרכבת תידרש להשיב לממשלה את הסכומים ששולמו ב–2013–2016 בגין הטבת הכרטיסים החינמיים.

לפי ההסכם הקיבוצי ברכבת, 3,100 עובדי החברה הממשלתית ומשפחותיהם זכאים לנסיעה חינם ברכבת. הכוונה ב"משפחות" היא לבני זוג ולילדיהם — כשהגדרת "ילד", לפי ההסכם, נוגעת לכל מי שעדיין לא מלאו לו 26 שנים.

בדו"ח שפירסם מבקר המדינה ב–2015 נמצא כי הרכבת העניקה הטבה זו לא רק לעובדי החברה הקבועים, אלא גם לעובדים המועסקים בחוזה אישי, לעובדים ארעיים — ואף לגמלאי החברה ולמשפחות הגמלאים. זאת, אף שלטענת רשות החברות הממשלתיות, לא ניתן לרכבת ישראל אישור למימון נסיעות חינם לגמלאים או לילדי עובדים שמועסקים בחוזים אישיים.

בדו"ח המבקר צוין כי שווי ההטבה ב–2013 נאמד ב–4.5 מיליון שקל. זאת, מבלי שהחברה הממשלתית זקפה את שווי ההטבה לשכר עובדיה, תוך עקיפה לכאורה של דיני מסים.

כעת דורש האוצר מהרכבת לחשב את עלות ההטבה וכן את זקיפתה במס במהלך ארבע השנים האחרונות — ולגרוע את הסכום מהסובסידיה השוטפת שמובטחת לחברה. המשמעות היא שלא יינתן החזר תשלום עודף לנוסעים, אלא תתבצע גריעה מתקציבה השוטף של החברה.

מרכבת ישראל נמסר בתגובה כי "הבדיקה המספרית של שווי ההחזר עדיין לא הסתיימה. כעיקרון, מרבית הנסיעות נעשות לצורכי עבודה בין אתרי הרכבת השונים וזוהי הטבה שאין בה אובדן הכנסות ואין תוספת הוצאות לחברה".

הוזלת הכרטיסים נגסה בהכנסות

רכבת ישראל
גיל אליהו

רכבת ישראל פירסמה אתמול את דו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2016, שבהם דיווחה על קיטון של 7% בהכנסות החברה מהסעת נוסעים, מתחילת השנה, ל–540 מיליון שקל. זאת, למרות זינוק נמשך של 15.8% במספר הנסיעות בתשעת החודשים הראשונים של 2016 — 44.7 מיליון נסיעות — ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

הסיבה לירידה בהכנסות, חרף העלייה בכמות הנסיעות, נעוצה ברפורמה בתעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית ובהחלטת הממשלה על הוזלת התעריפים ב–14.5%.

הכנסות הרכבת מהובלת מטענים, לעומת זאת, הסתכמו מתחילת השנה ב–144 מיליון שקל, והפגינו זינוק של 21% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. זאת, בזכות גידול של 28% בכמות המובלת (6.95 מיליון טונה), ובזכות גיוס לקוחות חדשים לתעבורה המסילתית.

הכנסות מדמי שכירות ומגורמי חוץ הסתכמו בינואר־ספטמבר ב–36 מיליון שקל (גידול של 13%). עם זאת, החברה רשמה גם גידול של 24 מיליון שקל בהוצאות השכר שלה, בעיקר כתוצאה מהמשך גיוסי עובדים חדשים לחברה.

רכבת ישראל סיימה את תשעת החודשים הראשונים של 2016 עם רווח נקי של 86 מיליון שקל — אם כי זה נגזר מהסכם הסובסידיה החדש של החברה. לרכבת אמנם תזרים מזומנים חיובי של 146 מיליון שקל, אך היא עדיין סובלת מגירעון בהון החוזר של 107 מיליון שקל.

בחברה ציינו כי בישיבת הדירקטוריון שעסקה בנושא הוצג תזרים המזומנים החזוי של החברה לשנתיים הקרובות, וכי "לחברה צפוי תזרים מזומנים חיובי בהיקף ובעיתוי הנדרש כדי לעמוד בהתחייבויותיה ולממן את פעילותה, ולפיכך קיום גירעון בהון החוזר אינו מצביע על בעיית נזילות".

המנכ"ל בפועל של רכבת ישראל, בני לביא, אמר עם פרסום הדו"חות כי "החברה ממשיכה בצמיחה המאפיינת את פעילותה בשלוש השנים האחרונות, ומספר לקוחות הרכבת עולה בהתמדה במרבית הקווים, לרבות הקווים הוותיקים שמושכים עוד ועוד לקוחות חדשים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם