תשובה, מימון ונובל לא יזכו בקידוחי גז חדשים - דינמו - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תשובה, מימון ונובל לא יזכו בקידוחי גז חדשים

המכרזים שיפורסמו בחודש הבא לשיווק 24 היתרי חיפוש גז ונפט חדשים בים, יאסרו על השתתפות גופים עסקיים שמחזיקים ביותר מ-25% מהזכויות בתגלית גז ■ המשמעות: דלק, ישראמקו ונובל אנרג'י שמחזיקות במרבית הזכויות במאגר תמר לא יוכלו להתמודד

7תגובות
יובל שטייניץ
בלומברג

שלוש השותפות הגדולות במונופול הגז של מאגר תמר לא יוכלו להשתתף במכרזים שיפורסמו ב–15 בנובמבר, לחלוקת היתרי חיפוש גז ונפט חדשים בים התיכון — כך החליט משרד האנרגיה.

מדובר במכרזים בינלאומיים לשיווק 24 "בלוקים", שטחי ים בהיקף של כ–400 קמ"ר כל אחד, שאמורים לפתוח את המים הכלכליים של ישראל לחיפושים חדשים, לאחר ארבע שנים וחצי של הקפאה.

במכרזים תופיע הגבלה שלפיה גורם המחזיק ב"זכות נפט מפיקה" בשיעור של 25% ויותר לא יוכל להשתתף בהליך התחרותי. המשמעות היא הרחקתן מהמכרזים של השותפות הגדולות בתמר: קבוצת דלק, שמחזיקה ב–31% מהזכויות במאגר; מפעילת הקידוח, נובל אנרג'י (33%); וישראמקו (29%).

מי ש"ניצלה" מהרחקה היא שותפת המיעוט בתמר, אלון גז (4%), שתוכל להתמודד במכרזים החדשים.

תשובה
Ahikam Seri / Bloomberg

זו הפעם הראשונה שבה מגביל משרד האנרגיה מיוזמתו מסירת היתרי חיפוש או רישיונות קידוח לידי גופים ריכוזיים. עם זאת, החלטת משרד האנרגיה עדיין גוררת שתי תהיות. הראשונה נוגעת בבחירה השרירותית לכאורה ברף של 25% — הרף התחתון שאליו אמורה לרדת נובל אנרג'י באחזקותיה בתמר, לפי מתווה הפשרה הממשלתי מול המונופול.

התהייה השנייה נוגעת לבחירה במבחן של "זכות נפט מפיקה" — לצורך הרחקת מתמודדים פוטנציאליים. זאת, בלי להתייחס לכל בעלי החזקות (תגליות מסחריות מאושרות), או לגופים שמחזיקים כבר כיום בכמה רישיונות קידוח. כך למשל, תוכל להשתתף במכרזים רציו, אף שהיא מחזיקה ב–15% מהזכויות במאגר העתידי לווייתן, לצד רישיונות נוספים.

לפי הערכות, במשרד האנרגיה ניסו להגדיל ככל שניתן את מאגר המשתתפים הפוטנציאלי במכרזים, למעט חברות המונופול — מחשש להיענות חסר מצד חברות אנרגיה בינלאומיות. זאת, בעוד המכרז יעניק בכל זאת עדיפות לשחקנים חדשים — אם אמנם תיפתח תחרות על הרישיונות החדשים.

כך, המכרז קובע כי גוף עסקי שאינו מחזיק עדיין ביותר מ–5% בזכות נפט כלשהי יזכה לניקוד נוסף בהליך המכרזי, ובכך יועדף על פני שחקנים פעילים בשוק. מפעילי קידוחים (Operators) יוחרגו מסעיף זה, ויזכו לניקוד נוסף גם אם הם מחזיקים כיום ביותר מ–5% ברישיון קידוח כלשהו או בחזקה. זאת, במטרה לא להדיר את מעט המפעילים שפועלים כיום בשוק.

סעיף זה עשוי לשחק לטובתה של חברת אנרג'יאן היוונית — אם משרד האנרגיה אמנם יאשר את כניסתה לנעלי דלק במאגרי הגז הקטנים כריש־תנין.

החלטת משרד האנרגיה גובשה לאחר קיום היוועצות עם רשות ההגבלים העסקיים, וטעונה כעת את אישור חברי מועצת הנפט. זאת, לפני שתעבור לבחינת הוועדה לצמצום הריכוזיות במשק.

מפת הגז הטבעי בישראל

טייקונים אחרים יורשו להשתתף?

התייחסות ועדת הריכוזיות נדרשת בנוגע להשתתפותם במכרזים של יתר הגופים הריכוזיים. כפי שפורסם בעבר ב–TheMarker, בממשלה ובגופי הרגולציה הרלוונטיים התגבשה תפישה ליברלית יחסית, במטרה להכניס יזמים בעל יכולת לענף הגז הטבעי והנפט, ולעודד תחרות במונופול של קבוצת יצחק תשובה ונובל.

משרד האנרגיה פנה כבר בסוף ינואר לוועדה בבקשה שתעביר את חוות דעתה באשר להקצאת זכויות חיפוש וקידוח של גז ונפט לגורמים ריכוזיים במשק. בפנייתו לוועדה ציין המשרד כי הוא רואה יתרון בכניסה של גופים ישראליים חדשים לתחום — ולאור זאת ביקש את התייחסות חבריה לאפשרות כי גם גופים שמופיעים ברשימת הגורמים הריכוזיים במשק ישתתפו בהליך.

בחלוף חודש השיבה ועדת הריכוזיות כי מדובר בבקשה מוקדמת מדי. בה בעת רמזה כי בכוונתה להותיר צוהר לכניסת גופים ריכוזיים לענף החיפושים: "בשל החשיבות המיוחסת לכניסה של גורמים חדשים, והיותו של תחום זה עתיר השקעות, רואה הוועדה לנכון להבהיר כי שקילת שיקולי ריכוזיות כלל משקית לגבי הקצאת הזכות תיעשה תוך שיובא בחשבון מיעוט המתחרים בענף וחשיבות פתיחתו לתחרות".

דייב סטובר
נובל אנרג'י

הוועדה המליצה למשרד האנרגיה לשוב ולהיוועץ בה עם גיבוש הגורמים המעוניינים בקבלת הקצאה ולאחר גיבוש מתווה ההקצאה, וסיכמה כי החליטה בשלב זה "לא לפסול מראש גורם ריכוזי כלשהו מהשתתפות בהליך ההקצאה".

לנוכח דחיפות הנושא והפרסום המתוכנן של המכרזים ב–15 בנובמבר, צפויה ועדת הריכוזיות, בראשות הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, למסור את החלטתה בתוך חודש.

הכרעה איכותנית — ללא התמחרות

כפי שנחשף בחודש שעבר, משרד האנרגיה החליט לאמץ מודל מכרזי שבמסגרתו מתמודדות החברות שייגשו למכרזים על טיב תוכנית העבודה שלהן — ללא התמחרות על גובה התמלוגים או על תשלום אגרות. זאת, בהתאם למודל הנהוג ברוב המדינות המפותחות, ולמרות החשש מפני הטיית בדיקות איכותניות משיקולים פוליטיים ואחרים.

התמחרות אמנם תתקיים על גובה מענק החתימה — אך משקלה בניקוד ההצעות הסופי יהיה שולי יחסית.

לפיכך, החברות הניגשות ינוקדו לפי הרכב תוכנית העבודה שיגישו לביצוע קידוחים, ובשקלול לוחות הזמנים שיתחייבו להם ועומק הבטוחות שיעמידו.

באשר לתמיכת המדינה במאגרים חדשים — אם אלה אמנם יתגלו — הבטיחו במשרד האנרגיה לפרסם את התוכנית הממשלתית לתמרוץ הפיתוח של מאגרי גז קטנים במקביל לפרסום המכרזים הבינלאומיים בנובמבר.

לפי הצהרות המשרד בשבועות האחרונים, בכוונת המדינה לתמוך ביזמים על ידי השתתפות ציבורית במימון פרויקטי פיתוח. הכוונה היא לאימוץ המלצת ועדת צמח, שלפיה המדינה תתחיל בהקמת תשתית של הולכת גז כבר בים ובקרבת החוף. זאת, כדי לחסוך מהיזמים את המסכת הביורוקרטית והחוקית של נחיתת הגז ביבשה.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם