תחנות האוטובוס בישראל: "כמו בעולם השלישי"

הרתיעה משימוש בתחבורה הציבורית מתחילה כבר בתחנת האוטובוס: בדיקה שערכו מתנדבי אור ירוק ב-100 יישובים העלתה כי ב-11% מהתחנות אין מושבים תקינים, ב-26% חסר מידע על פעילות האוטובוסים וב-20% מהתחנות אין מקום לכיסאות גלגלים

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: ירון קמינסקי
אורן דורי

איציק בן דוד מגיע בכל בוקר עם כלב הנחייה שלו לבית העיוור בתל אביב. הוא לא מוכן לתת לעיוורון להפריע לו בסדר היום, אבל את המדינה שלו זה לא מרשים. אף שהאוטובוס הוא מקור התחבורה העיקרי של בן דוד, במקרים רבים הוא לא יכול לשבת בתחנה, נאלץ לסבול בשמש היוקדת - ולעתים הוא אף לא יודע איזה קו עוצר בתחנה כי למרות החוק, זו אינה מצוידת בלוחית עם כתב ברייל בדופן שלה.

סיפורו של בן דוד הוא רק דוגמה לבעיות הרבות של תחנות האוטובוס ברחבי הארץ - שמהן סובלים כלל משתמשי התחבורה הציבורית.

כך, בעוד הררי מלים מוקדשים לזמן הארוך יחסית של נסיעה באוטובוס לעומת מכונית פרטית - לעתים החוויה הלא נעימה של הנסיעה בתחבורה הציבורית מתחילה כבר בהמתנה לה.

מבדיקה שערכו בשבועות האחרונים מתנדבי עמותת אור ירוק, עלה כי בחלק ניכר מתחנות האוטובוסים חסרים מקומות ישיבה תקינים, חסרה הצללה, חסר מידע על זמני הגעת האוטובוסים ועל מסלולם - וכשבודקים את נגישות התחנות לנכים מתקבלת תמונה עגומה אף יותר.

"לאנשים נמאס, אז עוברים למכונית"

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, התחייב בעבר כי עד סוף 2014 כל תחנות האוטובוס יהיו משולטות ונגישות עבור אזרחים עם מוגבלויות. זאת, לאחר שב-2010 נמצא כי רק 71% מהתחנות עומדות במלוא התקנים.

תחנת אוטובוס ללא מקומות ישיבהצילום: עמותת אור ירוק

עם זאת, מבדיקה של המצב בשטח עולה שתחנות האוטובוסים נופלות בין שלושה גורמים שנושאים לכאורה באחריות עליהן, ובראשן הרשויות המקומיות, משרד התחבורה ומפעילי התחבורה הציבורית.

הבדיקה של אור ירוק נערכה ביותר מ-100 יישובים ורשויות, וכללה 364 תחנות אוטובוס. במהלך הבדיקה בדקו המתנדבים את תשתית תחנת האוטובוס - האם קיימת הצללה, האם יש ארבעה כיסאות בתחנה, האם התחנה נגישה לאנשים עם מוגבלויות, האם יש שלט צהוב עם מידע והאם קיים דף מידע עם זמני הגעת האוטובוסים.

מהתוצאות עולה כי תחנות רבות לא היו מונגשות כראוי לציבור הנוסעים, ובייחוד לנכים ועיוורים. ב-258 תחנות אוטובוס מתוך 364 התחנות שנבדקו (71%) לא היה דף עם כתב ברייל או שהוא לא היה תקין. ב-169 תחנות אוטובוס שנבדקו (46%) לא נמצאו מדבקות מידע גדולות עם מספרי הקווים. ב-35 תחנות (10%) כלל לא היה שלט צהוב שממנו ניתן להבין איזה קווים עוברים בתחנה ומה היעד שלהם.

ספסלי המתנה ישנים ושבוריםצילום: עמותת אור ירוק

ב-96 תחנות אוטובוס (26%) דף המידע עם זמני כל הקווים לא היה קיים או שלא היה תקין. ב-30 תחנות (8%) לא היתה הצללה או שהיתה לא תקינה וב-39 תחנות שנבדקו (11%) לא היו ארבעה מקומות ישיבה עבור הנוסעים. בנוסף, ב-82 תחנות (20%) לא היה מקום לכיסא גלגלים. מאחר שברחבי המדינה פרושות כ-30 אלף תחנות אוטובוס, המשמעות היא אלפי תחנות לקויות.

"במקומות רבים תחנות האוטובוס נראות כמו בעולם השלישי, כאלה שלא מתחשבות באנשים עם צרכים מיוחדים", אומר מנכ"ל עמותת אור ירוק, שמואל אבואב. לדבריו, "לאנשים נמאס לחכות בשמש הקופחת או להירטב בגשם כשם מחכים לאוטובוס ולכן הם מעדיפים לנסוע ברכב. משרד התחבורה חייב לשפר את כל תחנות האוטובוס כפי שמחויב בחוק כדי לעשות את הממתנה לאוטובוס יותר נעימה ובטוחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker