משרד התחבורה מציע: קווים עיליים של הרכבת הקלה בת"א יוסבו לתת־קרקעיים

לפי חוק ההסדרים, המשרד יורה לחברת נ.ת.ע לבדוק תכנון קו רכבת תחתית שיחבר בין צפון המטרופולין לדרומה

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודות על הרכבת הקלה בתל אביב
אורן דורי
אורן דורי

חוק ההסדרים תומך בהורדת קווים עיליים של הרכבת הקלה בגוש דן אל מתחת לאדמה והסבתם לקווי מטרו (סוג של רכבת תחתית מהירה ורבת קיבולת). על פי טיוטת החוק, משרד התחבורה יורה לחברה הממשלתית נ.ת.ע, האחראית על הקמת פרויקט הרכבת הקלה, לבדוק תכנון קו מטרו ראשון שיחבר בין צפון המטרופולין לדרומה, וקווים נוספים ככל שיידרשו.

בינתיים, משרד התחבורה יודיע לנ.ת.ע על השהיית המשך תכנון הקו הצהוב כקו רכבת קלה, עד לקבלת החלטה על ידי מינהל התכנון. הקו הצהוב מתוכנן לפעול לאורך 34 ק"מ, מהוד השרון והרצליה בצפון, דרך תל אביב, רמת גן וגבעתיים, ועד חולון בקצהו הדרומי.

בשנה האחרונה התבצעה עבודת מטה ממשלתית מקיפה לבחינת מידת העמידה של התוכנית המקורית להקמת הרכבת הקלה ביעדים האסטרטגיים של משרד התחבורה. על פי ההסברים המצורפים לטיוטת חוק ההסדרים, תוצאות העבודה הצביעו כי "נדרש לקדם, בנוסף לקווי הרכבת הקלה, חלופה המשלבת קווי מטרו במערכת הסעת ההמונים, בדומה למרבית המטרופולינים המפותחות בעולם המונות יותר מ–3 מיליון תושבים. יתרונותיה של מערכת מטרו כוללים תנועה בהעדפה מוחלטת, מהירות וקיבולת גבוהה משמעותית מזאת של רכבת קלה".

לפי המסמך, השוואה בינלאומית של איכות תשתיות התחבורה הציבורית מצביעה על קיומו של פער מהותי בין ישראל למדינות המפותחות. פער זה מתבטא בשימוש נמוך באמצעי התחבורה הציבורית והעדפת הרכב הפרטי, המביאים להגברת הגודש בדרכים, הגדלת זיהום האוויר ובזבוז שעות רבות לאזרח בנסיעה על הכביש.

"לחזק הבקרה והפיקוח על חברות ממשלתיות"

הפרויקטים המרכזיים לשיפור התחבורה הציבורית מבוצעים ברובם על ידי חברות ממשלתיות. "לאור לקחי העבר ובפרט פרשת נתיבי ישראל (מעצ), נדרש לחזק את אופן הבקרה והפיקוח על החברות הממשלתיות", נכתב בהסברים לטיוטת החוק. במסגרת הפרשה נעצרו בשנה שעברה בכירים במעצ בחשד לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. המשטרה טענה, בין היתר, כי בכיר לשעבר בנתיבי ישראל "תפר" חוזה למנהל פרויקט טיפול בכבישים מסוכנים, בתמורה שזה יעסיק כספקים את מקורביו — "ובכך סיכן את שלום הציבור".

כעת מוצע כי כל פשרה בפרויקט תשתית הממומן מתקציב המדינה, בסכום של יותר מ–3 מיליון שקל או בשווי של 5% מערך הפרויקט, תובא לאישור נציגי הממשלה.

יחלקו את המונית - והמחיר ייחתך

במסגרת חוק ההסדרים ייפתח גם שוק המוניות לנסיעות שיתופיות. שר התחבורה, ישראל כ"ץ, יתבקש לתקן את תקנות התעבורה כך שבעלי רישיון למוניות יוכלו להסיע כמה נוסעים במקביל ליעד שבחר כל אחד מהנוסעים, כאשר כל נוסע ישלם על חלקו היחסי בלבד בנסיעה.

הרגולציה הקיימת כיום אינה מאפשרת לנהג המונית גבות תשלום נפרד מכל נוסע עבור קטעי נסיעה שונים. מצב זה מביא לכך שמרבית המוניות אינן מסיעות יותר מנוסע בודד.

בנוסף, ייעשה ניסיון להסדיר, לפחות באופן חלקי, את ענף מוניות השירות. כבר לפני עשור אושרה בחקיקה ראשית רפורמה בענף, שמטרתה היתה להסדיר את פעילות קווי השירות, אבל בפועל לא הביאו השינויים לשיפור משמעותי ברמת השירות לצרכן, והענף נמצא בדעיכה. מספר מוניות השירות הפעילות הצטמצם בכמחצית, לכ–1,400.

ברפורמה הנוכחית מוצע להוציא את קווי השירות לתחרות, בהליכים מכרזיים שיוביל משרד התחבורה בשנתיים הבאות. המכרזים ייבנו על בסיס המדדים הבאים: מחיר הנסיעה הנמוך ביותר, הכנסת אמצעי בקרה של משרד התחבורה על זמני יציאת הנסיעות ומסלולן, והקמת אשכולות הפעלה — בדומה לנהוג במערכי האוטובוסים הציבוריים.

בניגוד לבקשות בעלי מוניות השירות, אין כרגע כוונה להכניס למערך את השימוש בכרטיס הרב־קו האלקטרוני, שמקנה הנחות לנוסעים. בניגוד לתחבורה הציבורית הרגילה (אוטובוסים ורכבות), מערך מוניות השירות אינו מסובסד על ידי המדינה, שכן הוא פועל גם בשבת — אך בעלי המוניות מציעים כי הסבסוד יחול על נסיעות בימי חול בלבד, מה שיאפשר הפעלת קווים נוספים במערך, שאינם נחשבים רווחיים למפעילים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker