הקריירה החדשה של סילבן שלום - חצי שנה לאחר שפרש מהפוליטיקה בעקבות טענות להטרדות מיניות

השר לשעבר פתח חברת ייעוץ שמציעה שירותי רגולציה לגופים עסקיים בענף התשתיות ■ התנופה הצפויה בענף כבר הביאה לזליגה של פקידי ממשל בכירים עבור ליווי יזמים בתחום ■ שלום: "לא היה ולא נברא"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סילבן שלום
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

השר לשעבר סילבן שלום (הליכוד) פתח בקריירה חדשה — שעשויה להחזיר אותו אל מסדרונות השלטון, בכובע אחר.

ל–TheMarker נודע כי חצי שנה בלבד לאחר שהודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים, שלום פתח חברת ייעוץ בשם סימס אינטרנשיונל (SIMS). את החברה רשם שלום ב–16 ביוני — שבועיים לפני שהיועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, הודיע על סגירת תיק הבדיקה נגדו, שנפתח בעקבות טענות להטרדות מיניות לכאורה. את משרדיה מיקם בבית אופקים בתל אביב.

שלום הציע באמצעות החברה החדשה שירותי ייעוץ לכמה גופים עסקיים, ובהם חברה מתחום התשתיות ואף גוף זר. חברת הייעוץ הוקמה חצי שנה לאחר ששלום התפטר מתפקידו כשר פנים, ושנה וחצי לאחר שעזב את תפקידיו כשר האנרגיה, השר לפיתוח אזורי והשר לפיתוח הנגב והגליל.

ככל הידוע, בפגישות שנעשו עבור חברת הייעוץ נכח משה בנימין, ששימש יועצו המקצועי של שלום בעת כהונתו כשר אנרגיה וכשר לפיתוח הנגב והגליל.

רשתות קשרים מוצעות למרבה במחיר

בפני הלקוחות הפוטנציאליים הוצג ניסיונו הפוליטי העשיר של שלום ונטען להיכרותו המעמיקה עם הרגולציה בתחום התשתיות — אף שלא כיהן כשר התחבורה, ואף שכהונתו בת השנתיים במשרד האנרגיה עמדה בעיקר בסימן התמודדותו על נשיאות המדינה. עם זאת, ב–30 שנותיו בשירות הציבורי הספיק שלום לכהן גם כשר האוצר ושר החוץ, וכן שימש לתקופות קצרות יחסית מנכ"ל משרד האנרגיה ויו"ר דירקטוריון חברת החשמל.

תיקי התחבורה והאנרגיה אמנם מוחזקים בידי שרים ממפלגתו לשעבר של שלום — ישראל כ"ץ ויובל שטייניץ, בהתאמה — ואולם אלה לא נמנו עם מחנהו של שלום במפלגה.

התנופה הצפויה בענף התשתיות בשנים הקרובות כבר הביאה לזליגה של פקידי ממשל בכירים ליזמות עסקית בענף, וכן למשימות לוביזם. העניין בענף גבר לאחר חקיקת חוק הריכוזיות, ונוכח חשיפתם של מאגרי הגז הטבעי והשקעות הענק המתוכננות בתחום תשתיות התחבורה.

סימונו של ענף התשתיות כקטר צמיחה הביא את היזמים המקומיים "להתחמש" במיטב הלוביסטים לקראת פתיחת התחרות על השוק הבתולי. המציאות קורצת גם לחברות זרות, והן תרות אחר אנשי ממשל לשעבר — שמציעים את רשת קשריהם הענפה למרבה במחיר.

כך, מנכ"ל משרד האנרגיה לשעבר, שאול צמח, מועסק כיום כנציג חברת הקידוחים היוונית אנרג'יאן, העתידה לרכוש את מאגרי הגז כריש ותנין — ובמקביל משמש דירקטור בקבוצת פז, שבעל המניות הגדול בה הוא צדיק בינו.

מנכ"ל משרד המשפטים לשעבר, ד"ר גיא רוטקופף, הועסק על ידי קבוצת דלק של יצחק תשובה, וגם מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, הראל לוקר, ומנכ"ל משרד התחבורה לשעבר, גדעון סיטרמן, ליוו חברות עסקיות זרות לקראת בישראל. שר אחר משורות הליכוד, גדעון סער, שפרש אף הוא מהחיים הפוליטיים, משמש כיום יועץ למשרד עורכי הדין גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'.

שלום מסר: "לא היה ולא נברא. אין לי כל קשר למשה בנימין. אני לא מציע את עצמי, ולא ישבתי עם אף חברה".

לא ניתן היה להשיג את תגובתו של בנימין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker