עובדי המדינה התעלמו - והאפליקציה הממשלתית לשיתוף נסיעות נכשלה

לפני שנתיים השיק המשרד להגנת הסביבה את Gov.PickApp - אפליקציה לתיאום נסיעות משותפות בין עובדי משרדי הממשלה, במטרה "לשמש דוגמה לתפקוד סביבתי" ■ התוצאה: 350 נרשמים מתוך עשרות אלפי עובדים, מהם מעטים המחזיקים ברכב ממשלתי

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרזה לעידוד השימוש ב– Gov.PickAppצילום: המשרד להגנת הסביב
אבי בר-אלי

שנתיים לאחר השקתה החגיגית של Gov.PickApp - האפליקציה הסלולרית שנועדה לתאם נסיעות משותפות בין עובדי משרדי הממשלה, מתברר כי השירות החדשני והמתבקש נחל כישלון חרוץ.

לאחר חודשים של פיתוח ולאחר שנתיים שבהן הושקעו 50 אלף שקל בהטמעת השירות במשרדי הממשלה - נרשמו עד כה באפליקציה רק 350 עובדים, מתוך עשרות אלפי העובדים במשרדי הממשלה ברחבי המדינה. כמו כן, מספר הנסיעות שמתואמות דרך האפליקציה מדי חודש הוא מזערי. אם לא די בכך, מתברר כי מקרב אלפי העובדים שנהנים מרכב ממשלתי צמוד, שיעור הנרשמים לאפליקציה היה אפסי. זאת, בהיעדר כל התניה של השימוש ברכב הצמוד ברישום לאפליקציה.

כרזה לעידוד השימוש ב– Gov.PickAppצילום: המשרד להגנת הסביב

האפליקציה נועדה לאפשר לעובדי מדינה שעובדים במתחמים ממשלתיים מרוכזים, כמו קריות הממשלה בירושלים, בתל אביב ובחיפה - לחלוק נסיעות (car sharing). ההנחה היתה שהעובדים הם קהל אידיאלי עבור יישום שירות שיתוף כזה, נוכח שעות הגעה ועזיבה זהות, ובשל מגורים באזורים סמוכים למקום העבודה. הכוונה היתה למסד תיאומים אקראיים של נסיעות משותפות, למשל, באמצעות פלטפורמה להשתתפות בהוצאות הנסיעה, ואחר כך להרחיב את ההיקף של המנגנון, כדי לעודד עובדים נוספים להשאיר את המכוניות הפרטיות שלהם בבתים.

תכלית המהלך, כפי שנוסחה על ידי המשרד להגנת הסביבה, היתה להקל על ההגעה לעבודה, להקל על עובדי ממשלה שמרבים לנוע בין ישיבות הנערכות בערים שונות - ובכך להביא להפחתת עומסי התנועה באזור ולהקל על מצוקת החניה.

"קידום נסיעות משותפות לעובדי ממשלה נועד להעמיד את ממשלת ישראל ועובדיה כדוגמה ומופת לתפקוד סביבתי", נכתב ב-2014 בהודעת ההשקה של האפליקציה. "ההצטרפות לרשת משמעותה קידום עקרונות סביבתיים על ידי מתן דוגמה אישית ואימוץ דפוסי ניהול והתנהגות יעילים ואחראיים", נכתב עוד.

"קשה להוביל שינוי התנהגותי"

כרזה לעידוד השימוש ב– Gov.PickAppצילום: המשרד להגנת הסביב

המנגנון החדש גובה בשתי החלטות ממשלה ("ממשלה ירוקה"), שנועדו לייעל את תפעול המשרדים. המשרד להגנת הסביבה, שהופקד על קידום הפרויקט, התקשר עם חברת פיתוח, כדי שתפתח את האפליקציה.

עם השקת האפליקציה הופצו לכלל משרדי הממשלה מנשרים, שנועדו להגביר את מודעות העובדים לשירות. במשרד להגנת הסביבה, שהיו ראשונים להטמיע את האפליקציה בקרב עובדיהם, הציעו לעובד שיסיע הכי הרבה מחבריו מדי חודש מקום חניה שמור בחניון המשרד. כך גם המליץ המשרד לעודד את השימוש באפליקציה באמצעות תמריצים סמליים אחרים, כמו מתן שי צנוע עבור "הפיקאפיסט" המצטיין ביתר המשרדים.

עד כה נחלו המאמצים אכזבה, שאותה מייחסים בממשלה למגבלות האפליקציה ולקושי להוביל לשינוי התנהגותי בדפוסי הנסיעה. כך, למשל, נתלים בממשלה בכישלונן הדומה של אפליקציות שיתוף הנסיעות הפרטיות (carpooling), ובהן זו של גוגל (RideWith), שהושקה לפני שנה בגוש דן.

בה בעת, יש לתהות על היעדר המעורבות של נציבות שירות המדינה ושל מינהל הרכב הממשלתי ביישום התוכנית היומרנית שנותרה וולונטרית, ולא כללה הוראות מחייבות, מנגנוני התניה או סנקציות - בייחוד עבור נהגים שנהנים מרכב צמוד במימון המדינה.

בתוך כך, יש לציין כי גם היוזמות הממשלתיות לעידוד הגעת ירוקה לעבודה במגזר הפרטי, כלומר עידוד עובדים לעשות שימוש באמצעים חלופיים למכונית פרטית, כמו תחבורה ציבורית, אופניים ונסיעות משותפות - לא התרוממו עד כה. זאת, אף שבמסגרת התוכנית הלאומית לאוויר נקי הוקצו לכך 6 מיליון שקל ב-2015.

לפני שנתיים העביר המשרד להגנת הסביבה סקר בין מעסיקים גדולים במשק, שבו ביצע בדיקה ראשונית של צורכיהם ושל הפעולות הניתנות למימון כדי להפחית את השימוש ברכב פרטי. לפי התוכנית המקורית, כל מעסיק שהיה מעוניין להשתתף בתוכנית לצמצום הנסיעות לעבודה ברכב פרטי, יכול היה לבקש מהמשרד תקציב לצורך יישום תוכנית פעולה מפורטת, והמשרד יספק שירותי ייעוץ להכנת התוכנית וליישומה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker