קצא"א תמשיך ליהנות מזכויות יתר גם לאחר תום הזיכיון

חודשיים לאחר שTheMarker חשף את הנספח הסודי בחוק ההסדרים הופץ בסוף השבוע תזכיר חוק מרוכך בנוגע להלבנת מעמדה המיוחד של החברה החשאית

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף הים באילת
מתקן של קצא"א בחוף הים באילתצילום: דניאל בר און

ברקע הקרבות הפנים־ממשלתיים הסוערים סביב עתיד זיכיון קצא"א — לקראת פקיעתו הצפויה במארס 2017 — המשיכו בממשלה הדיונים המקצועיים על הלבנת מעמדם האקס־טריטוריאלי של מתקני קצא"א בכל הנוגע לחוק הישראלי. זאת, במסגרת הצעת חוק ההסדרים למשק, אשר תכלול נספח שעניינו היום שאחרי תום הזיכיון.

בסוף השבוע פורסמה טיוטת תזכיר החוק על קצא"א — לאחר שזו נחשפה ב–TheMarker ביולי, ומאז התנדנדה בין הסרתה מחוק ההסדרים לבין הופעתה בו.

עיון בתזכיר החוק המגובש, לאחר שהוחלט באופן מפתיע לתת לו פומבי, מגלה ניסיון לאזרח חלק מפעילותה של החברה בכל הנוגע למיסוי, לחוק התכנון והבנייה ולחוק משק הגז הטבעי — אך תוך שמירה על כמה זכויות יתר משמעותיות.

כך, קצא"א תיפרד מהמסלול הירוק התכנוני שממנו נהנתה, והפטור ההיסטורי מהוראות חוק התכנון והבנייה יבוטל בהליך הדרגתי. עד כה מעמדה המיוחד של קצא"א העניק לה פטור מאישור תוכניות בינוי בוועדות התכנון המקומיות או המחוזיות. קצא"א אמנם הגישה את תוכניותיה לוועדות — אך רק כדי לקבל את המלצתן. אישור התוכניות הופקד לבסוף בידי השר הממונה על החברה, שר האוצר.

כעת תידרש קצא"א לאשר את תוכניותיה בוועדות התכנון המחוזיות, המקומית או בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) — אבל לאחר תקופת הסתגלות בת שלוש שנים, שבמהלכה תוכל להרחיב את מתקניה עד 10% נוספים במסלול מועדף. זאת, לאחר שכלל מתקניה הנוכחיים יולבנו באופן כמעט אוטומטי.

קצא"א תזכה למעמד מיוחד גם בכל הנוגע לוועדה הממשלתית לבירור מחלוקות בין חברות ממשלתיות, הגם שאינה כזאת. בדומה לחברות פרטיות, כל השתתפות בבוררות כזאת תותנה קודם כל באישור קצא"א לקיום הבוררות — ועל הדיונים בנושא יוטל חיסיון, שיישאר בסמכות שר האוצר.

בנוסף, פעילות קצא"א תמשיך להיות מוחרגת מחוק רשות הספנות והנמלים. החברה אף תוכל למנות את המפקחים עליה מכוח פקודת הנמלים. מנגד, סוכם כי רשות מקרקעי ישראל וחברת נמלי ישראל ידונו בגריעת שטחים ממתחם קצא"א באילת לטובת שימוש ימי אזרחי.

באשר לסוגיית המיסוי, שממנו היתה פטורה החברה עד כה, נקבע כי לא ניתן יהיה לגבות מהחברה מסים, ארנונה והיטלים באופן רטרואקטיבי — אך החיובים באפיקי המיסוי השונים, כלפי העתיד, צפויים להתחיל באפריל הבא.

אבי בר־אלי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker