המועמד המפתיע לתפקיד מנכ"ל הרכבת: האיש שסירבו לשלם לו שכר של 60 מיליון שקל

מנכ"ל פלאפון לשעבר, גיל שרון, שבתחילת השנה עזב את דסק"ש במחאה על אי־אישור הסכם השכר המפליג שלו, נכלל בין עשרת המועמדים הסופיים לניהול החברה הממשלתית ■ לצדו מועמד גם מי שכיהן כנציב הכבאות וכסגן המפכ"ל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שלושה חודשים לאחר שיצא לדרך - מתקרב המכרז הרגיש לניהול רכבת ישראל אל הישורת האחרונה. ל-TheMarker נודע כי ועדת האיתור לתפקיד מנכ"ל החברה הממשלתית בחרה בימים האחרונים בעשרה מועמדים סופיים - מתוך 55 מתמודדים שניגשו למכרז.

בין עשרת המועמדים המובילים לתפקיד נכלל במפתיע גיל שרון, לשעבר מנכ"ל פלאפון, שרק בתחילת 2016 עזב את כיסא המנכ"ל בדיסקונט השקעות לאחר שהסכם השכר החמש־שנתי שהובטח לו, בכ–60 מיליון שקל - לא אושר.

ביולי ניסה שרון לחזור לשוק הסלולר לאחר שהוביל קבוצת משקיעים פרטיים שהתעניינה ברכישת גולן טלקום - אך זו נסוגה לבסוף מהמהלך. במקביל, התחיל שרון להתעניין בכניסה למגזר הציבורי. שמו מופיע בנבחרת הדירקטורים שגיבשה רשות החברות הממשלתיות, בין היתר - במטרה לעודד איוש משרות ניהוליות בחברות הממשלתיות בידי בכירים יוצאי המגזר העסקי.

מועמד מוביל אחר לתפקיד מנכ"ל רכבת ישראל הוא שחר איילון, שכיהן עד לאחרונה כנציב הכבאות וההצלה. איילון, ניצב (בדימוס), מונה לתפקידו זה אחרי שירות ממושך בשורות משטרת ישראל, שם שימש בין היתר סמפכ"ל, ראש אגף התנועה ומפקד המחוזות תל אביב, צפון וש"י.

באופן מפתיע, שלושת המתמודדים במכרז מקרב הנהלת רכבת ישראל לא העפילו לעשירייה הסופית. מדובר בסמנכ"ל הצי הנייד ברכבת, בני לביא, סמנכ"לית הכספים קרן אצלאן וסמנכ"ל הפיתוח, ראובן קוגן.

כמו כן, ובניגוד לשמועות, מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, לא הגיש מועמדות לתפקיד - אם כי לא מן הנמנע שוועדת האיתור תפנה מיוזמתה אל מועמדים חיצוניים נוספים בשלב מאוחר יותר.

המכרז לתפקיד מנכ"ל רכבת ישראל נחשב המכרז הבולט שמתנהל כיום בשירות הציבורי לנוכח מוטת הפעילות המתרחבת של החברה (שמדורגת בדירוג המקסימלי - 10) - והפיכתה לחברת איגרות חוב עם השלמת ההנפקה הראשונה בתולדותיה בתחילת השנה.

לנוכח תקציבה השנתי הגדול (4 מיליארד שקל), מספר עובדיה (3,000) והיקף המכרזים והפרויקטים שתנהל במהלך השנים הקרובות, בסך עשרות מיליארדי שקלים - נחשב התפקיד גם לרגיש במיוחד.

בין תנאי הסף שנקבעו להתמודדות במכרז נכלל, למשל, ניסיון של שש שנים בתפקיד מנכ"ל או סמנכ"ל בתאגיד בעל מחזור הכנסות שנתי של 400 מיליון שקל לפחות, ולחלופין - תפקיד בשירות המדינה בדרגת סמנכ"ל לפחות או בדרגת תת־אלוף ומעלה (בשירותי הביטחון וההצלה). הוכחת ניסיון ניהולי במגזר העסקי או ניסיון מול ועדי עובדים מעניקה יתרון - אך אינה תנאי סף.

בתוך כך, רכבת ישראל נפרדה בערב סוכות ממנכ"לה בחמש השנים האחרונות, בעז צפריר, שדחה את מועד פרישתו בחודשיים, לבקשת משרדי הממשלה. עד למינוי מנכ"ל קבוע, מונה בני לביא לשמש ממלא מקומו.

ברכבת ציינו אתמול כי במהלך הקדנציה של צפריר זינק מספר הנוסעים ברכבת ב-70%, מ-36 מיליון נוסעים בשנה ל-56 מיליון נוסעים, תוך שרמת הדיוק ברכבות התייצבה על 96%. כמו כן, השלימה הרכבת הנפקה ראשונה של אג"ח סחירות במיליארד שקל, ולאחר תקופה ממושכת של הפסדים, סיימה שנה שנייה ברציפות ברווח נקי (הודות להסכם הסובסידיה החדש).

"רכבת ישראל עברה מהפך אסטרטגי ותרבותי מוצלח, דבר המתבטא במרבית תחומי העשייה בחברה", אמר צפריר באירוע הפרידה שנערך בעבורו. "עם זאת", הוסיף, "השינוי העמוק והמשמעותי ביותר שהנהגנו הוא הטמעת תרבות עסקית־חברתית מקצועית ושקופה, שבה הנוסע הוא בראש ובראשונה הלקוח שלנו".

הסמנכ"ל שטיפל בוועד הרכבת - עובר לאתגר של נמל אשדוד

ברקע פרישתו של בעז צפריר מתפקיד מנכ"ל רכבת ישראל לאחר חמש שנות כהונה, צפוי לעזוב עמו גם מי ששימש במהלך הכהונה הסוערת יד ימינו - סמנכ"ל משאבי האנוש והלוגיסטיקה, ירון הדרי.

הדרי, שהצטרף לרכבת ישראל ב-2011 לאחר שמונה שנים שבהן כיהן כסמנכ"ל משאבי אנוש בבזק בינלאומי, היה מי שהוביל בשנים האחרונות את ההתמודדות המקצועית של הנהלת הרכבת עם העובדים - לרבות בתקופת הרפורמה בחברה והמאבקים המתוקשרים עם הוועד.

ייתכן שניסיונו זה עמד לזכות הדרי במכרז שניהל נמל אשדוד לתפקיד של סמנכ"ל משאבי אנוש ולוגיסטיקה בנמל. הדרי זכה במכרז לפני כמה ימים, והוא צפוי להחליף בתוך כמה חודשים את נוף מסילות הרכבת בזה של המעגנה בדרום.

הדרי יחליף בתפקיד את רונית סבה, שנבחרה לפני שנה וחצי לתפקיד סמנכ"לית משאבי אנוש, אך פרשה במפתיע בחלוף תקופה קצרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker