"הרכבת חייבת לתבוע 10 מיליון שקל מראש הסגל בלשכת נתניהו"

בדרך לתביעה נגזרת: עורכי דין פנו אל רכבת ישראל בדרישה לתביעת פיצויים נגד יואב הורוביץ, לאחר שהורה על הפסקת עבודותיה בשבת ללא סמכות, לכאורה. "להורוביץ לא יכולה להיות חסינות, מכיוון שמסר מידע לא אמיתי"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

התערבות לשכת נתניהו בעבודות רכבת ישראל בשבת שעברה עולה על פסים משפטיים - ולא רק בבג"ץ. במשרדי חברת הרכבת נחתה אתמול בקשה להגשת תביעה נגזרת נגד ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ. זאת, בגין הנזקים שנגרמו לחברה הממשלתית לאחר שהורוביץ הורה להנהלתה להקפיא עבודות בשבת, אף שהרכבת החזיקה באותה עת בהיתרי עבודה לפי חוק.

לטענת עו"ד פביאן סלמן, מעמדו כאזרח המדינה הוא כשל בעל מניות בחברה ממשלתית - וככזה הוא רשאי להגיש בקשה לאישור תביעה נגזרת כנגד הרכבת, או לפעול בשמה במקום שבו היא חדלה מלפעול.

יואב הורוביץצילום: עופר וקנין

באי כוחו של סלמן, עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם, הזכירו בפנייתם כי מכיוון שרכבת ישראל טענה בתגובתה לבג"ץ כי נגרמו לה נזקים כבדים בעקבות הוראת הורוביץ, והיות שהחברה עצמה טענה כי לא הומצא לה כל מסמך בכתב המעיד על השהיית ההיתרים שניתנו לה - מוטלת עליה חובה לתבוע מהורוביץ את הנזקים שנגרמו לה עקב כך. זאת, כך נטען, בייחוד לאחר שפרקליטות המדינה אישרה בעצמה בפני בג"ץ כי היתרי העבודה שקיבלה הרכבת עומדים בתוקפם, ולא בוטלו.

בהתבסס על הפרסום ב–TheMarker, שלפיו השבתת תנועת הרכבות במוצאי שבת וביום ראשון (בעקבות עצירת העבודות בשבת) הסבו לחברה הממשלתית נזקים כבדים בסך של כ-10 מיליון שקל בגין אובדן הכנסות מנוסעים, פיצוי קבלנים ומימון תחבורה חלופית באוטובוסים - דורשים הפונים להעמיד את סכום הפיצוי שייתבע על לא פחות מ-10 מיליון שקל.

בפנייתם, תוהים בן מאיר ואבירם אם רכבת ישראל ביצעה פעולה יזומה כדי לבדוק את תוקף ההודעה שקיבלה מהורוביץ, את כשירותה ואת הסמכות לתת אותה. כמו כן, הם תמהים על כך שלפני שהופסקו העבודות, חברת רכבת ישראל לא ביצעה כל פנייה לצורך בירור תוקף ההוראה שהתקבלה מהורוביץ.

"הנכם נדרשים להודיע לנו בהתאם למועדים הקבועים בסעיף 196 לחוק החברות (45 יום) על הגשת תביעה בידי רכבת ישראל כנגד הנתבע הצפוי, בסכום המכמת את הנזק בפועל והצפוי ממעשים אלה, ושלא יפחת מ–10 מיליון שקל. אם לא תעשו כן, תקום למרשנו הזכות להגיש בקשה לאישור תביעה נגזרת נגד החברה", נכתב בפנייה.

בועז צפריר, מנכ"ל רכבת ישראלצילום: עופר וקנין

לפי פקודת הנזיקין, בתור עובד ציבור הפועל במסגרת תפקידו - הורוביץ בעל חסינות משפטית. בן מאיר ואבירם טוענים בנוגע לחסינות זו כי "לנתבע הצפוי אין ולא יכולה להיות חסינות, מכיוון שתפקידו אינו למסור מידע לא אמיתי". לטענת השניים, הורוביץ פעל תוך חריגה מסמכותו, ו"תוך שוויון נפש לאפשרות גרימת הנזק" - היות שידע כי הוראתו תסב לרכבת ולמשתמשיה נזק משמעותי.

בחברת רכבת ישראל ובמשרד ראש הממשלה סירבו להתייחס לפנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker