שוק הרכב הישראלי: הראשון בעולם שמציע מכונית דו-דלקית על מתנול ובנזין

הפרויקט המשותף לפיאט ולישראל ייצא לדרך השנה ■ וירג'יליו צ'רוטי, האחראי על פיתוח עסקי בפיאט־קרייזלר: "ישראל היא שוק קטן, אבל מצאנו בה את כל התנאים שמתאימים לקיום פיילוט משמעותי"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיאט M15 500 . שוק הרכב הישראלי ייהפך לראשון בעולם שמציע מכונית דו־דלקית
פיאט M15 500 . שוק הרכב הישראלי ייהפך לראשון בעולם שמציע מכונית דו־דלקיתצילום: ניר שמול

שוק הרכב הישראלי ייהפך בשנה הקרובה לראשון בעולם שמציע ללקוחות מכונית דו־דלקית, שמתודלקת בתערובת של בנזין ומתנול (15%) - וגם בבנזין בלבד. המכונית שתנסה להפיץ את בשורת המתנול היא פיאט 500 הקטנה, בגרסה שמכונה M15 - והיא פרי פיתוח משותף של יצרנית הרכב האיטלקית, חברת דור כימיקלים והמנהלת הישראלית לתחליפי דלקים במשרד ראש הממשלה.

פיאט 500 היא המכונית הראשונה שמוכרזת כמורשית לתדלוק בדלק ה-M15, אם כי ההתאמות הטכניות שלהן נדרשה פיאט בשלב זה זניחות. בהמשך, מקווים השותפים הישראלים לפרויקט, יתקבלו אישורים מיצרניות רכב נוספות לתדלק כמעט כל מכונית בנזין בישראל בדלק המהול ב-15% מתנול, ובכך להופכו לדלק בשימוש המוני.

מתנול, כוהל המופק מגז טבעי, מוכר כדלק ממסלולי המרוצים, במכוניות פורמולה 1 וראלי. ואולם הפיאט "הישראלית" אינה מוכוונת לקהל חובבי הנהיגה הספורטיבית. במקרה הזה השימוש במתנול מגיע בעקבות החיפוש של תעשיית הרכב אחר אלטרנטיבות יעילות ונקיות לנפט, בעידן שבו הרגולציה הירוקה בעולם דוחקת בהן לחתוך בפליטת המזהמים.

לאחר פיילוט שנמשך כמה שנים, נמצאו כמה יתרונות בולטים לשימוש בדלק משולב של בנזין ומתנול, לעומת הנעה בבנזין: חיסכון אנרגטי, הפחתה משמעותית בפליטות הרכב, ולפי מינהלת תחליפי הדלקים - גם הוזלת עלות הנסיעה לכל קילומטר.

המחיר של הדלק המשולב, שיוחדר ב-2017 למספר תחנות תדלוק של דור, עדיין לא נקבע - וגם המחיר של ה-500 החלוצית לא פורסם בינתיים. לכן, מוקדם עדיין לקבוע עד כמה היא תוריד עלויות עבור הצרכן. המדינה מצדה, מיהרה לקבוע בחוק ההסדרים הקרוב מס (בלו) בגובה של כ-2.8 שקלים על ליטר מתערובת זו של בנזין ומתנול - הטבה צנועה של כ-8% בלבד ביחס לבלו שמוטל על ליטר בנזין.

בתום ארבע שנות השקעה בפרויקט, פיאט 500 המונעת במתנול הוצגה בתחילת החודש בוועידת ראש הממשלה לתחליפי דלקים ותחבורה חכמה. לכבוד ההשקה בא לישראל וירג'יליו צ'רוטי, האחראי על פיתוח עסקי בקבוצת פיאט־קרייזלר.

"ישראל היא שוק קטן במונחים בינלאומיים, אבל מצאנו בה את כל התנאים לקיום פיילוט משמעותי", אומר צ'רוטי בראיון ל-TheMarker, ומסביר את הנסיבות שהובילו לשיתוף הפעולה. "אנחנו מודעים לתוכנית הלאומית של ישראל, שהציבה יעד להפחית את חלקו של הנפט בתחבורה ב-30% עד שנת 2020, וב-60% עד שנת 2025, ועוקבים אחר ההתפתחויות. ישראל היא הראשונה בעולם המפותח שהתאימה את הרגולציה לשימוש ברכב המשלב מתנול ובנזין - ואנחנו יצרן הרכב הראשון שמוציא רכב שמתאים לרגולציות האלה. זה משהו חדש בעולם הרכב. בנוסף, יש יתרון במאגרי הגז שנתגלו בחופי ישראל, שמאפשרים הפקה מקומית של המתנול. החלטנו להתחיל בפרויקט כאן, ולבחון שיווק של הפיאט 500 M15 בארצות נוספות בהמשך".

טויוטה בחרה להתמקד בהנעה היברידית, וטסלה - בהנעה חשמלית. האם שימוש במתנול ובדלקים מבוססי גז טבעי הוא הבחירה של פיאט?

"כיום נעים בעולם כ-1.2 מיליארד כלי רכב, כאשר כ-95% מהם מונעים בנפט - בנזין וסולר. 2% נוספים נוסעים על גז טבעי, 2% על דלקים ביולוגיים וכ-1% בלבד מכלי הרכב הם היברידיים או חשמליים. לכן אני מאמין שיש מקום לפתח אלטרנטיבות שונות, כי כרגע יש מונופול לנפט. כל חלופה היא חלופה טובה, ואנחנו עובדים על כמה כאלה.

"באיחוד האירופי, איטליה היא הראשונה במספר המכוניות שמונעות בדלקים אלטרנטיביים. באיטליה ישנם כמעט מיליון רכבי נוסעים שנוסעים על CNG (גז טבעי דחוס), ורובם מתוצרת פיאט. זאת מכיוון שעבדנו לפני כמה שנים עם הממשלה האיטלקית ועם חברות דלק, כמו שאנחנו עושים כעת בישראל.

וירג'יליו צ'רוטי, האחראי על פיתוח עסקי בפיאט־קרייזלרצילום: עופר וקנין

"המדינה היחידה שמתחרה כיום באיטליה בתחום זה היא ברזיל. שם, מאגנטי מרלי, שהיא חברה מקבוצת פיאט־קרייזלר, פיתחה טכנולוגיית על שמאפשרת שימוש באתנול, דלק ביולוגי, בהנעת מכוניות. כשהתחלנו לעבוד עם המנהלת לתחליפי דלקים בישראל, חשבנו לשלב את שתי השיטות מאיטליה ומברזיל. מתנול דומה לאתנול אלא שהוא מופק מגז טבעי, וכך מצאנו עם שותפינו תחליף דלק מעניין".

האם השימוש במתנול אמנם יוריד את עלויות הנסיעה?

"התנודות במחירי הנפט יכולות לשנות את הכל, ולכן אי־אפשר לבחון נושא כל כך מורכב בטווח קצר. כיום, מחיר הנפט נמוך מאוד, ולפני כמה שנים הוא היה בשיא. אם נסתכל רק לטווח קצר - לא נשנה כלום, אז אנחנו חושבים לטווח הבינוני־ארוך".

"החשמל הוא ידיד שקר"

למרות דבריו הזהירים של צ'רוטי - הרוח שנשבה באחרונה מכיוונה של פיאט־קרייזלר נשמעה אחרת. מנכ"ל הקבוצה, סרג'יו מרקיונה, צוטט אומר שטנדרים ורכבי פנאי־שטח הם מנוע צמיחה מרכזי עבור הקבוצה - והתייחס למכוניות חשמליות כ"עתידנות" וכינה אותן "הסחת דעת לתעשייה". הדברים עוררו ביקורת בעולם, בטענה שבפיאט־קריילר מתעלמים מהעתיד.

"אני מעדיף להיצמד לעובדות", מגיב צ'רוטי. "אנחנו היצרן שיותר מכל האחרים, אולי לצד טויוטה, הציג טכנולוגיות משמעותיות של הנעה היברידית (מנוע בעירה לצד הנעה חשמלית; א"ד). השקנו בארה"ב את המיניוואן קרייזלר פסיפיקה בגרסה היברידית, וזו דוגמה לכך שאנחנו צועדים בכל הכיוונים.

"אנחנו לא מתעלמים מאף כיוון, אבל חשוב לזכור, כשמדברים על חשמל - הוא מעין ידיד שקר, מכיוון שכ-43% מהחשמל כיום מיוצר מפחם. בתיאוריה, אם כל כלי הרכב בעולם היו חשמליים, זה היה יותר בעייתי מבחינת פליטת מזהמים בעולם מאשר המצב כיום".

יש לכם הסכם עם גוגל לייצור 100 יחידות קרייזלר פסיפיקה עם יכולות נהיגה אוטונומיות. היכן עומד הפיתוח ובאילו קשיים נתקלתם?

"היינו צרכן הרכב הראשון שחתם עם גוגל על הטמעת טכנולוגיית הנהיגה האוטונומית שלהם ברכב. יש להם טכנולוגיה טובה שבאה מחוץ לעולם הרכב, וזו קרקע חדשה בענף שלנו. רכב אוטונומי הוא מונח רחב. מדובר בפירמידה, שכל לבנה בה היא פונקציה של הרכב, כמו היגוי עצמוני, בילום וכדומה. ישנם כ-60 פונקציות ושילובים עיקריים ביניהן.

"אחת המטרות המרכזיות של הנהיגה האוטומטית היא הפחתת תאונות הדרכים, ובגלל האחריות על חיי אדם, האמינות של המערכות היא הדבר החשוב ביותר.

"אנחנו מרוצים משיתוף הפעולה עם גוגל. במקביל, אנחנו עובדים עם כמה חברות ישראליות בנושא הרכב האוטונומי והסייבר, שהוא תחום נלווה. אני לא יכול להרחיב על ההסכמים מטעמי חיסיון, אבל ישראל היא אומת הסטארט־אפ. מובילאיי היא הדוגמה הטובה ביותר לסטארט־אפ ייחודי שהצליח לחדור לתעשיית הרכב, שבה האמינות בנושאי בטיחות היא הדבר החשוב ביותר. יש הרבה סטארט־אפים שחדרו לתעשיית ה-IT והאינטרנט, אבל לא הרבה הצליחו לעשות את זה בתחום הרכב.

"היכולת של הטכנולוגיה להחליף את המוח האנושי במצבי תנועה מורכבים היא שאלה מרתקת לטווח הרחוק. תעשיית הרכב היא אחת העמוסות ברגולציה, ואנחנו מתקדמים בהתאם לתקנות. אנחנו צריכים להתנהג בצורה מהפכנית שתיטיב עם הנוסעים ולהטמיע יותר אלמנטים אוטונומיים במכוניות".

המדיניות בערים גדולות בעולם היא להגביל את השימוש בכלי רכב פרטיים, ולהתמקד בתחבורה ציבורית. איך תעשיית הרכב תתאים את עצמה לכך?

"הייתי בביקור בירושלים וראיתי במרכז העיר אוטובוסים רבים מונעים בסולר. אם הם יונעו בגז טבעי - איכות האוויר בעיר תשתפר פלאים. בקליפורניה, למשל, מסבים את צי האוטובוסים להנעה בגז. פיאט־קרייזלר מובילה בפיתוח אוטובוסים ומשאיות בהנעות חלופיות, וזו דוגמה לפעילות שלנו שלא מסתמכת על בעלות על רכב פרטי.

"מצוקת הפקקים גורמת לשינויים במודלים של תעשיית הרכב. הגודל של הכבישים קבוע, וצריך לנהל בהם את התנועה. בתוך הערים קמו מודלים חדשים, כמו מערכי שיתוף רכב. זה עובד טוב באיטליה, והרבה מהמערכים משתמשים בפיאט 500. כך, הפתרונות שלנו לערים הם תחבורה ציבורית נקייה ומכוניות משותפות, אבל זה דורש רגולציה שתאמץ את המודלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker