בכיר לשעבר במטה לביטחון לאומי חשוד בקבלת שוחד בעת שליווה את ועדת צמח

לפי החשד, הבכיר עמד בקשר אישי ועסקי עם איש עסקים גרמני שפעל בתחום יצוא הגז הטבעי, בזמן ששימש חבר בוועדת צמח ■ פרקליטו של הבכיר: "אין לטענות כלפיו כל שחר"

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גזצילום: AMIR COHEN/רויטרס
אבי בר-אלי

בכיר לשעבר במטה לביטחון לאומי (מל"ל) שבמשרד ראש הממשלה עוכב אתמול לחקירה בידי חוקרי להב 433 של המשטרה בחשד לעבירות שוחד, הפרת אמונים והלבנת הון. לפי החשד, הבכיר עמד בקשר אישי ועסקי עם איש עסקים גרמני שפעל בתחום יצוא הגז הטבעי. זאת, בזמן שהבכיר שימש חבר בוועדת צמח להיגוי מדיניות ישראל בתחום יצוא הגז.

לפי החשד, איש העסקים הגרמני ביקש לקדם בישראל יישום טכנולוגי המשמש לפרויקטי הנזלת גז טבעי (LNG), בעוד הבכיר המקושר אליו מציג בדיוני הוועדה עמדה המשרתת לכאורה מטרות אלה.

הבכיר תמך בהקמת מתקני הנזלה צפים (FLNG) לאורך חופי ישראל, והיה הקול הדומיננטי בוועדת צמח. הוא דחף להקמת מתקני יצוא אך ורק בשטח ישראל. כמו כן, הבכיר שלל מנימוקים ביטחוניים וגיאופוליטיים כל אפשרות להקמת המתקנים במדינות שכנות, כמו קפריסין, טורקיה או מצרים, חרף הסיכון הבטיחותי והסביבתי שבהקמת מתקני הנזלת גז לחופי ישראל.

לעמדתו זו היו שותפים גם משרד האנרגיה ומשרד החוץ, מחשש לאיבוד שליטה רגולטורית על הנעשה במתקני היצוא.

בדו"ח שפירסמה ועדת צמח, נכתב לבסוף כי להקמת מתקן יצוא תינתן "עדיפות מוחלטת לשטח שנמצא בשליטה ישראלית". זאת, לרבות במים הכלכליים של ישראל (עד 200 ק"מ מהחוף), אף שאלה משתרעים מעבר לשטח המים הטריטוריאליים.

פרקליטו של הבכיר, עו"ד ז'ק חן, מסר כי "מדובר בנושאים שהתפרסמו בעבר מטעם גורמים אינטרסנטיים, ושכעת המשטרה בודקת אותם. מרשי משתף פעולה בחקירה, ואני בטוח שבסופה יתברר כי אין לטענות כלפיו כל שחר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker