בעלי לווייתן ויתרו על מיליארדים - וההסכם ליצוא גז לירדן נחתם

השותפות במאגר לווייתן הודיעו על חתימת חוזה לאספקת 45 BCM לאורך 15 שנה עם הממלכה הירדנית, בתמורה ל-10 מיליארד דולר - 5 מיליארד פחות מבהסכם המקורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר לווייתןצילום: רויטרס

לאחר עיכוב של כשנתיים, דיווחו היום השותפות במאגר הגז הטבעי לווייתן כי חתמו מול חברת החשמל הירדנית (NEPCO) על החוזה לאספקת גז טבעי מהמאגר. מדובר בחוזה למכירת 45 מיליארד מ"ק גז (BCM) במשך 15 שנה, בהיקף כולל של עד 10 מיליארד דולר.

משיקולים פוליטיים, מכירת הגז תיעשה באמצעות חברת שיווק שלא תירשם בישראל - NBL Jordan Marketing - מה שיחייב את אישור רשות המסים הישראלית. כמו כן, העסקה מותנית עדיין בשורת הסכמי הולכה, ובעיקר בסגירה הפיננסית של הפרויקט לפיתוח מאגר לווייתן, שאמורה להיחתם עד לסוף השנה.

חתימת הסכם היצוא לירדן מהווה אבן דרך חשובה לקראת הסכם המימון של פרויקט הפיתוח. זאת, תחת הנחה כי שותפות לווייתן יידרשו להציג לגופים המממנים חוזים חתומים על 5-6 BCM גז בשנה - וכעת הושגה לפחות 50%-60% מכמות המכירה.

חוזה הגז עם ירדן עוכב במהלך השנתיים האחרונות כתוצאה מצלילת מחירי הגז בעולם - מה שחייב את פתיחת המחיר המקורי שעליו סיכמו הצדדים ב-2014, וכן כתוצאה מהתהפוכות הרגולטוריות בישראל ומלחץ הרחוב הירדני, בעידוד האופוזיציה הפוליטית המקומית.  

המסחר במניות השותפות בלוויתן – דלק קידוחים, אבנר ורציו - הופסק בשעות הצהריים בעקבות ההודעה - ולאחר מכן המניות עברו לזינוקים משמעותיים בתגובה להסכם.

אתמול צוטט סגן ראש ממשלת ירדן ב"פייננשל טיימס" כשאמר כי ירדן על סף חתימה על עסקת גז עם השותפות בלווייתן. ירדן הפעילה לחץ על ישראל לוויתורים כספיים לפני שתחתום על הסכם בשווי מיליארדי דולרים לרכישת גז ממאגר לווייתן, כך אמר שר בממשלת ירדן לעיתון "פייננשל טיימס".

ירדן חתמה ב-2014 על מזכר הבנות לייבוא 45 BCM גז טבעי (כ-1.6 TCF) מלווייתן לתקופה של 15 שנה עבור חברת החשמל הלאומית שלה, בעסקה שהוערכה אז בשווי של 15 מיליארד דולר. ואולם, ההסכם הנוכחי נאמד בגובה של כ-10 מיליארד דולר בלבד. זאת בעקבות הירידה הדרמטית במחירי הגז הטבעי בעולם בתקופה שחלפה. מחיר הבסיס של הגז נע אז סביב 7.5 דולר למיליון BTU, כאשר כעת בחישוב גס מחיר הבסיס בעסקה נע סביב 6 דולר למיליון BTU.

יובל שטייניץצילום: בלומברג

בדיווח שהוציאה נובל אנרג'י צויין כי לפי ההסכם, הירדנים יקבלו אופציה להגדלת כמות הגז המסופקת ב-0.5 BCM בשנה. עם זאת, גם כמות הגז המדווחת אינה סופית, היות שהחוזה כולל מנגנון Take or Pay ששיעורו לא נמסר. תמחור הגז, יש לציין, יוצמד במחיר חבית נפט (ברנט) – עם רצפת מחיר שלא דווחה.

סגן נשיא נובל למזרח התיכון, קית אליוט, הוסיף כי סך הגז שעליו מכירתו סיכמה עד כה שותפות לווייתן נאמד ב-4.5-4 BCM לשנה - בשקלול החוזים המותנים שנחתמו מול יזמיות החשמל הפרטי אדלטק ו-IPM - ואמר כי בכך מתקדמת נובל לקראת החלטת ההשקעה הסופית (FID) במאגר שאמורה להתקבל עד סוף השנה.

יש לציין כי גם השותפות במאגר תמר חתומות על חוזה לאספקת גז לירדן - אם כי בנפח קטן יותר (2.2 BCM ל-15 שנה). גם זה אמור לשמש את מפעלי פוטאש בעברו השני של ים המלח.

שלי יחימוביץ'צילום: אמיל סלמן

ג'וואד ענאני, סגן ראש ממשלת ירדן לעניינים כלכליים ושר המסחר, אמר ל"טיימס" אתמול כי ארצו זקוקה לוויתורים מצד ישראל כדי למזער את התגובות החריפות שהוא צופה שיגיעו בעקבות עסקת הגז. "העסקה כמעט הושלמה מבחינת ההסכמים והתנאים, אבל עדיין יש לנו בעיות", אמר ענאני. הוא הוסיף כי נציגיה של ירדן למשא ומתן ביקשו מעמיתיהם הישראלים לאפשר לירדן לייצא סחורות בשווי מיליארד דולר בשנה לגדה המערבית.

ענאני אמר גם כי ממשלתו מפעילה לחץ על ישראל לשלם על קטע של 26 קילומטרים בצינור הגז שעובר בתוך ישראל עד לגבול עם ירדן, שלדבריו יעלה 70 מיליון דולר. "אני לא חושב שהוגן שירדן תשלם על כך", אמר. "מה אם בעתיד ישראל תרצה להשתמש באותו צינור כדי לייצא למקום אחר?"

"רגע היסטורי"

שר האנרגיה יובל שטייניץ מסר בתגובה להסכם עם ירדן: "מתנגדי המתווה צריכים לבקש סליחה מעם ישראל ביום הכיפורים הקרוב. לו קמפיין ההטעיה ההזוי שהובילו היה מצליח - ישראל הייתה מאבדת את אחד מנכסיה האסטרטגיים החשובים ביותר. המתווה מוכיח את עצמו, כפי שאמרתי כל הזמן, ויוביל לפיתוח מהיר של מאגר לוויתן. זהו רגע היסטורי שבו ישראל הופכת לראשונה ליצואנית של אנרגיה וגז טבעי. אין לי ספק, שהסכמים נוספים עם מדינות נוספות יגיעו בהמשך, ועמם גם תגליות גז נוספות".

ח"כ שלי יחימוביץ' מסרה: "דבריו של שר האנרגיה שטייניץ, כאילו מתנגדי המתווה צריכים לבקש סליחה נוכח העסקה עם ירדן, מעידים על בורות תהומית ומדאיגה. המתווה כלל לא היה קשור לייצוא לירדן ולרשות הפלסטינית, ומאז ומעולם היו השתיים כלולות יחד עם הגז הדרוש למשק הישראלי, הן לא נספרו כחלק מהיצוא, ואיש לא התנגד לכך. מוטב לשטייניץ שיתבייש בושה עמוקה על כך ששנה עברה מאז המתווה המהולל ואזרחי ישראל עדיין מחכים לבשורת הגז הטבעי. עוד אין צינור שני, המחירים מופקעים בעליל, אין תשתית חלוקת גז, ואפילו חברת החשמל נאלצת לקנות פחם כי הוא זול יותר מהמחיר המופקע שהוענק במתנה לטייקוני הגז. מופעי מצגות בעולם ותגובות בלתי מחוברות למציאות לא יביאו אנרגיה זולה לאזרחי ישראל".

בתגובה לדבריו של שטייניץ, מסר מטה מאבק הגז כי הוא מברך על ההסכם - ובלבד שזה יביא לפיתוח לווייתן: "ההסכם עם ירדן מוכיח שלא היה כל צורך במתווה הגז - שכן יצוא לירדן היה אפשרי על פי החלטת ממשלה קודמת. שוב הוכח כי המתווה, שלא נגע במחירי הגז המופקעים שאזרחי ישראל משלמים, נועד לקבע את מונופול הגז הפרטי על המשק הישראלי. שוב רואים כי שטייניץ אינו משרת את אזרחי ישראל, אלא את טייקוני הגז עמם הוא ממשיך לערוך שיחות לא מתועדות תוך תיאום עמדות, אל מול הציבור גם בימים אלה. על כך עליו לבקש סליחה מאזרחי ישראל, כעת לפני כיפור ובכל ימות השנה".

ביני זומר, מנהל ארצי, נובל אנרג'י ישראל, ברך על חתימת החוזה עם ירדן: "מדובר באירוע היסטורי בשל תרומתו האדירה לפיתוח תעשיית גז ונפט בישראל: השפעתו החיובית על הכלכלה, הסביבה והביטחון האנרגטי של ישראל וחשוב מכל על חיזוק הקשרים עם מדינות שכנות. נובל אנרג'י גאה להיות שותפה של מדינת ישראל ואזרחיה בפיתוח תעשיית גז ונפט ומצפה להרחיב את התועלות הללו באמצעות הגדלת השוק המקומי כמו גם ייצוא למדינות שכנות".

את השותפים בלוויתן ייצגו בעסקה עורכי הדין דן הכהן ואדי אשכנזי, ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker