חברת החשמל מודה: יבוא הגז לא משמש רק לגיבוי מאגר תמר

בתגובה להבהרות שביקש יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, אישר מנכ"ל החברה כי הגז הזול יחסית שמייבאת החברה נועד גם למנוע צריכת דלק חלופי ויקר יותר ■ כבל: "לא נעמוד מהצד כשקונים גז מחו"ל, כשיש לנו גז ישראלי"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"לאחר שהמשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה הגבילו את ייצור החשמל בפחם, צפויה ב–2016 עלייה בשימוש בגז טבעי ממאגר תמר לצורך ייצור חשמל, וכן עלייה מסוימת בצריכת הגז הנוזלי המיובא" - כך נימקה חברת החשמל את פנייתה הבהולה מלפני שבועיים, אל ספקיות הגז הנוזלי (LNG) העולמיות, בבקשה לייבא מהן מטען נוסף של LNG בסוף אוגוסט.

צילום: עופר וקנין

הסברי החברה נמסרו על ידי המנכ"ל, עופר בלוך, בתגובה להבהרות שביקש יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני). בלוך אישר בתגובתו כי חברת החשמל פנתה ל–19 חברות בינלאומיות. זאת, בהליך פטור ממכרז, שנומק תחילה בחשש לאי־אספקת חשמל למשק, עקב מחסור בגז.

"רכש המטענים של הגז המיובא נעשה לפי תחזית הצריכה, בהליך תחרותי בינלאומי, ככל שניתן", מסר בלוך. עם זאת, תגובת החברה לא כללה הסבר ל"פספוס" התחזית את הביקושים הגבוהים לגז - מה שהביא כעת את החברה להידרש בדחיפות לרכש LNG נוסף, בתאריך ספציפי - כשמחירו צפוי בשל כך להיות גבוה ממחיר השוק.

"להקדים תגובה לשיבוש"

הפנייה המפתיעה לספקיות נעשתה ארבעה חודשים בלבד לאחר שחברת החשמל חתמה מול ענקית האנרגיה בריטיש פטרוליום (BP) על חוזה ליבוא שלוש מכליות ענק של LNG לצורכי המשק בעונה זו. התקשרות זו עוררה סערה ציבורית ופוליטית לאחר שהתברר כי ישראל מייבאת גז זר, שמקורו בטרינידד שבאיים הקריביים, במחיר נמוך מהגז שמופק 90 ק"מ מערבית לחופיה.

צילום: עופר וקנין

לפי הערכות, המחיר הנמוך של הגז המיובא: 4.9 דולרים ליחידת חום - לעומת 5.8 דולרים שמשלמת החברה למונופול תמר - הביא את החברה להקדים את השימוש ב–LNG לכל שימוש בדלק אחר, לרבות הפחם - שנחשב עד כה לדלק הזול יחסית של החברה. כך, בהיעדר כדאיות כלכלית, החברה נמנעה מלבקש היתר לשימוש חורג בפחם - ולכן נקלעה למחסור לא צפוי בגז.

"השימוש בפועל בכל דלק, נקבע על ידי יחידת ניהול המערכת מתוך ראייה משקית ואילוצים שונים", הסבירה החברה, וציינה כי ב–2015 שימש הגז המיובא 3% מצריכת הגז במשק. "לאור העובדה שקיים כיום רק שדה בודד שמספק גז למשק, ותשתית אספקת הגז נעדרת יכולת אגירה אפקטיבית ובעלת קיבולת מוגבלת, נאלצת החברה לרכוש ולאחסן גם דלקי גיבוי (גז נוזלי, סולר ומזוט) שישמשו אותה לגשר על הבעיות", טען בלוך.

עם זאת, לשאלת כבל באשר לתכלית יבוא הגז הודה לאחר מכן המנכ"ל כי תכלית השימוש ב–LNG אינה לגיבוי מאגר תמר בלבד.

לפי חברת החשמל, ה–LNG נועד לשלוש מטרות: גיבוי שיבושים באספקת הגז מתמר; "הקדמת תגובה לשיבוש אפשרי"; וכן שימוש בזמן שיאי ביקוש לחשמל, "כשהגז מתמר אינו מספיק למשק - או כדי להימנע מצריכת סולר יקר".

רשות ההגבלים 
לא נענתה

לשאלה אם החברה נקטה צעדים כלשהם כדי לשפר את חוזה הגז שעליו חתמה מול השותפות במאגר תמר - טרם הרחבת יבוא הגז - השיב בלוך כי בקשת החברה להבטיח לה את המחיר הנמוך ביותר במשק (MFN) נדחתה ב–2012 על ידי רשות ההגבלים העסקיים.

בלוך חזר על הצהרות חברת החשמל שלפיהן היא מתכוונת לנצל ב–2021 את זכותה לנהל מול השותפות משא ומתן להפחתת מחיר הגז בעסקה בעוד 25% - וכן את זכותה למשא ומתן נוסף על הפחתה של עד 10% נוספים ב–2024. זאת, במקביל למשא ומתן שהיא מנהלת מול השותפות באשר לכמות הגז שאותה התחייבה לרכוש (Take or Pay).

ח"כ כבל מסר בתגובה: "בימים הקרובים נעביר לחברה שאלות המשך, היות שבהתייחסותם ישנן עדיין כמה סוגיות שמצריכות בירור מעמיק יותר. אין בכוונתי לעמוד מן הצד כשחברת החשמל קונה גז מחו"ל, כשיש לנו גז ישראלי. זה פשוט לא נכון. חייבים להתערב עכשיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום