נמל אשדוד ניכה אלפי שקלים משכר עובדים ששבתו בניגוד לחוק

החברה הממשלתית קיזזה משכרם של 300 עובדים שהשתתפו בעיצומים הלא חוקיים ב-2012-2013 ■ עובדי הציוד המכני בנמל סרבים להשלים עם הפסדם במערכה המשפטית, והגישו תביעות אישיות נגד הנהלת הנמל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
האונייה הטורקית
האנייה הטורקיתצילום: HUSEYIN KAR/אי־אף־פי

בתום סאגה משפטית ממושכת שהתארכה משך כמה שנים – ניכה היום נמל אשדוד הממשלתי, לראשונה, משכרם של עובדים אשר השתתפו בשיבושי העבודה הפראיים בנמל ב-2012-2013. מדובר בכ-300 עובדי מנהל, תפעול ובתי מלאכה, שנטלו לכאורה חלק בעיצומים שהונהגו אז בנמל בהוראת יו"ר הוועד לשעבר, אלון חסן. זאת, שלא בחסות סכסוכי עבודה, ובניגוד להוראות החוק וההסתדרות.

סכומי הניכוי נעים בין מאות שקלים לעובד – ועד ניכוי של 15 אלף שקל משכרם של כמה מבין עובדי בתי המלאכה, שנקטו אז שיבושים למשך ימים ארוכים.

בהוראת אגף השכר במשרד האוצר חויבו כלל החברות הממשלתיות שלא לשלם לעובדים השובתים שכר עבודה ופרמיות בגין השעות שבהן שבתו מעבודה (מדיניות "שכר ראוי"). עובדי נמל אשדוד, בגיבוי ההסתדרות, פתחו במאבק נגד ההחלטה, ואולם לפני כחודשיים הכריע בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע כי החברה הממשלתית אמנם רשאית לבצע את הניכוי.   

ההסתדרות הגישה ערעור על ההחלטה לבית הדין הארצי לעבודה – אך בקשתה להוצאת צו עיכוב לניכוי נדחתה. משכך, העמידה ההסתדרות את קרן השביתה שלה לטובת הלוואות שייטלו העובדים ששכרם יקוצץ.

ואולם לא כל עובדי הנמל הממשלתי השלימו עם המהלך. מדובר בעובדי הציוד המכני בנמל, שבינם לבין ההסתדרות שוררת באחרונה מתיחות.

כמה עשרות מקרב עובדי הסקטור בחרו היום לפתוח בהליך משפטי מקביל, ובאמצעות משרד עורכי הדין אריאל שמר ושות', שאותו שכרו באופן פרטי – החליטו להגיש היום כתבי תביעה אישיים נגד הנהלת הנמל. זאת, בטענה כי קיזוז השכר מפר את ההסכמים הקיבוציים, את חוק הגנת השכר – וכי הוא מתבסס על מנגנוני חישוב שרירותיים לכאורה. כמה מטיעונים אלה כבר הועלו בפני בית הדין לעבודה – ונדחו.

אלון חסן הוא יו"ר ועד העובדים בנמל אשדוד
אלון חסן, יו"ר ועד העובדים לשעבר בנמל אשדודצילום: איליה מלניקוב

"הניסיון לרמוס את כלל העובדים, ובדרך להכאיב גם באופן אישי באמצעות תלוש השכר, הינו חלק מתוכנית העבודה הפסולה והמתוכננת של הנהלת הנמל להחלשת העובדים", נמסר מהוועד. "לא נאפשר הסתה שקרית ופגיעה בשמנו הטוב ונמשיך לפעול במקצועיות ובאחריות – בניגוד לסגנונה הבוטה של הנהלת הנמל", הוסיפו.

מחברת נמל אשדוד נמסר כי "תשלום שכר ראוי אינו אמצעי ענישה אלא חובה חוקית, מוסרית וציבורית שחברת נמל אשדוד מחויבת למלאה בהיותה חברה ממשלתית. החברה מחויבת הן לדין והן לאמון הציבור בה. לפיכך, העידן של "שביתות דה לוקס" הסתיים - וגם על שביתות האטה ושיבושים לא ישולם לעובדים מעבר לשכר הראוי, בגין העבודה החלקית שבוצעה".

בנמל הוסיפו עוד כי "מלוא הנתונים הנוגעים לחישוב הניכוי מהשכר נמסרו להסתדרות ולוועדים כמה פעמים, וניתנו להם מלוא ההזדמנויות להתייחס לנתונים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker