הורוביץ סבל מכ"ץ בתפקידו הקודם וכעת מכה בו כיד ימינו של נתניהו

ראש לשכת רה"מ, יואב הורוביץ, מילא בעבר תפקידים בכירים בענף הרכב וכיהן שמונה שנים כמנכ"ל אוויס בעת שישראל כ"ץ נלחם כשר התחבורה בריכוזיות בענף ■ כעת, סביב פרשת השבתת הרכבת, ניצח הורוביץ מטעם נתניהו על המתקפה נגד כ"ץ

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה ישראל כ"ץ
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה ישראל כ"ץצילום: אוהד צויגנברג

אחד מתפקידיו הפומביים הראשונים של יואב הורוביץ כמנהל הלשכה הטרי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היה להשתלח בשר התחבורה, ישראל כ"ץ, בימים האחרונים בפני הציבור. זאת, בשליחות נתניהו, שניסה לגלגל את האשם על ביטול הרכבות ליממה שלמה על כ"ץ, לאחר שנכנע לדרישות החרדים לבטל את עבודות הרכבת בשבת.

"מדובר במשבר יזום ומיותר מצדו של ישראל כ"ץ, שנועד לערער את היחסים בין ראש הממשלה לציבור החרדי, או לפגוע בתדמיתו של ראש הממשלה בציבור הכללי. כ"ץ מחזיק את ציבור הנוסעים והחיילים כבני ערובה במשבר המיותר והמלאכותי שיזם, לאחר שנכשל ניסיונו להשתלט על מוסדות הליכוד" - כך נמסר מלשכת ראש הממשלה במוצאי שבת. הורוביץ המשיך לפמפם את המסר הזה בכלי התקשורת השונים - בניגוד לכללי תקנון שירות המדינה שקובעים כי אסור לפקיד ממשלתי להתעסק בסוגיות פוליטיות.

הורוביץ מכיר היטב את משרד התחבורה ואת העומד בראשו - ולא מאתמול. הוא כיהן בתפקידים בכירים בענף הרכב מאז שנות ה-90, ובשמונה השנים האחרונות כיהן כמנכ"ל חברת הליסינג וההשכרה אוויס. החברה נמצאת בבעלות UMI, יבואנית רכבי שברולט, קדילאק ואיסוזו לישראל, שהורוביץ היה אמור להתמנות לתפקיד המנכ"ל שלה, לפני שגויס על ידי נתניהו. הוא אף זכה למענק פרישה בשווי של כ-225 אלף שקל מהחברה.

בשנים שהורוביץ ניהל את אוויס בעבור UMI, קידמו כ"ץ ומשרד התחבורה כמה רפורמות בענף הרכב, שנועדו לפגוע ביבואניות ולפתוח את השוק לתחרות. כ"ץ הקים את ועדת זליכה, שב-2012 התריעה מפני עשרות כשלי שוק שמצאה בענף הרכב המקומי, שאותו הגדיר ירון זליכה כ"מונופוליסטי", "סמי־קרטליסטי" ו"הכי לא תחרותי במערב".

ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץצילום: עופר וקנין

אחת ממסקנות ועדת זליכה היתה לא לאפשר ליבואני הרכב להחזיק חברת ליסינג בבעלותם. משרד התחבורה לא עמד לבסוף ביישום מסקנה זו, ובסוף אותה שנה רכשה UMI את אוויס. המלצה זו של זליכה איימה להנחית מכה קשה על יבואניות רכב נוספות שמחזיקות בחברות ליסינג, כשהאחרונות משמשות ברוב המקרים כקנייניות גדולות של מכוניות היבואן.

עם זאת, כ"ץ פתח בשנים האחרונות חזית עם יבואני הרכב, כשלחץ להעביר בכנסת חוקים לפתיחת יבוא מקביל לכלי רכב. האחרון בהם עבר בכנסת לפני חודשיים. זמן קצר לפני אישור החוק שיגרו יצרניות רכב אירופיות ואמריקאיות מכתב לנתניהו, שבו ביקשו לבטל את הכוונה להסדיר את היבוא המקביל. לטענתן, הדבר יפגע ברמת השירות והבטיחות בשוק הישראלי. עוד קודם לכן נחתו על שולחנות משרד התחבורה והכנסת מכתבים דומים מאיגודי יצרני רכב עולמיים ומיצרניות נוספות. בין השאר טענו איגודי היצרניות כי "החקיקה תטיל דרישות חסרות תקדים וייחודיות, שלא נמצאות באף מדינה - ויהיה בלתי־אפשרי לעמוד בהן". כ"ץ אמר כי המכתבים הוזמנו על ידי יבואני הרכב - ואיים שישלול רישיונות יבוא מיבואנים שינסו לחסום את התחרות.

"היו לחצים כבדים מאוד, ישירים וסמויים, שכללו גם הפצת מידע מטעה. פתאום תוקפים אותך על דבר אחד, בשעה שמתכוונים בעצם לחוק הזה. ברור שהיבואנים והלוביסטים לחצו. הותקפתי גם בצורה קשה מאוד על ידי קמפיינים מבוימים באינטרנט", אמר כ"ץ בראיון ל-TheMarker לאחר העברת חוק רישוי שירותי רכב ביוני, שנועד להגביל את כוחם של היבואנים.

למגינת לבם של היבואנים הישירים, במסגרת החוק תהיה לשר התחבורה סמכות לשקול שיקולי תחרות בתחום יבוא הרכב ולבטל רישיון בגין אי-עמידה בתנאים אלה. החוק מעניק לראשונה לשר אפשרות לקבוע תנאים ומגבלות שיחולו על היבואנים, ובכלל זה למנוע מתן רישיונות יבוא או לא לחדשם, אם בעל הרישיון לא עמד בתנאים שנקבעו, לרבות פגיעה בתחרות. "לא אהסס להפעיל את כל המנופים והסמכויות שהחוק מעניק לי כדי להבטיח תחרות הוגנת לטובת האזרח", אמר כ"ץ.

שר התחבורה, ישראל כ"ץצילום: אלכס קולומויסקי

ג'נרל מוטורס: לא נתמוך ביבוא מקביל

באירוע שקיימה UMI לפני חצי שנה אמר ל-TheMarker בכיר בג'נרל מוטורס (יצרנית שברולט) העולמית: "אנחנו לא מתכוונים לתמוך ביבוא מקביל של מכוניות לישראל". זאת, אף שאת מרבית כלי הרכב שלה בעולם משווקת ג'נרל מוטורס באמצעות דילרים חיצוניים.

מקורות בענף הרכב מעידים שלא זכורות להם התנגשויות עבר ישירות בין הורוביץ, בימיו בענף, לבין כ"ץ. אחד מהם ציין: "להבנתי אין ביניהם היסטוריה. הורוביץ פשוט יהיה עוד קורבן של נתניהו".

ממשרד ראש הממשלה נמסר ל-TheMarker כי הורוביץ אינו מנוע מלעסוק בתחום התחבורה מחמת ניגוד עניינים בשל תפקידיו הקודמים.

אוויס, כמו רבות מחברות הליסינג וההשכרה, נמצאת בקשיים כלכליים ואינה רווחית כיום. ענף השכרת הרכב המדשדש גרם לחברה להקטין בעקביות בארבע השנים האחרונות את צי המכוניות שלה במגזר בכ-30%. UMI פועלת למזג את אוויס, והעבירה לרשות החברה הבת את המערך של יבואנית שברולט למכירת כלי רכב משומשים, שמכניס יותר מ-100 מיליון שקל בשנה. ואולם גם מהלך זה לא הצליח למנוע מאוויס מחצית שנה נוספת של הפסדים, בגובה של 2.5 מיליון שקל, כך על פי הדו"חות החציוניים של החברה ל-2016, שהתפרסמו בחודש האחרון. אוויס היא השלישית בגודלה בשוק הליסינג וההשכרה המקומי, לצד אלדן, על פי נתוני השנה שעברה.

בד בבד, אצל בעלת הבית של אוויס מתחוללים בשנה האחרונה מאבקי השליטה בין שני הבעלים העיקריים של UMI - קרדן ישראל (46.1%) וקבוצת המזרח. במאי האחרון חתמה קרדן על מזכר הבנות למכירת כל אחזקותיה ביבואנית הרכב לחברת המזרח שבבעלות משפחת עיני, המייבאת את רכבי השטח של לנד רובר. ואולם המועד האחרון שנקבע להשלמת העסקה חלף ב-31 ביולי בלי שהושלמה המכירה, ועל כן הודיעה קרדן שההסכם בטל. קרדן הקימה ועדה שהוסמכה לנהל משא ומתן למכירת אחזקותיה ב-UMI.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker