המדינה רוצה לשנות את המסלולים של מוניות השירות. מי מפריע לה?

משרד התחבורה מבקש את עזרת הציבור בשינוי המסלולים של מוניות השירות ■ במקביל, פרק הרפורמה במוניות השירות הוצא מחוק ההסדרים בעקבות לחצים שהפעילו בעלי קווי שירות פעילים

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אסף עברון
אבי בר-אלי

משרד התחבורה פירסם בשבוע שעבר קול קורא שמזמין את הציבור להעלות בפניו הצעות להוספת קווים סדירים של מוניות שירות במסלולים חדשים - או הצעות לשינוי מסלולם של קווי מוניות שירות קיימים. הפרסום נעשה כחלק ממהלך שתכליתו לממש את ייעודן המקורי של מוניות השירות כאמצעי תחבורה משלים לשירות האוטובוסים והרכבות.

לאחר עשורים של הזנחה - שבמהלכם נהפכו רוב קווי מוניות השירות ללא פעילים או לא רלוונטיים - התחיל משרד התחבורה לפני כמה חודשים בבחינה מחודשת של מפת קווי מוניות השירות ברחבי ישראל. זאת, בין היתר, לקראת הפקיעה הצפויה של תוקף רישיונות קווי השירות בסוף השנה, וכן נוכח כוונת הממשלה ליישם את הרפורמה המיוחלת בענף.

במסגרת הרפורמה מתכוונים משרדי התחבורה והאוצר לפרסם במכרזים פתוחים ותחרותיים קווי שירות חדשים למוניות ייעודיות בעלות עשרה מקומות ישיבה, וכן "אשכולות" קווים, שבמסגרתם יימסר לידי בעל רישיון שירות אזור מוגדר להפעלה גמישה (ורווחית) יותר של מוניות, בדומה למכרזי הפעלת האוטובוסים.

לשם כך, מבקש כעת משרד התחבורה מהציבור סיוע במיפוי הצרכים המעודכנים של הלקוחות הפוטנציאלים לתחבורה ציבורית שוטפת, גם בלילות או בשבתות ובחגים - למשל, במסלולים שבין שכונות מגורים חדשות לבין בתי חולים או מוסדות השכלה גבוהה.

בה בעת, יידרש המשרד לערוך סקר ביקושים מפורט יותר, שאמור לשפוך אור על ההכנסות הפוטנציאליות של הקווים, מכיוון שאלה לא ייתמכו בסבסוד ממשלתי.

ואולם למרבה האירוניה, בעוד משרד התחבורה מפרסם את הקול קורא - נאלץ משרד האוצר להסיר מהצעת חוק ההסדרים למשק את פרק הרפורמה בקווי מוניות השירות, ככל הנראה, בעקבות לחצים פוליטיים שהפעילו בעלי רישיונות פעילים.

1.5 מיליארד שקל פטורים ממכרז

כפי שפורסם ב-TheMarker באחרונה, מבין 2,289 רישיונות למוניות שירות שחילקה עד כה המדינה - ללא מכרז, ללא תנאים ברורים וללא פיקוח - נותרו רק 1,000-800 רישיונות פעילים. משרד התחבורה התחייב להסדיר את הענף עד 2010, אך מדי שנה האריך את מועד פקיעת הרישיונות, וההסדרה עדיין לא גובשה.

כחלק מהצעת חוק ההסדרים ל-2018-2017 סיכמו משרדי האוצר והתחבורה לעגן את יציאתה של הרפורמה לדרך. כך, נקבע כי כלל הרישיונות להפעלת קווי מוניות שירות יחולקו מעתה בהליך מכרזי בלבד, שבו יתחרו המפעילים המעוניינים על מחיר הנסיעה הנמוך יותר, וכן על רמת השירות הגבוהה יותר לצרכן.

לפי הצעת החוק, בעת חלוקת הרישיונות החדשים, ייקבעו התנאים להחזקה בהם. למשל, כל בעל רישיון יוכפף לתוכנית הפעלה מאושרת שתכלול את מספר המוניות שיופעלו, שעות פעילותן ותדירותן, המסלול שבו יופעלו והציוד הטכנולוגי שיותקן בהן.

מאחר שהרפורמה לא גובשה עדיין, הציע החוק "תקופת הסתגלות" שנויה במחלוקת, שלפיה תינתן לבעלי הרישיונות הקיימים אורכה של שנתיים נוספות להפעלה פטורה ממכרז של קווי המוניות.

כמה מבעלי קווי השירות הרווחיים יותר, בעיקר בתל אביב, התנגדו גם לסעיף זה ודרשו לאשר להם עוד שש שנים של הפעלה לא תחרותית. לפי הערכות, המשמעות הכספית של הדרישה היא הכנסות פטורות ממכרז בסך 1.5 מיליארד שקל.

כאמור, הסעיפים בחוק ההסדרים שנגעו למכרזים של קווי השירות ולאורכה שתינתן לבעלי המוניות הפעילות פוצלו, וצפויים להידון בוועדת הכלכלה של הכנסת. הסעיף שלא פוצל מהצעת חוק ההסדרים המקורית הוא זה הנוגע לפתיחת ענף מוניות הספיישל לנסיעות משותפות (מודל Via).

מדובר בתיקון לפקודת התעבורה, שלפיו בעלי מוניות ספיישל יוכלו להציע נסיעה משותפת של כמה נוסעים, במחיר נפרד אבל בנתיב משותף וקבוע מראש, בתמורה להנחה של 20% לפחות על מחיר הנסיעה.

התיקון פותח את הדלת לכניסתן של אפליקציות הסעה חדשות, ובראשן Via הישראלית, שמאפשרות תכנון דינמי של מסלולי נסיעה למוניות בהתאם לביקושים המוזרמים לאפליקציה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker