פרסום ראשון |

נתניהו נכנע לחרדים: יבטל נסיעות רכבת בסופי שבוע

לשכת רה"מ הסכימה לבטל 17 פרויקטים שהיו מתוכננים לסופ"ש הקרוב ■ המשמעות: ביטול רכבות הנוסעים החל בימי שישי ובמוצאי שבת הבאים ופגיעה ב-35 אלף נוסעים, רובם חיילים ■ לשכת רה"מ: "מנכ"ל הרכבת אמר שהנזק יהיה מינימלי, אם בכלל"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו באירוע חניכת רכבת הנגב
ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו באירוע חניכת רכבת הנגבצילום: ששון תירם
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

סערה פוליטית מתחוללת בשעות האחרונות בממשלה ומחוצה לה בעקבות מה שמסתמן ככניעה דרמטית של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדרישות החכ"ים החרדים בקואליציה, בכל הנוגע לפעילות רכבת ישראל בשבתות – עד כדי פגיעה בשירות הניתן לנוסעים.

ל-TheMarker נודע כי בישיבה שקיים היום מנהל לשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, עם נציגי יהדות התורה, בנוכחות בכירים במשרדי התחבורה, העבודה ורכבת ישראל – קיבל הורוביץ את מרבית דרישות החרדים בנוגע לצמצום פעילות רכבת ישראל בשבתות. דרישות אלה נמסרו לצד איום במשבר קואליציוני – אם לא ייענו.

לפי הסיכום, נעתר הורוביץ לדרישות החרדים בנוגע לעבודות התשתית שמבצעת חברת רכבת ישראל, והורה לבטל 17 מתוך 20 המטלות שאמורה היתה רכבת ישראל לבצע בסוף השבוע הקרוב. זאת, למעט שלוש עבודות שהוגדרו חיוניות, ושאי ביצוען עלול לסכן חיי אדם.

לטענת הרכבת, משמעות ביטול העבודות בסוף השבוע היא ביטול תנועת הרכבות ביום שישי ובמוצאי שבת הבאים. זאת, תוך פגיעה בכ-35 אלף נוסעים מדי סוף שבוע, רובם חיילים.

דחיית 17 הפרויקטים מדי שבת - תביא לפיכך להפסקת נסיעות הרכבת בכל סוף שבוע, עד לסיום העבודות שיבוצעו מעתה בימי חול - וגם בלילות. כתוצאה מכך תושבת גם נסיעת רכבות הלילה בימי חול באמצע השבוע.

למרבה האבסורד, נציגי הסיעות החרדיות בקואליציה סירבו להסכים גם לנוסח ההחלטה שגיבש הורוביץ. לפי דרישה שאותה העלו מוקדם יותר השבוע חבר הכנסת משה גפני ויעקב ליצמן (יהדות התורה) – לא יותר כלל לרכבת לבצע עבודות תשתית בשבתות. זאת, גם אם מדובר בפרויקטים "מצילי חיים" – דוגמת תיקון מערכות האיתות של רכבות הנוסעים.

חברי הכנסת מחו על כך שמהפגישה עמם נעדר מפכ"ל המשטרה – ולאות מחאה, נעדרו מהפגישה המכרעת שהתקיימה היום אחר הצהריים, ושאליה שיגרו את נציגיהם הזוטרים.

ראש הממשלה נתניהו ויו"ר יהדות התורה ליצמן בכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

הנציגים סירבו כאמור לאמץ גם את "כתב הכניעה" שניסח הורוביץ, אך בהוראת חברי הכנסת עזבו את הישיבה כדי להביא את הדברים להכרעת הרבנים.

סמוך לחצות מסרה לשכת ראש הממשלה התייחסות ראשונה לעמדת רכבת ישראל בדבר השבתת הרכבות הצפויה. זאת, לאחר שראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, שוחח טלפונית עם מנכ"ל רכבת ישראל, בועז צפריר. 

בהודעת לשכת רה"מ נמסר כי הורוביץ ביקש מצפריר להיערך כך שלא ייגרם נזק לציבור הנוסעים, וכי "מנכ"ל הרכבת השיב שהוא ייערך כך שהנזק יהיה מינימלי, אם בכלל".

את הדיווח אודות עמדת הרכבת ומשרד התחבורה כינתה לשכת רה"מ "אי דיוקים".  

בין הדרישות: מינוי "רב בורר"

משתי הישיבות נעדרו שני השרים הרלוונטיים: שר התחבורה ישראל כ"ץ ושר העבודה, חיים כץ – לאחר שלשכת נתניהו הפקיעה מהם את הטיפול בנושא.

בהקשר זה יש לציין כי חברת רכבת ישראל פועלת בהתאם לאישורי עבודה ביום פגרה שניתנים לה לפי חוק על ידי משרד העבודה – ומשכך לא ברור כיצד צווים שהוצאו לפי חוק יבוטלו כעת משיקולים פוליטיים.

אם לא די בכך, מתברר כי במהלך הפגישה שנערכה היום בלשכת הורוביץ הועלתה גם דרישה למנות "רב בורר" – אשר יכריע מדי שבוע אילו עבודות יותרו לביצוע ואילו יידחו. במשרדי הממשלה התנגדו לכך נחרצות, בטענה כי לא יעלה על הדעת שהסמכות בנושאים מקצועיים אלה תופקע מידי הגורמים האחראים לכך, ותונח בידי איש דת.    

דרישות חברי הכנסת החרדים הועלו בהמשך לסערה שהתחוללה בשבוע שעבר ברחוב החרדי בעקבות סגירת נתיבי איילון בשבת לצורך ביצוע עבודות הרכבת במחלף השלום. זאת, אף שמועד ביצוע העבודות נקבע על ידי אגף התנועה במשטרה, בשל החשש מפגיעה בציבור הנוהגים בכבישים.

בעיתוי אירוני פרסמה אמש חברת רכבת ישראל את דו"חותיה הכספיים למחצית הראשונה של 2016, ובמסגרתם דיווחה על זינוק של12% במספר הנסיעות בחודשים ינואר-יוני שהסתכמו ב-28.9 מיליון.

לשכת רה"מ: הרכבת אמרה ש-17 פרויקטים לא דחופים

בלשכת ראש הממשלה בחרו הערב להציג הסבר מיתמם: "אנשי הרכבת נשאלו מהם הפרויקטים שמחוייבים בביצוע השבת - והציגו שלושה אתרי עבודות שאי ביצוען יהוו סיכון חיי אדם. כלומר, הם הציגו 17 אתרים שמבחינתם אין חובה לבצע עבודות מחשש לחיי אדם", כך נמסר.

בלשכה לא התייחסו עדיין לשאלה האם הסדר "הפשרה" שהציג הורוביץ אומץ על ידי רבני יהדות התורה. במקביל, חוות הדעת שהתקבלה מידי המשטרה מאשררת את עמדת הרכבת כי שלושת הפרויקטים שאושרו לביצוע אמנם מתחייבים. מדובר בעבודות בקו המהיר לירושלים, עבודות איתות סמוך לקיבוץ החותרים ועבודות תקשורת במסילה שבין קרית מוצקין לעכו.

באשר להשבתה הצפויה של הרכבות בימי חול ובמוצ"ש טענו בלשכת נתניהו כי בישיבה שהתקיימה היום לא עלתה סוגיית ביטול קווים, וכי "לא מוכרת" להם עמדת רכבת ישראל ומשרד התחבורה, שלפיה ביטול העבודות בשבת יחייב ביטול רכבות לילה החל ביום א', וכן את ביטול רכבות הנוסעים בשישי הבא ובמוצ"ש.

כמו כן, בלשכה לא ידעו לומר מי יבטל את היתרי העבודה בשבת שרכבת ישראל כבר קיבלה לידיה ממשרד העבודה - ולחלופין, מי יורה לרכבת ישראל שלא לנצל את ההיתרים האלה.

"מה הלאה? גם נתב"ג ונמל חיפה ישבתו?"

רכבת ישראל נוהגת מזה עשרות שנים לבצע עבודות תשתית לאורך המסילות, גם בימי שבת. זאת, במטרה לצמצם את היקף הפגיעה בנוסעים ולהימנע ככל הניתן בעבודות תשתית בימי חול.

מדי שבוע מגישה רכבת ישראל למשרד העבודה בקשות לביצוע 20-10 פרויקטים. בצדן מגישה החברה הממשלתית בקשות להיתר עבודה בשבת עבור 200-100 מעובדיה (תלוי בהיקף הפרויקטים). ברכבת אף הונהג הסדר שכר ייעודי עבור עבודה בשבת.

היתרי העבודה בשבת ניתנים לפי חוק, היות שאלה מנומקים בחשש מפני פגיעה בשירות חיוני וברווחת האזרח.    

גורמים בענף התחבורה ציינו הערב כי דרישת הח"כים החרדים – וההיענות לה – הן לכשעצמן מפרות את הסטטוס קוו. "הרכבת מבצעת עבודות על המסילה מזה עשרות שנים. הח"כים החרדים אולי נעלבו בשבוע שעבר מהחגיגות סביב סגירת איילון בשבת – אבל הם למעשה אלה שדורשים כעת לפגוע בסטטוס קוו", אמר גורם בענף. 

גורם אחר הביע חשש מפני השלכות רוחביות של התערבות פוליטית בחלוקת היתרי עבודה לפי חוק. "מה הלאה? האם גם נתב"ג ונמל חיפה יידרשו לצמצם פעילות בשבת?", תמה.

בעקבות הפרסום הערב הודיעו פעילי מרצ כי יפגינו מחר (שישי) בתחנת הרכבת מרכז-סבידור שבתל אביב.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ), אמרה הערב כי: "במקום להתקדם למאה ה-21 ולהפעיל תחבורה ציבורית בשבת, ביבי בוחר ללכת כמה מאות שנים אחורה, והכל בשם פוליטיקה צינית ועלובה חסרת גבולות. רק מי שלא ראה את העומס על רציף הרכבת בשישי ובמוצ"ש יכול היה להעלות על הדעת כניעה הזויה שכזאת, שמהווה יריקה בפרצוף של עשרות אלפי ישראלים - בהם שומרי שבת שנוסעים לפני ואחרי צאתה - תמורת הליכה עוד צעד לקראת מדינת הלכה שנכנעת לגחמות רבנים במקום לצרכי אזרחי המדינה".

ח״כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) אמרה כי "הליכוד, ישראל ביתנו וכולנו הפקירו את הבוחרים שלהם ואת כל עם ישראל. בשביל דיל פוליטי, עשרות אלפי חיילים לא יוכלו לחזור הביתה ברכבת מהבסיס, בני משפחה לא ייסעו לבקר את משפחותיהם, ולמעשה ציבור גדול שאין ברשותו רכב פרטי ייאלץ לחיות בעוצר או למצוא פתרונות חלופיים. הגיע הזמן לומר די לסחטנות הפוליטית ולקומבינות שמתרחשות מאחורי גבם של אזרחי ישראל. הגיע הזמן לומר לא לכפייה הדתית ולמדינת ההלכה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker