ראשי הוועד חויבו להחזיר כסף - 12 אלף עובדים ישתתפו בהחזר

ועד עובדי חברת החשמל סיכם עם האוצר כי מחצית ההחזר תמומן באמצעות קיצוץ שכר רוחבי בחברה ■ כ-1,500 מעובדי החברה פתחו במחאה, ושכרו עורכי דין: "הוועד בניגוד עניינים, וההסתדרות חטאה לתפקידה"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי חברת החשמל ברעננה
עובדי חברת החשמל ברעננה

1,488 עובדים בחברת החשמל הצטרפו עד אתמול לדף המחאה המקוון שנפתח נגד הסדר הפשרה שעליו חתמו לפני כשבועיים ועד העובדים בחברה וההסתדרות מול משרד האוצר, בנוגע להלבנת חריגות השכר בחברה.

מארגני המחאה מגייסים מכל עובד 300 שקל למימון המאבק, ושכרו משרד עורכי דין פרטי כדי שייצג את עניינם מול ועד העובדים, ההסתדרות והנהלת חברת החשמל. העובדים מוחים על כך שנדרשו "להשתתף", בעל כורחם, בהשבת מיליוני השקלים ששולמו בעיקר לבכירי חברת החשמל, שלא כחוק. כך, במקום שכל עובד בחברה ישיב את תוספות השכר האסורות שמהן נהנה בשנים האחרונות, לפי חלקו היחסי — הציעו ראשי הוועד, בגיבוי ההסתדרות, ליישם קיצוץ רוחבי בחברה.

במצב כזה, סכומי השבת הכספים שיידרשו משכבת המנהלים בחברה (כ–600 עובדים) יופחתו באופן משמעותי — היות שבנטל יישאו כעת עובדים שנדרשו בהחזרים נמוכים, ואף כאלה שכלל לא נהנו מתוספות השכר האסורות.

מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל
מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמלצילום: עופר וקנין

עם הבכירים שנדרשו להשיב מאות אלפי שקלים (לכל עובד) נמנים גם ראשי הוועד עצמו — ובראשם יו"ר המזכירות הארצית, דוד (מיקו) צרפתי. רוב חברי המזכירות זכו בשנים האחרונות לדרגת מנהל מחלקה — שבצדה "תוספת פיקודית" אסורה בשיעור 21% מהשכר.

צרפתי וחבריו היו נגועים לכאורה בניגוד עניינים כבד — הם שניהלו את המשא ומתן מול משרד האוצר, ובמסגרתו ביקשו להמיר את השבת הכספים שבה נדרשו בקיצוץ תוספת השכר הקרובה בחברה ב–0.4%, וכן בקיצוץ רוחבי תלת־שנתי של חצי ממשכורת י"ג.

לאחר שבמשרד האוצר נענו להצעה, פחת סכום ההשבה שנדרש מעובדי החברה בכ–50%. ההפחתה נעשתה לאחר שמשרד האוצר כבר "מחל" לעובדים על רוב החריגות, וממילא הסתפק בהשבת 180 מיליון שקל במקום כ–500 מיליון שקל (ללא חלקם של הגמלאים).

כפי שנחשף ב-TheMarker, מיד עם היוודע פרטי הפשרה, החלו עובדים בהפצת הודעות אי־מייל נזעמות בשרתי החברה, וטענו כי ההסדר שנחתם עם משרד האוצר אינו חוקי, היות שהוא סותר לכאורה את חוק יסודות התקציב (גביית שכר חורג) ואת חוק הגנת השכר. לטענת עובדים אלה, סעיף ניכויי השכר בחוק אינו מתיר ניכוי שכר ששולם כחוק. "האם מישהו מהעובדים מוכן להחזיר כסף שמעולם לא קיבל? האם 12 אלף עובדים צריכים להחזיר כספים של 600 בכירים?", תהה אחד העובדים.

עו"ד דלית ספקטור כסלו
עו"ד דלית ספקטור כסלו

ועד העובדים: "ההסכם עוד לא נחתם"

מאמצי הגיוס של מארגני המחאה בעיצומם, ובמקביל נשכרו כבר שירותיו של משרד עורכי הדין החיפאי ספקטור אורן, לשם ייצוגם — נוכח העובדה שמהעובדים נמנע ייצוג משפטי על ידי מוסדות הוועד או ההסתדרות.

"העובדים סבורים כי הוועד לא ייצג אותם כראוי, וכי ההסתדרות חטאה לתפקידה כשקידמה את ענייניה של אוכלוסייה קטנה. זה לא ההסכם שאליו היו צריכים להגיע", אמרה אתמול עו"ד דלית כסלו־ספקטור. "כמעט כל הנושאים ונותנים נגועים בניגוד עניינים, ובכל הליך אחר, התוצאה היתה נפסלת".

לדברי עו"ד כסלו־ספקטור, נוסח ההסכם עדיין לא הועבר לידי העובדים, והם ניזונים מכלי התקשורת ומהודעות הוועד. "על בסיס הפרסומים, זהו הסכם מפלה לכאורה, שבו המיעוט שקיבל הרבה — יחזיר מעט, ואילו הרוב שקיבל מעט — יחזיר הרבה", אמרה.

כסלו־ספקטור טענה כי אין חולק על כך שאי־אפשר להתחייב לניכוי שכר עובדים ללא הסכמתם — ולכן ההסכם לא יעמוד במבחן משפטי. "יש כאן פגיעה בשכר ופגיעה בזכויות העובדים", אמרה. "ההסתדרות חתמה על ההסכם תוך חריגה מסמכות — והתנהלה בפופוליזם כשהתגאתה בפשרה שצימצמה את השבת הכספים מ–500 מיליון שקל ל–180 מיליון שקל, בעוד שהתעלמה מכך שמי שמחזיר את הכסף — לא בהכרח לקח אותו".

לטענת כסלו־ספקטור, ראשי ועד העובדים בחברת החשמל "מדברים בשני קולות", וחלקם תומכים במחאה — אך שומר על אנונימיות מחשש שיבולע להם. "במה אשמים עובדים צעירים שנכנסו לחברה לפני שלוש שנים — ונדרשים עכשיו לשלם עבור חריגות שנמשכו עשור לאחור?", הוסיפה. "ומה לגבי נשים שלא נהנו בדרך כלל מהחריגות — אך נדרשות להשתתף כמו כולם בהחזר?"

מטעם ועד העובדים בחברת החשמל נמסר בתגובה כי "ההסכם המדובר עוד לא נחתם, ולכן לא נתייחס לנושא, אלא לאחר שייחתם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום