התוכנית של משרד התחבורה: מחירון חלפים - בלי זהות היצרן

המחירון המקוון היה אחת מבשורות הרפורמה בענף הרכב, אבל יבואני החלקים התחליפיים לוחצים על משרד התחבורה להסתיר את שם המותגים שעמם הם עובדים ■ איגוד המוסכים: "ציון שם היצרן יסייע למוסכים לסנן מוצרים פגומים"

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
למצולמים ולמוסך אין קשר לנאמר בכתבה צילום: עופר וקנין
אורן דורי

אחת הבשורות הצרכניות ברפורמה בענף הרכב, שאושרה בכנסת לפני ארבעה חודשים, מעוררת מחלוקת עוד לפני יישומה: מתברר כי המחירון האינטרנטי של משרד התחבורה להשוואת מחירי חלקי חילוף לצרכן צפוי להיות אנונימי - ולא לכלול את שם היצרן של כל אחד מהחלפים.

מטרת המחירון היתה לסייע ללקוח במוסך ובחנויות החלפים, כך שיוכל לדרוש חלק לבחירתו בהתאם למחיר. אלא שבעקבות לחצים שהפעילו יבואני חלקים תחליפיים (שאינם מקוריים) על משרד התחבורה, ייתכן שבמחירון החלקים לא יופיעו שמות יצרני החלקים. כך, הצרכן יוכל להשוות מחירים ולדעת בדיוק כמה הוא עתיד לשלם - מבלי לדעת בעבור מה הוא משלם.

במשרד התחבורה עובדים בימים אלה על הכנת התקנות שעוסקות במחירון החלפים, ונוטים לאשר ליבואני החלקים להשאיר את היצרנים עלומים. במקום שם יצרן, יופיע קוד של החברה, שזהותה תהיה ידועה למשרד התחבורה בלבד. רק יבואן שיהיה מעוניין בכך יצרף את שם המותג למחירון.

כך, אדם שיחפש רפידת בלמים למאזדה 3, למשל, יקבל רשימה של מוצרים בטווח מחירים רחב, אבל לא יוכל לערוך עליהם חיפוש לפי שם המותג כדי לברר את איכותו.

הדברים נידונו לפני חודש בישיבה רבת משתתפים שנערכה במשרד התחבורה אשר עסקה בתקנות למחירון, ונכחו בה נציגי יבואני החלפים, השמאים, המוסכים ויבואני הרכב. בין היתר ביקשו יבואני החלפים לכלול במחירון רק חלקי טיפולים, ורק יבואנים גדולים בעלי מחזור הכנסות של לפחות מיליון שקל בחודש.

מלבד המשמעות לצרכן, הכוונה להסתיר את שמות היצרנים מאחורי קודים מעוררת זעם בקרב יבואנים של חלפים מקוריים מיבוא מקביל (OEM) וגם בענף המוסכים.

בתגובה לפניית TheMarker, אמר יו"ר איגוד המוסכים, רונן לוי: "ציון שם היצרן של החלף יסייע לבעלי המוסכים לסנן מוצרים שהתגלו כפגומים בישראל או בעולם כדי למנוע התקנה של חלקים מסוג זה בכלי הרכב. נכון להיום, אין כמעט יכולת לעקוב אחר מוצרים שמגיעים רק תחת הכותרת 'חליפי' ללא שם היצרן".

אורי וינקלר, בעלי חברת אוטוורקס, העוסקת ביבוא מקביל של חלקים מקוריים, מציין השלכות נוספות: "המחירון לא נועד רק להשוואת מחירים, אלא גם להשוואת תכונות. לא ניתן להשוות בין המוצרים כשלא יודעים של מי הם. האם אפשר להעלות על הדעת שבמחירון רכב משומש, למשל, החיפוש יהיה רק לפי מכונית 1,600 סמ"ק ולא לפי יצרן?".

לטענות אלה משיב יוסי סקורניק, מנכ"ל חברת דרייב חלפים, העוסקת ביבוא חלקים תחליפיים, שייצג את עמיתיו בענף בדיונים מול משרד התחבורה מטעם איגוד לשכות המסחר: "זהות היצרן של חלקי החילוף היא סוד מסחרי של היבואן. אנחנו עובדים עם יצרנים שהמתחרים שלנו לא מכירים ולחשוף אותם יפגע לנו קשות בעסקים".

לדבריו, "שם היצרן אינו עניין מהותי, די לרשום אם המוצר חליפי או מקורי. כשאתה קונה חלב בתנובה אתה לא יודע את שם המחלבה. בנוסף, שם היבואן יופיע במחירון וכל יבואן יהיה מותג בפני עצמו, כמו מותגים פרטיים ברשתות המזון. כך נהוג גם באירופה. יבואנים שירצו, כמקדם שיווקי, לרשום את שם היצרן יוכלו לעשות זאת, אבל אני לא יכול לחשוף את יצרני המשנה שלי שאף אחד לא מכיר ועבדתי שנים כדי להשיג אותם".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "בכוונת המשרד לאפשר הקמת מאגר חלפים שיאפשר שקיפות ללקוח והמוסך בבחירת החלף להתקנה ברכב. בימים אלה אנו מגבשים תיקון של תקנה לחוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב כדי להעבירה לוועדת הכלכלה. עדיין לא התקבלה החלטה סופית בנושא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker