דו"ח: מספר ההרוגים בתאונות דרכים בישראל גדל בעקביות מאז 2012

בשנה שעברה נהרגו בתאונות 356 בני אדם, גידול של 12% לעומת 2014 ■ במקביל, נשחקו תקציבי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ומספר הניידות בכבישים הבין־עירוניים ירדו מ-308 ב-2010 ל-112 בלבד ב-2015

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן דורי
אורן דורי

"מדיניות הממשלה בנושא הבטיחות בדרכים לוקה בחסר בכל הנוגע לראייה מערכתית ושיטתית, ואינה מובילה את כלל הגורמים העוסקים בתחום לנקוט פעולה אחידה, מתמשכת ואפקטיבית" - כך נקבע בדו"ח שנערך במרכז המחקר והמידע של הכנסת. הדו"ח הוצג אתמול בוועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), בהמשך לשימוע הציבורי שניהלה הוועדה בחודשים האחרונים בבעיית הגידול במספר ההרוגים בתאונות הדרכים.

ב-2015 נהרגו 356 בני אדם בתאונות דרכים בישראל - כמעט הרוג בכל יום. מספר זה של הרוגים גדול ב-12% ממספרם ב-2014, שבה נהרגו 319 בני אדם. במספר ההרוגים נרשמת עלייה עקבית מאז 2012, לאחר ירידה מובהקת במספרם ב-2012-2002. מתחילת 2016 גבה הקטל בכבישים 213 קורבנות, לעומת 211 הרוגים בתקופה המקבילה אשתקד.

הדו"ח הקשה שהוצג מצביע על כשלים שונים בטיפול הממשלה בסוגיה, בהם הידלדלות כוחה של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. תקציב הפיתוח של הרשות הלאומית היה 220 מיליון שקל ב-2008, והוא ירד בהדרגה ל-129 מיליון שקל ב-2015. הרשות מעבירה את רוב התקציב השוטף למשרדי הממשלה לטיפול בבטיחות בדרכים בתחום אחריותם.

הבעיה היא שהעברת התקציב לחלק מהגופים, כמו אגף התנועה במשטרת ישראל ומשרד החינוך, מלווה במחלוקות, וגופי הביצוע מתנגדים לפיקוח של הרשות הלאומית על ביצוע התקציב המועבר. בישיבת הוועדה שיוחדה לנושא פעילות הרשות הלאומית הסבירה נציגת אגף התקציבים במשרד האוצר שחלק מקיצוץ בתקציבי הרשות נובע מתת ביצוע תקציבי במשך השנים.

סכסוכים בין הרשות הלאומית לאגף התנועה פגעו קשות באכיפה. מספר הניידות בכבישים הבין־עירוניים ירד מ-308 ניידות ב-2010 ל-112 ניידות בלבד ב-2015. על פי החלטת הממשלה, נדרשות 450 ניידות משטרה על הכבישים.

ראש אגף תנועה במשטרת ישראל, ניצב ירון בארי, הודיע שלשום על פרישתו מהארגון, על רקע הזינוק במספר תאונות הדרכים הקטלניות. כפי שדווח שלשום ב"הארץ", המצב הקשה בכבישים הביא גורמים שונים לדרוש מהשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, להחליף את ראש האגף בניצב מנוסה יותר.

"מבחינתי, הכותרת של הדו"ח היתה צריכה להיות 'אני מאשים את ממשלות ישראל בחידלון המתמשך שגורם למותם של מאות אנשים מדי שנה, להרס משפחות, לנזק כלכלי של יותר מ–15 מיליארד שקל מדי שנה, ולמעגל הדף של משפחות שכנראה כבר לעולם לא יצליחו להתאושש ממה שקרה להן'", אמר כבל במהלך הדיון אמש.

איתן כבלצילום: מיכל פתאל

ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו), שעומד בראש השדולה למאבק בקטל בדרכים, אמר כי קיים ביום שלישי דיון חירום בנתונים של 2016. "אמרו לנו ש-2015 היתה חריגה, וציפינו לשיפור ב-2016. עד לפני חודשיים המספרים אכן הראו ירידה, אבל בחודשיים אחרונים היו 77 הרוגים, וזה לא נעצר. שאלתי אם משרד התחבורה ראה את הנתונים המזעזעים האלה וכינס דיון חירום - והתברר שלא. אם היה קורה דבר כזה בכל מיני פיגועים או במלחמה, כל העולם היה מתכנס".

מנכ"ל עמותת אור ירוק, שמואל אבואב, אמר: "הסיפור של הדו"ח הוא הסיפור של המחדל - ירידה בניידות ובשוטרים, קיצוץ בתקציב הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ועוד. 80 הרוגים מתוך 214 ההרוגים השנה נהרגו בשלוש זירות שאפשר לטפל בהן. לא רק שהדו"ח העמיד תמונת מצב קשה, לפני שבוע וחצי פירסם ETSC (הארגון האירופי לבטיחות בדרכים) דו"ח שלפיו ישראל במקום לפני האחרון, מקדימה רק את קפריסין, בירידה בשיעור ההרוגים בתאונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker