מדוע העביר השר כ"ץ את הפרויקט הגדול הבא לחברה בשליטתו?

שר התחבורה הורה להפקיע את ביצוע הפרויקט הענק להקמת המסילה המזרחית של הרכבת, בהשקעה של 8.1 מיליארד שקל, מחברת חוצה ישראל, שראשיה מזוהים עם שר האוצר ולהפקידו בידי מעצ

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר התחבורה, ישראל כ"ץ
שר התחבורה, ישראל כ"ץצילום: אלכס קולומויסקי

מה עומד מאחורי החלטה אישית שקיבל באחרונה שר התחבורה, ישראל כ"ץ, להעביר את ביצוע פרויקט הענק להקמת מסילת הרכבת המזרחית מידי חברת חוצה ישראל הממשלתית לידי חברת נתיבי ישראל (לשעבר מעצ)?

פרויקט הדגל של תוכנית נתיבי ישראל הממשלתית, שעלותו מוערכת ב–8.1 מיליארד שקל, אמור להשלים את יצירתה של רשת רכבות מעגלית על ידי הנחת מסילה לאורך 65 ק"מ, בין לוד, ראש העין וחדרה — שתהיה גם חלופה לשימוש במסילת החוף העמוסה. לראשונה, אמור היה הפרויקט לכלול גם הקמת תחנות רכבות ביישובים ערביים (בטירה ובטייבה).

לנוכח היקפם העצום של פרויקטי נתיבי ישראל המסילתיים, הוחלט לפני חמש שנים להפקיע את ביצועם מידי רכבת ישראל — ולחלק אותם בין חברות מעצ וחוצה ישראל. כך זכתה מעצ בביצוע מסילות העמק, עכו־כרמיאל ומסילת השרון, ואילו בידי חוצה ישראל הופקד פרויקט המסילה המזרחית, שאמור לחפוף בחלקו את תוואי כביש חוצה ישראל.

אלא שערב תקצובה של המסילה המזרחית, במסגרת הצעת התקציב ל–2017–2018, החליט כ"ץ לבצע מעין "הצרחה". כך, הורה להעביר גם את פרויקט המסילה המזרחית לידי מעצ, בעוד בידי חוצה ישראל הונחה כ"פיצוי" הקמתה העתידית של הרכבת הקלה בין חיפה לנצרת.

המהלך, שלא קדם לו דיון בדרגים המקצועיים של משרדי התחבורה והאוצר, התקבל בענף התשתיות בהפתעה. הפקדת המגה־פרויקט בידי מעצ תביא את החברה לכדי ניהול תקציב שנתי בהיקף חסר תקדים של עד 10 מיליארד שקל — כפול מזה שניהלה בשנים האחרונות. זאת, דווקא בעת שהחברה בונה את עצמה מחדש, לאחר גל המעצרים בפרשת השחיתות לכאורה בחברה, ואף שמנגנוני הבקרה החדשים על החברה עדיין לא יושמו.

גורמים בענף טענו בסוף השבוע כי בניגוד לחוצה ישראל, מעצ כבר הוכיחה את יכולותיה בביצוע פרויקטי מסילה בזמן ובתקציב, לאחר שהשלימה בהצלחה את הקמת מסילות העמק והגליל, וכי גם חברת חוצה ישראל עדיין לא בנויה ארגונית להתמודד עם מגה־פרויקט כמו המסילה המזרחית, בעוד היא ממילא עסוקה כיום בפיקוח על עבודות הארכת כביש 6 צפונה.

גורמים אחרים בענף הזכירו מנגד כי לראשות דירקטוריון חברת חוצה ישראל מונה באחרונה מוטי אלמליח, מנכ"ל בזק בינלאומי, הנחשב למקורבו של שר האוצר, משה כחלון. זאת, בדיוק בימים שבהם עסוק הדירקטוריון בהליך המכרז לבחירת המנכ"ל החדש לחוצה ישראל (ראו תיבה) — מה שעשוי לכאורה להבטיח לכחלון שליטה עקיפה בניהול החברה.

לעומת זאת, שליטת כ"ץ ניכרת יותר במעצ ובחברת נתיבי איילון — שאף היא זכתה באחרונה לנהל פרויקט ששוריין תחילה בעבור חוצה ישראל. מדובר בתוכנית להקמת שלושת נתיבי האגרה החדשים בכניסה לתל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker