"ספגתי קללות ואיומים כי ניסיתי לפתוח את שוק המוניות לאובר"

ח"כ אמיר אוחנה יזם הצעת חוק לתחבורה שיתופית, אך התבשר על ידי יו"ר הקואליציה, כי זו נדחית "מטעמים סיעתיים" ■ אוחנה: "בעלי המוניות עושים לובי במפקדי המפלגות. השאלה מי יפעיל יותר לחץ - כ"ץ או נתניהו" ■ ביטן: הדחייה - בגלל שר התחבורה

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח״כ אמיר אוחנה
אורן דורי

ועדת השרים לענייני חקיקה היתה אמורה לדון היום בהצעת חוק לאסדרת תחבורה שיתופית, שמהותה פתיחת שוק ההסעות לשירותים כמו אובר X. את ההצעה יזם ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד). ואולם ביום חמישי התבשר אוחנה כי היא ירדה מסדר היום "מטעמים קואליציוניים". ההודעה על כך נמסרה מטעמו של יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד).

"לאנשי המוניות יש לובי שעוסק במפקד בשתי המפלגות הגדולות שיש בהן פריימריס - הליכוד והעבודה", אמר אוחנה ביום רביעי, לפני שנודע לו על דחיית הצעת החוק שלו למועד לא ידוע. "מאז שיזמתי את הצעת החוק נתקלתי בלחצים רבים מצד בעלי המוניות, ובמרחב הווירטואלי יש גם קללות ואיומים עלי. אף אחד לא מבטיח שאבחר בפריימריס הבאים. אבל לא מוצדק בעיני, שבגלל החששות של בעלי המוניות, שלדעתי יתבדו, אנחנו נעצור את הקדמה מלהגיע אלינו", הוסיף.

יו״ר הקואליציה ,ח״כ דוד ביטןצילום: אוליבייה פיטוסי

דברי אוחנה, יש לשער, מכוונים כלפי שר התחבורה, ישראל כ"ץ, שידוע בהתנגדותו לכניסת אפליקציית אובר X ודומותיה, המאפשרות גם לבעלי רכב פרטי לעשות שימוש במכוניתם כמונית. כ"ץ מצדד בעמדת ארגוני בעלי המוניות, שעומדים על הרגליים האחוריות בניסיון לבלום את התחרות החדשה.

"הסיכוי שהצעת החוק לתחבורה שיתופית תאושר תלוי בשאלה מי יפעיל יותר לחצים פוליטיים - שר התחבורה, או מנגד, ראש הממשלה, בנימין נתניהו", אמר אוחנה. הוא הוסיף כי "אחרי שנתניהו הביע את תמיכתו בנושא, ואחרי שראש אגף התקציבים באוצר, אמיר לוי, חשף שגם שר האוצר תומך בנושא - איני רואה סיבה שמשרד התחבורה ייאבק למנוע מאזרחי ישראל את מה שהתושבים של יותר מ-400 ערים ברחבי העולם כבר נהנים ממנו.

"דיברתי עם כ"ץ על עמדתו בנושא, ולא הצלחתי לקבל ממנו תשובה הגיונית. אין סיבה עניינית לא לאמץ את הצעת החוק הזאת - שתפתח את שוק התחבורה לכניסת משתתפים נוספים, ותביא להוזלה לנוסעים ולהכנסות למסיעים - אלא רק לחץ של בעלי עניין", הוסיף אוחנה.

"אי־אפשר לעצור את הקדמה"

שר התחבורה, ישראל כ"ץצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי הצעת החוק שהגיש אוחנה, יוכל כל אזרח העומד בקריטריונים להסיע אחרים בתשלום הנמוך ממחיר הנסיעה במונית בכ-25%-30%. המודל מציע סינון נהגים באמצעות בדיקת עבר פלילי, בדיקות רפואיות ובדיקת גיליון התעבורה של כל אדם לפני הכניסה לרשת התחבורה המקוונת. הנוסע יקבל את פרטי הנהג וכלי הרכב לפני הנסיעה.

הצעת החוק כוללת מנגנון פיצוי לבעלי המוניות, שטוענים כי הם נדרשו לרכוש את הרישיון להפעלת המונית, שנסחר כיום ב-240 אלף שקל - בעוד נהגי אובר יקבלו מפתחות לשוק ההסעות ללא תמורה. לפי ההצעה, מכל נסיעה באובר, תועבר עמלה לקרן מיוחדת שתיפתח כדי לפצות את נהגי המוניות, עד לגובה מלא של סך עלות הרישוי, בהתאם לתקנות שיקבע משרד התחבורה.

"אני מקווה שגם בעלי המוניות יבינו בסופו של דבר שאת הקדמה לא ניתן לעצור - ושמוטב לאמץ את הצעת החוק הזאת, שמקנה להם פיצוי, כדי לא להגיע למנגנון מאוחר יותר שלא יהיה בו כל פיצוי", סיכם אוחנה.

ביטן מסר בתגובה כי הסיבה לדחיית הצעת החוק נובעת מטעמים ענייניים של סיעת הליכוד. "שר התחבורה מתנגד להצעה, ולכן דחינו אותה עד שנקיים ישיבה משותפת ליו״ר הסיעה, לשר ולח"כ אוחנה. בנוסף, הצעת החוק תחייב מתן פיצויים לנהגי המוניות, ולכן היא מתאימה להצעת חוק ממשלתית, שתחייב מציאת מקור תקציבי גדול מאוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker