עוד מונופול מוריד שאלטר: עובדי נתג"ז מעכבים חיבור צרכנים לגז

עובדי החברה הממשלתית, שתפקידה להקים את מערכת הולכת הגז במשק, דורשים להחיל את ההסכם הקיבוצי הראשון בחברה גם על עובדי קבלן ■ בממשלה סירבו, והעובדים עצרו את חיבורם של מפעלי אינטל וסלטי צבר בדרום לגז טבעי

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בעוד שהממשלה משקיעה בשנים האחרונות מאמצים בפירוק "איום השאלטר" של ועדי המונופולים הממשלתיים בחברת החשמל ובנמלי הים - צמח לו מתחת לרדאר מונופול ממשלתי חדש ועוצמתי בענף התשתיות - חברת נתיבי גז (נתג"ז). גם מונופול זה התפתח בצורה לא מבוקרת, וכבר התחיל בהורדת שאלטר במסגרת סכסוך עבודה מול הממשלה.

נתג"ז הוקמה ב-2003 במטרה להקים מערכת הולכת גז טבעי יבשתית, שתאפשר להביא את בשורת תגליות הגז שלחופי ישראל לצרכני קצה בינוניים וקטנים. החברה תוכננה להיות חברת מטה רזה, שאמורה היתה לעבור הליך הפרטה עד 2007. היא קיבלה לידיה רישיונות להקמת מערכת הולכת הגז ולהפעלתה עד 2034 - תוך שהיא גובה מכלל לקוחות הגז (ובראשם חברת החשמל) תעריפי חיבור, שמממנים את פעילותה.

אלא שהממשלה התמהמה בקידום השינוי המבני שתוכנן בחברה. תוכניות רשות החברות הממשלתיות מ-2010 ומ-2015 להנפיק את מניות החברה נגנזו. במקביל, החברה נאלצה לגייס בשוק ההון חוב ב-3.2 מיליארד שקל - שאותו היא מממנת בזכות מעמדה המונופוליסטי בשוק חיבורי הגז.

בעקבות תגלית הגז הטבעי הגדולה בתמר החלה נתג"ז לגדול - נוכח הלחץ על חיבור מהיר של מאגר הגז לצרכנים. בנוסף, החברה הופקדה על הקמת מתקן יבוא הגז הנוזלי שמול חופי חדרה. מצבת כוח האדם בחברה גדלה בהדרגה ל-96 עובדים, כאשר הצורך בעובדים פרויקטליים הביא את נתג"ז להעסיק 35 עובדי קבלן, שהצורך בהם זמני.

כמתואר בכתבה

כעת, לנוכח תוכניות הממשלה להפוך את נתג"ז לזרוע ביצועית בתחום תשתיות האנרגיה, היא מבקשת להסדיר מחדש את מבנה החברה. כך, למשל, מתכננת הממשלה להפקיד בידי נתג"ז את הנחת צנרות הגז התת־ימיות שיחברו מאגרי גז קטנים לחוף, לרבות מערכת הולכת הגז של מאגרי כריש־תנין. לכן, בין היתר, מתעתדים משרדי האנרגיה והאוצר להקים חברה בת לפרויקטים ולהעביר אליה כמה מעובדי נתג"ז, וכן את עובדי הקבלן - תחת הסכמי העסקה מיוחדים.

יוזמה זו ואחרות הביאו את עובדי החברה להתאגד, ובחסות ההסתדרות, לדרוש הסכם קיבוצי גורף שיחול גם על העובדים הזמניים. משנענו בשלילה, התחילו העובדים בצעדי מחאה, שבמסגרתם עצרו את חיבורה לגז של תחנת הכוח המתוכננת במפעלי הים המלח, והשהו את חיבורה של קרית גת לצנרת חלוקת הגז. צנרת זו אמורה היתה לשרת, בין היתר, את אינטל, סלטי צבר ומפעלים נוספים באזור.

בסוף השבוע הודיעה ההסתדרות כי צעדי המחאה יוחרפו לשיבושי עבודה בנקודות אסטרטגיות נוספות. "התנהלות נתג"ז כלפי עובדיה אינה מכבדת אף מעסיק, ובוודאי לא חברה ממשלתית", נמסר מההסתדרות. ועד העובדים בחברה הוסיף: "עד כה גילינו סובלנות ואיפוק. אם לא תהיה התפתחות דרמטית - נפעל להרחבה של הצעדים הארגוניים".

מחברת נתג"ז נמסר בתגובה: "מתחילת ההתאגדות, לפני כשנתיים וחצי, הכירה הנהלת נתג"ז בוועד וההסתדרות ופתחה במו"מ על הסכם קיבוצי, תוך כיבוד רצונם של העובדים. במסגרת המו"מ הלכה ההנהלה באופן מרחיק לכת לקראת הועד וההסתדרות ונענתה לדרישתם להעביר את עובדי חברות כח האדם של החברה להעסקה ישירה בהסכם קיבוצי.

"כמו כן הושגו הבנות רבות לגבי תוספות שכר ותנאים נלווים בהתאם להנחיות הממונה על השכר במשרד האוצר אולם ההסתדרות חזרה בה מההבנות שהושגו תוך החלפת צוותי המו"מ והצגת דרישות חדשות בלתי אפשריות. בחודשיים האחרונים אף מסרבת נציגות העובדים להמשיך ולקיים פגישות מו"מ.

"צר לנו שהוועד וההסתדרות החליטו לפתוח בעיצומים מיותרים שפוגעים בעובדים, בחברה ובלקוחותיה. אנו קוראים להם לחזור באופן מידי לשולחן המו"מ כדי להגיע להסכם קיבוצי שהעובדים יוכלו ליהנות מפירותיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker