השחיתות במעצ: פיטורי היועמ"שית לא יבוטלו - אך היא תפוצה

עו"ד סימה לוי-שלום, אחותה של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, עתרה לבית הדין לעבודה לאחר שפוטרה בעקבות מעצרה בפרשת השחיתות לכאורה בחברה ■ בית הדין קבע כי לא ניתן יהיה להשיבה לתפקיד, אך פסק לה 150 אלף שקל בגין פגמים בהליך הפיטורים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

עו"ד סימה לוי-שלום, לשעבר סגנית וממלאת מקום היועץ המשפטי ב(מעצ), לא תשוב לעבודתה - לאחר שפוטרה בעקבות מעצרה ב לכאורה – כך קבע שלשום בית הדין לעבודה בתל-אביב. הרכב הדיינים, בראשות השופטת אסנת רובוביץ-ברכש, פסק כי בגין פגמים שנפלו בהליך פיטוריה של לוי-שלום, היא תזכה מהחברה הממשלתית לפיצוי חלקי בסך 150 אלף שקל.   

לוי-שלום היא בתו של השר לשעבר דוד לוי, ואחותם של חברי הכנסת ז'קי לוי (הליכוד) ואורלי לוי-אבקסיס (לשעבר ישראל ביתנו). היא נשואה לשרון שלום, יד ימינו של יו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

לוי-שלום נעצרה לפני כשנה בחשד לקבלת דבר במרמה ולהפרת אמונים. מעצרה היווה רעידת אדמה בשל מעמדה הבכיר בחברה והתפקיד הרגיש שבו נשאה, כשומרת סף. עם זאת, במסגרת המלצת המשטרה להעמיד לדין כ-40 מהמעורבים בפרשה – לא נכלל בחודש שעבר שמה של לוי-שלום, שעניינה עדיין נבדק.

כפי שנחשף בפבוראר ב-TheMarker, בעקבות החשדות נגדה, וכנגד 13 עובדים נוספים בחברה, התקבלה במעצ החלטה אסטרטגית שלפיה לא יתאפשר המשך העסקתם של חשודים בתפקידים רגישים. זאת, לאור חשדות המשטרה בדבר קיומו של מנגנון שיטתי של הטיית התקשרויות החברה עם קבלנים וספקים בתמורה לשוחד ולטובות הנאה אחרות. 

סימה לוי שלום
סימה לוי שלום

11 מעובדי החברה שזומנו לשימוע פוטרו, או פרשו מרצון במסגרת הסדרי פרישה. שלושה עובדים נוספים נותרו בחברה. האחרונה ברשימת המפוטרים היתה לוי-שלום, שסירבה להסדר הפרישה שהציעה מעצ, ופנתה לבית הדין.

באי כוחה, עורכי הדין אייל רוזובסקי וטפת רייף-קרבר, טענו כי פיטוריה נעשו שלא כחוק, תוך פגיעה קשה בחזקת החפות, וכי מדובר "בניסיון ליצור תקדים משפטי מסוכן שיפגע באופן אנוש במעמדם של שומרי הסף בחברות הציבוריות".  

מנגד, טענה באת כוח מעצ, עו"ד דפנה שמואלביץ', כי "החברה שקלה את הנזק שייגרם לה ולציבור כתוצאה מכך שעובדים בתפקידי אמון ימשיכו לבצע את עבודתם הרגישה במהלך חקירה פלילית הנוגעת לעברות שבוצעו לכאורה, במסגרת אותו תפקיד ממש".

"לתת את הדעת לנראות ולאמון הציבור"

במהלך הדיונים בבית הדין לעבודה טענה מעצ כי לוי-שלום "כשלה מקצועית, בכל מקרה, משהאירועים החמורים קרו במשמרת שלה, והיא נושאת באחריות על מחדלי המחלקה המשפטית, על כך שלא התריעה ולא עצרה את ההליכים הפסולים".

מנכ"ל מעצ, נסים פרץ, טען כי המשך העסקת יועצת משפטית, המצויה תחת חקירה פלילית חמורה "עלול להכתים את כלל עובדי החברה ולפגוע בניקיון השירות הציבורי".

בפסיקתו, בית הדין קבע כי אמנם נפלו פגמים טכניים ואחרים בהליך הפיטורים, לרבות אי-מתן משקל מספק לחזקת החפות ואי-הגשת ראיות הקושרות את לוי-שלום לעבירות הפליליות. בגין אלה נפסק לה פיצוי בסך שש משכורות (מתוך 24 משכורות שדרשה).

בה בעת, נקבע כי אין להורות על השבתה לעבודה, בין היתר, בשל חוסר האמון בינה לבין המנכ"ל, ולאור "בעייתיות רבה בהמשך העסקת התובעת שעה שעדיין נערכים הליכי חקירה בפרשה הנדונה, מצב שעלול להביא אף למצב של ניגוד עניינים".

עוד הוסיף בית הדין כי "משעסקינן בחברה ממשלתית, יש ליתן את הדעת גם לנושא הנראות ואמון הציבור וזאת מבלי להתייחס לנכונות הטענות שנטענו בנדון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום