ההוזלה בדרך? מונופול נמל אילת נפרץ - ומכוניות מהמזרח מגיעות דרך אשדוד

חמישה חודשים לאחר שבוטל צו הבלעדיות שחייב לפרוק מכוניות מהמזרח הרחוק בנמל אילת - נפרקו לראשונה בנמל אשדוד דגמי סוזוקי מתאילנד ואוטובוסים מסין ■ בכיר באחת מיובאניות הרכב: "באשדוד מציעים לנו חצי מחיר" ■ ואולם מצוקת המקום בנמלי אשדוד וחיפה נמשכת

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכוניות בנמל אשדוד
מכוניות בנמל אשדודצילום: אלמנטס

מונופול היבוא של כלי הרכב מהמזרח הרחוק לנמל אילת נפרץ לראשונה. מתחת לרדאר, החלו בחודשים האחרונים יבואנים מהמזרח הרחוק להעביר משלוחים של מכוניות ואוטובוסים לנמל אשדוד — ואפילו לנמל חיפה.

בפברואר פקע צו ממשלתי בן 24 שנה, שחייב לפרוק בנמל אילת את כל כלי הרכב שיובאו מיפן, דרום קוריאה, תאילנד והודו. אלה מסתכמים בכ–35% מהיקף יבוא הרכב לישראל, ויבוא הרכב היה אחראי ל–70% מהכנסות הנמל.

החיוב נותר על כנו אף על פי שב–2011 הופרטה הפעלת הנמל, והועברה בזכיינות פרטית לקבוצת האחים נקש. אלה המשיכו ליהנות מדמי אחסון גבוהים יחסית לתעריפים בנמלים האחרים, בנוסף לעלויות הכבדות של ההובלה היבשתית מהנמל למרכז ישראל. העלויות נותבו לקבוצת תעבורה של משפחת לבנת, מכיוון ששינוע כלי הרכב מאילת לאזור המרכז מתבצע בעיקר באמצעות צי המשאיות הגדול בישראל שבבעלותה.

הציפייה היא ששבירת המונופול תחסוך לבסוף בעלויות היבוא — ותאפשר ליבואנים לגלגל לפחות חלק מהוזלת עלויותיהם לציבור הנהגים.

מבין 110 אלף המכוניות שנפרקות השנה באילת, בולטים דגמי מאזדה, יונדאי, קיה ומיצובישי. ואולם יבואנית המכוניות הראשונה שעשתה שימוש בפתיחת התחרות הנמלית היא קבוצת מכשירי תנועה, משווקת דגמי סוזוקי בישראל. סוזוקי סלריו החדשה, מחליפת האלטו, מיוצרת במפעל סוזוקי בתאילנד. כמה משלוחים חודשיים של הדגם, מאות יחידות, כבר עשו את דרכם לאשדוד, לאחר הסכם שנחתם בין יצרנית הרכב היפנית לבין חברת הספנות WWL, שמיוצגת בישראל על ידי גולדליין ספנות.

זו כניסה ניכרת ראשונה של WWL, המחזיקה בצי אוניות לשינוע כלי רכב (גלנוע) מהגדולים ביותר בעולם, לשוק הרכב הישראלי. לחברה יש קו של מטענים מתגלגלים קבוע מהמזרח העובר בישראל בדרכו לאירופה, אך עד כה שימש לפריקת כלי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) בלבד בנמל אשדוד, מכיוון שאין לחברה את האישורים הנדרשים לפקוד את נמל אילת.

ענף שינוע המכוניות הוא תחום בעל תחרות מוגבלת, וליבואנים מהמזרח שעובדים עם אילת אין הרבה אפשרויות בחירה בין חברות ספנות. קו אוניות שינוע הרכב העיקרי שפוקד את הנמל הדרומי מתופעל בהסדר משותף של צים ו–NYK. שלוש־ארבע אוניות גלנוע עמוסות במכוניות מפליגות מדי חודש ישירות לנמל אילת ושבות על עקבותיהן לאוקיאנוס ההודי.

"אילת הרבה יותר יקרה מאשדוד בהרבה היבטים, ובהם הובלה, פריקה ואחסנה. בסיכום כל העלויות, לייבא מכונית דרך אילת עולה לנו 900–1,000 שקל, כשבאשדוד זה עולה חצי, בעיקר בגלל ההובלה היבשתית הארוכה", אמר ל–TheMarker בכיר באחת מיבואניות הרכב, עם פקיעת צו הבלעדיות של נמל אילת.

"בנוסף, באילת האחסנה יותר יקרה מכיוון שהם גובים על חודש שלם, גם אם הוצאת את הרכב אחרי ימים בודדים", הוסיף הבכיר. ואולם הוא סייג אז את הצפי לתחרות: "כדי להעביר את האוניות מהמזרח לנמל אשדוד נצטרך לעבור דרך תעלת סואץ ולשלם דמי מעבר גבוהים למצרים, בסך של עשרות דולרים לכל רכב".

במקום להטיס נהגי אוטובוס לאילת

הסכמי שינוע המכוניות נחתמים במקרים רבים בחוזים ארוכי טווח בין יצרניות רכב לחברות ספנות עולמיות. לכן, הספינה הכבדה של יבוא הרכב הפרטי דרך אילת לא תסתובב צפונה ביום אחד.

מצד שני, כמעט כל השחקניות ביבוא האוטובוסים הסיניים, למשל, שפועלות בנישה חדשה יחסית התופסת תאוצה בשנתיים האחרונות, מגלות עניין בהסטת האוניות מאילת. הסיבה לכך היא הלוגיסטיקה המורכבת והיקרה שמצריכה הובלת אוטובוסים מאילת למרכז הארץ.

בניגוד למכוניות שמועלות בשישיות למשאיות מוביליות, האוטובוסים עושים את מאות הקילומטרים צפונה בנסיעה. הדבר מצריך פעמים רבות להטיס עשרות נהגים מקצועיים לאילת.

החלוצה ביבוא אוטובוסים מסין דרך אשדוד החל במאי היתה חברת גולדן דרגון הסינית, שנציגיה בישראל הם משפחת בליליוס ומשפחת סלוקי. גולדן דרגון ייבאה בחודשים ינואר־יולי 174 אוטובוסים, שנועדו בעיקר למפעילת התחבורה הציבורית דן בדרום וכן לחברת סופרבוס, השייכת לבעלי השליטה ביבואנית האוטובוסים. במקביל ממשיכה היבואנית לעבוד עם נמל אילת.

אפילו יבואנית הרכב הגדולה בישראל, קבוצת כלמוביל נציגת יונדאי, מיצובישי ומרצדס בישראל, הגיעה להסכם ליבוא אוטובוסים מהמזרח דרך אשדוד — אם כי בשלב זה מדובר ב–10–15 יחידות בלבד של מותג האוטובוסים הסיני של הקבוצה — קינג לונג.

גולדליין הגיעה גם להסכמי הובלת אוטובוסים משגחאי מול סקניה — ומנהלת מגעים ליבוא האוטובוסים החשמליים של דן המיועדים לנסיעה בתל אביב. בנוסף, חברת הספנות נמצאת במגעים עם צ'יינה מוטורס של יצחק קויפמן ליבוא מותג האוטובוסים הסיני הנמכר בישראל ב–2016, יוטונג, ש–342 אוטובוסים שלו עלו הכבישים עד יולי.

70 אלף מכוניות 
מחכות בנמלים

בינתיים, תשתיות האחסון בנמלי הים הגיעו למיצוי מקסימלי, כשהשטחים התפעוליים בהם מוצפים מלאי אדיר של מכוניות שנפרקו ועדיין לא הוצאו על ידי היבואניות. לפני חודש חשף TheMarker כי בשלושת נמלי הים המתינו לא פחות מ–70 אלף מכוניות — כמעט 30% מכלל כלי הרכב שנמסרו בישראל ב–2015 כולה. בנמל אשדוד לבדו עמדו באותה עת, זו לצד זו, כמעט 40 אלף מכוניות — יותר מפי שניים ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

אחת מאוניות הגלנוע הראשונות שהובילו כלי רכב מהמזרח הרחוק לאשדוד לא הורשתה לפרוק את תכולתה עקב מצוקת המקום, והוסטה לעגון בנמל חיפה. ואולם גם בנמל הצפוני מתמודדים עם בעיה דומה, נוכח זינוק בפעילות יבוא הרכב לנמל, שגרמה לשטחים התפעוליים במפרץ חיפה להיראות כמו חניון ענק. הזינוק צימצם באופן ניכר את המקום הפנוי למכולות ולמטענים אחרים.

בחודשים ינואר־מאי נפרקו בנמל חיפה כ–25 אלף כלי רכב חדשים, לעומת 12 אלף בלבד בתקופה המקבילה אשתקד — זינוק של יותר מ–100%. בימים אלה מאוחסנות בנמל הצפוני לא פחות מ–11 אלף מכוניות, ובנמל אשדוד חונות כעת 30 אלף מכוניות.

חברות הנמלים פנו בחודש האחרון לחברת נמלי ישראל (חנ"י) בבקשה דחופה להפשיר עבורן שטחי עורף תפעולי נוספים לצורך אחסון מכוניות — אך נדחו. "הנמלים עולים על גדותיהם כי האחסנה זולה", מסביר גורם בענף הספנות. "היא עולה ליבואנים 3–4 שקלים ליום אחסנת רכב, אז ברור שעדיך ליבואן לשלם לנמל במקום ארנונה ודמי שימוש בקרקע בשטחים של היבואנים בבני עי"ש, ראש העין ומקומות אחרים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker