כחלון ומנדלבליט סיכמו: מתווה לסיום זיכיון קצא"א – בתוך חודש

הממשלה תתבקש לאשר עקרונית את ביטול הזיכיון של החברה החשאית – לצד צעדי "איזרוח" שיעוגנו בחוק ההסדרים ■ טרם הושגה הסכמה על מועד ביטול הזיכיון

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שר האוצר, משה כחלון, בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, יקבעו עד ל-15 בספטמבר מתווה מוסכם לסיום הזיכיון של חברת קצא"א ולטיפול בנכסיה – כך הוחלט בפגישה רמת דרג שקיימו משרדי האוצר והמשפטים.

הסיכום הושג ברקע הלחצים הפוליטיים הכבדים שהופעלו על הממשלה כדי להאריך את זיכיון החברה החשאית, שאמור לפקוע כבר בעוד חצי שנה. זאת, בעוד שכלל היועצים המשפטיים בממשלה מתנגדים להארכת הזיכיון החריג והבעייתי של קצא"א – בטענה כי לא ניתן לנמק המשך זיכיון פטור ממכרז, על בסיס פרויקט ישראלי-איראני שלא קיים כבר מאז סוף שנות ה-70'.  

לפי הסיכום שהושג לפיכך, הממשלה תתבקש לאשר היום בישיבתה את הקביעה העקרונית בדבר סיום זיכיון קצא"א – אף כי מועד הסיום נותר לוט בערפל. בכך טמונה חשיפה מסוכנת לפוליטיזציה של קביעת מועד פקיעת הזיכיון, ולהארכתו השרירותית למשך כמה שנים נוספות.

אביחי מנדלבליט צילום: מוטי מילרוד

מאידך, סוכם כי במסגרת חוק ההסדרים למשק כבר יופיעו התנאים הנדרשים לצורך הסדרת פעילות קצא"א העתידית, כחלק מההיערכות הנדרשת לתום הזיכיון.

כפי שנחשף ב-TheMarker מדובר בנספח נסתר שצורף לחוק ההסדרים ושעוסק, בין היתר, בביטול ה"מסלול הירוק" של החברה בוועדות התכנון, בהכשרת מתקניה, בתחילת גביית מסים מהחברה וכן בהסדרת חכירת קרקעות קצא"א. זאת, לצד נספח סודי נוסף.  

סעיפים אלה נועדו להתחיל במהלך ל"אזרוח" החברה שזכתה ב-50 השנים האחרונות למעמד אקס-טריטוריאלי לא מפוקח, תוך שהיא פטורה מחוק החברות, חוק חובת מכרזים ומחובת שקיפות כלשהי. מכאן, קצרה היתה הדרך להפיכת החברה כר לפעילות פוליטית ועסקית שנויה במחלוקת.

כזכור, בישיבה פנים-ממשלתית שנערכה בתחילת השבוע בנושא נספח קצא"א בחוק ההסדרים, הפתיע מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, כשהודיע כי הצעת החוק – תשונה. זאת, כדי שזיכיון קצא"א יוארך בעוד שנתיים-שלוש – מבלי שהחברה "תאוזרח", תופרט או שתהפוך לחברה ממשלתית מפוקחת, או שתעבור לפעול תחת רישיון חדש.    

החלטת באב"ד התקבלה שבועיים בלבד אחרי שהמשרד עצמו הגיש טיוטת חוק שהתיימרה לבטל את זיכיונה החריג של חברת קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון). זאת, בין היתר, תחת מכבש לחצים שהפעילה קצא"א שבראשה עומד כיום ארז כלפון, לשעבר ראש מטה כחלון באוצר.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker