אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

לאחר חודשיים של סכסוך יצרי וקשה בין בעלי המיזם להקמת תחנת הכוח הפרטית IPM — אמורה להתכנס היום אסיפת בעלי מניות בניסיון לשים סוף למשבר שמאיים על עתיד התחנה. הסכסוך פרץ לאחר ששניים מהשותפים למיזם, יו"ר רשות ניירות ערך לשעבר משה טרי, ויו"ר חברת החשמל לשעבר מוטי פרידמן, איימו לסכל את העברת השליטה ב–IPM מידי אנשי העסקים טימור בן יהודה ואברהם נניקשווילי לקבוצת גלובל פאוור של אהוד בן ש"ך וניסן כספי — אם מעמדם לאחר העסקה ייפגע.

לפי הערכות, רק אם יגיעו הצדדים לפשרה, תיסלל הדרך לכניסתם של משקיעים לפרויקט. מדובר בקבוצה משותפת לזרוע ההשקעות של בנק לאומי, לאומי פרטנרס ולקרן נוי, מיסודן של פועלים שוקי הון וכלל ביטוח, שפועלת בהשקעת כספי גופים מוסדיים במיזמי תשתית. קבוצה זו מעוניינת לרכוש (בשרשור) כשליש ממניות הפרויקט לפי שווי של 120 מיליון דולר - אך ספק אם תיכנס להשקעה כל עוד הסכסוך פתוח.

קבוצת IPM מתעתדת להקים תחנת כוח בהספק של 430 מגה־ואט על שטח של 62 דונם באזור התעשייה של באר טוביה. התחנה תהיה האחרונה שתיבנה במסגרת האסדרה הנוכחית של שוק החשמל הפרטי. בהקמת התחנה יושקעו 400 מיליון דולר.

לפני חודשיים חתמו בן ש"ך וכספי על רכישת השליטה ברישיון IPM מידי בן יהודה ונניקשוילי בתמורה ל–85 מיליון דולר. מדובר ברכישת 80% ממניות חברה בשם טריפל אם — שמחזיקה ב–84% מהזכויות בפרויקט ובקרקע התחנה.

העסקה הוכפפה לבדיקת נאותות, אלא ששני השותפים הנותרים בטריפל אם - טרי ופרידמן — מנעו את העברת מסמכי הפרויקט בטענה כי זכויותיהם כמקימי טריפל אם וכבעלי מניות בה — קופחו.

בין היתר, דרשו טרי ופרידמן כי תישמר התחייבות שקיבלו לטענתם מנניקשווילי, לפיה הקבוצה תעמיד עבורם את חלקם בהון העצמי של הפרויקט. כמו כן, דרשו לשמור על תנאי העסקתם בפרויקט, בשכר חודשי של כ-150 אלף שקל. עוד דרשו השניים לשמור על מושבם בדירקטוריון IPM — גם לאחר השלמת העסקה — וכן לדאוג לתנאי פרישה משופרים עבור המנכ"ל שהביאו לטריפל אם, גדי גורסקי.

דרישות אלה הביאו לפיצוץ בין הצדדים לעסקה, לאחר שהרוכשים - בן ש"ך וכספי - התכחשו להתחייבויות היסטוריות אלה, ודרשו לממש את שליטתם בחברה. בתגובה איימו טרי ופרידמן לפוצץ את העסקה — ומנעו בכך את כניסת המשקיעים הפיננסיים לתחנה.

בהעידר שינוי של הרגע האחרון, צפויה היום להתכנס אסיפת בעלי המניות של IPM כדי לדון בהצעת פשרה שהגישו הרוכשים לטרי ופרידמן. לפי הערכות, מדובר במתווה שבו טרי ופרידמן יזכו למימון חלקם בהון העצמי של הפרויקט, בריבית נמוכה, וכן יזכו לשמור על תנאי העסקתם. זאת, כשעדיין לא ברור אם יועסקו בתנאיהם הנוכחיים עד הסגירה הפיננסית של הפרויקט (עמדת הרוכשים), או עד לתחילת הפעלתה המסחרית של התחנה (עמדת טרי ופרידמן).

כמו כן, יוצע כי טרי ופרידמן ישמרו על מושבם בדירקטוריון — אך כוחם יוחלש באמצעות צירוף של חמישה חברים לשולחן. מדובר בנציגי הרוכשים: בן ש"ך עצמו ורעייתו של כספי — ושלושה מנציגיהם של בן יהודה ונניקשווילי.

הרוב לנציגות הרוכשים יאפשר להם לתפוס את המושכות בניהול החברה. טרי ופרידמן כבר הספיקו לדחות את הצעת הפשרה על הסף — והתנגדו לכינוס האסיפה היום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker