סערה בחוצה ישראל: היו"ר התפטר על רקע טענות לתפירת מכרז

מוטי אלמליח הספיק לכהן בתפקיד חודשיים בלבד, לפני שהחזיר את המפתחות לשרי התחבורה והאוצר. בימים האחרונים חשף TheMarker הפעלת לחצים בניסיון להשפיע על זהות מנכ"ל החברה הבא

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

יו"ר דירקטוריון הממשלתית, מוטי אלמליח, הודיע בסוף השבוע על התפטרותו – חודשיים בלבד לאחר שמונה לתפקיד. במכתב ששיגר אל שר התחבורה, ישראל כ"ץ, ואל שר האוצר, משה כחלון, נימק אלמליח את המהלך בצורך לפנות זמן רב משציפה לצורך מילוי התפקיד. זאת, בעוד שהוא מכהן במקביל גם כיו"ר בזק בינלאומי.

, בימים האחרונים מתחוללת סערה על רקע תפקוד דירקטוריון חברת חוצה ישראל, בכל הנוגע למכרז לתפקיד המנכ"ל בחברה הממשלתית. הסיבה: טענות למכבש לחצים פוליטי שמופעל על כמה מחברי דירקטוריון החברה – שהם גם חברי ועדת האיתור לתפקיד - בניסיון להשפיע לכאורה על תוצאות המכרז.

מוטי אלמליח
מוטי אלמליחצילום: אלי דסה

כך, בתום הליך מכרזי שארך חמישה חודשים, הודיעה במפתיע הוועדה כי אין בכוונתה לבחור במועמד שזכה לניקוד הגבוה בהליך – או להצביע על שני המדורגים הראשונים בהליך כעל המועמדים הסופיים לתפקיד. תחת זאת, ובניגוד לנוהל, התכוונה הוועדה לבחור בארבעה מועמדים – ולהעלות את שמם של כל הארבעה להכרעה בדירקטוריון.

ההחלטה שלא לנקוב בשמו של המועמד המוביל, ואז לבחור דווקא בקבוצה של ארבעה מועמדים, גררה חרושת שמועות באשר להפעלת לחצים חיצוניים ובחישות פוליטיות לכאורה בעבודת ועדת האיתור. זאת, בין היתר, לאחר שנחשף כי המדורגים במקומות השלישי והרביעי הם פקידי ציבור מכהנים.

ביום חמישי אמורה היתה ועדת האיתור להתכנס לישיבתה האחרונה, שבה תחליט על זהות המתמודדים שעליהם תמליץ לדירקטוריון. מיד לאחר כינוסה, אמורה היתה להתכנס מליאת הדירקטוריון על מנת לדון בהמלצה – ולבחור את מנכ"ל החברה הבא. 

אלא שבעקבות הפרסומים בנושא אלמליח החליט להוריד מעל סדר יומו של הדירקטוריון את סוגיית בחירת המנכ"ל – וביטל את כינוס ועדת האיתור. כעת יידחה המשך ההליך לאחר תום תקופת החגים.

גם מינויו של אלמליח לתפקיד לווה בהתכתשות פוליטית. אלמליח נחשב למקורבו של השר כחלון, ואישור מינויו ליו"ר הדירקטוריון עוכב בידי השר כ"ץ במסגרת המחלוקת בין לשכות השרים על מכסת המינויים הפוליטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker