בעקבות חשיפת TheMarker

מחשש לפגיעה בתחרות: יצומצם רכש הגז של חברת החשמל ממאגר תמר

בהוראת רשות ההגבלים העסקיים, החברה הממשלתית תקצץ מחצית מהאופציה שכבר מימשה להגדלת רכש הגז מהמאגר עד 2020 ■ הסיבה: חשש לדחיקת יצרני חשמל פרטי על ידי תפיסת 80% מקיבולת צינור הגז לחוף

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
מאגר תמר
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

רכש הגז של חברת החשמל ממאגר תמר עד 2020 יופחת באופן מיידי בהוראת רשות ההגבלים העסקיים - כך אישרה בסוף השבוע חברת החשמל. מדובר בתיקון חוזה הגז שעליו חתמו שני המונופולים, לאחר שרשות ההגבלים החליטה להתערב בו ולהגביל את תנאיו.

כפי שנחשף ביולי ב-TheMarker, הרשות הודיעה כי בכוונתה לקצץ בכמעט 50% את תקופת האופציה שמימשה חברת החשמל להגדלת רכש הגז מתמר עבור 2020-2016. זאת, מחשש שהחלטת חברת החשמל תדחק את מתחריה מצינור הגז הבודד כיום לחוף, ולכן תבוא על חשבון ייצור החשמל בתחנות הכוח הפרטיות.

בעקבות זאת, הוחלט בין הצדדים כי מימוש האופציה להגדלת רכש הגז מהמאגר יידחה ביותר מחצי שנה. כלומר, אף שהאופציה היתה אמורה להיכנס לתוקף באפריל השנה, תתחיל חברת החשמל ברכישת גז נוסף רק בינואר 2017. כמו כן, מועד פקיעת האופציה, שנקבע כיום לדצמבר 2019, יוקדם בכמעט שנה ויסתיים בינואר 2019. בשורה התחתונה, תקופת האופציה שמימשה חברת החשמל תקוצר מ-45 חודש ל-24 חודש בלבד.

רשות ההגבלים לא פירסמה את החלטתה באופן רשמי, כנראה במטרה לאפשר לחברת החשמל ולבעלי מאגר תמר לגבש את יישום המגבלות בהסכמה, ולהגיע להתאמות התפעוליות והחוזיות הנדרשות.

כך, בחברת החשמל דיווחו על תיקון חוזה הגז עם תמר רק בסוף השבוע, לאחר סיום המסחר במניות חברות הגז. בדיווח ציינה החברה כי הכמות החוזית הכוללת לאספקת הגז מתמר לא תשונה - אם כי הדיווח לא כלל התייחסות לשיעור ה-Take or Pay (רכש הגז המינימלי המתחייב). כמו כן, נטען כי להערכת החברה התזרים המהוון החזוי מפרויקט תמר לא יושפע "באופן מהותי".

בדיווח נמסר כי "התיקון להסכם נחתם, בין היתר בעקבות החשש ממיצוי הקיבולת במערכת הולכת הגז מפרויקט תמר למשק הישראלי בשנת 2019, במטרה לפנות קיבולת במערכת ההולכה כאמור ולאפשר אספקת כמויות נוספות של גז טבעי מפרויקט תמר לטובת צרכנים אחרים במשק".

בחברת החשמל ציינו כי התיקון לחוזה הגז כפוף עדיין לאישור הגופים המממנים של השותפים במאגר תמר.

האחיזה בצינור תפחת ל-60%

מפנים מקום תפוסת צינור הגז מתמר לחוף
המצב כיום
50%
חברת
החשמל
50%
יתר צרכני
הגז
לאחר מימוש האופציה —
ללא התערבות הרשות
80%
חברת
החשמל
20%
יתר
צרכני
הגז
לאחר מימוש האופציה —
בהתערבות הרשות
פחות מ-
60%
חברת
החשמל
כ– 40%
יתר
צרכני
הגז
גז מיובא
שיימכר גם
ליתר
הצרכנים

אספקת הגז מתמר לחברת החשמל היא כיום כ-24 אלף MMBTU לשעה - מחצית מקיבולת צינור הגז הבודד לחוף אשדוד. מימוש האופציה להגדלת הרכש מהמאגר היה אמור להגדיל את האספקה לחברת החשמל לתקרה יומית של 36 אלף MMBTU עד סוף 2019. במצב כזה היתה חברת החשמל משריינת לעצמה 80% מקיבולת הצינור לחוף.

ברשות חששו כי חברת החשמל מיהרה לממש את האופציה, אף שקיבולת צינור הגז לחוף לא הוגדלה באופן תואם, כפי שנדרש לפי החוזה בין הצדדים. בעקבות זאת, עלולה היתה אספקת הגז הנוספת למונופול החשמל לבוא על חשבון הקיבולת השמורה ליתר צרכני הגז במשק, או על חשבון תנאי אספקת הגז שהובטחו להם על ידי מונופול תמר.

כך, בעוד חברת החשמל משריינת בעבור צרכיה מקום נוסף בצינור הבודד - אף שקיים ספק אם היא זקוקה לגז נוסף - נאלצו תחנות הכוח הפרטיות לחתום על חוזים לאספקה מזדמנת (Interruptible).  

מכיוון שחברת החשמל נהנית מחוזה בכורה שמבטיח לה קדימות באספקת הגז במקרה של מחסור - וכך מבטיח לה ייצור חשמל על חשבון המתחרים - החליטה רשות ההגבלים, כאמור, כי כניסת האופציה לתוקף תידחה ואילו מועד פקיעתה יוקדם בשנה.  

משמעות הקיצור, לפיכך, היא הורדת האחיזה של חברת החשמל בנפח הצינור מ-80% לכ-55%-60% בממוצע. זאת, תוך הגדלת הקיבולת הפנויה ליתר צרכני הגז, ובראשם היצרנים הפרטיים.

הפיצוי למתחרים: גז מיובא

באשר לתקופת הביניים של 2018-2017, במהלך החודש האחרון דנה רשות ההגבלים עם חברת החשמל גם בהפעלת מנגנון פיצוי עבור יצרני החשמל הפרטי.

לפי המנגנון, אם חברת החשמל אכן תרכוש גז בכמות גבוהה מ-27.3 אלף MMBTU לשעה - ובמקרה שרכישה זו תבוא על חשבון אספקת גז ליצרן חשמל מתחרה - תחויב חברת החשמל למכור לו גז עודף ממלאי ה-LNG (הגז הנוזלי) המיובא שלה. זאת, כשמכירת הגז ליצרן החשמל המתחרה תיעשה במחיר הגז שעליו הוא חתום מול בעלי תמר. באשר לסדר צרכני הגז שיזכו בהסדר הפיצוי - זה ייקבע לפי שיקוליו של מנהל מערכת החשמל.

לטענת מקורות במשק האנרגיה אכן מדובר בפתרון טלאי בעייתי - אך כזה שנועד לפתור מצוקה אפשרית למשך שנתיים, כשחברת החשמל ממילא לא צפויה להגדיל באופן משמעותי את כמות הגז שהיא רוכשת כיום, בהיעדר ביקוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker