המאבק בתאונות הדרכים הצליח 
- עד שהגיעה ההשוואה לאירופה

דו"ח שפירסמה המועצה האירופית לבטיחות בדרכים דירג את ישראל במקום 28 מתוך 32 מדינות במדד הפחתת ההרוגים בתאונות דרכים ■ ב-15 השנים האחרונות אמנם ירד מספר ההרוגים בישראל ב-40% - אך באירופה הוא ירד ב-52% בממוצע ■ מספר הפצועים קשה בתאונות ירד באירופה ב-1% לשנה - אך בישראל עלה ב-4%

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן דורי
אורן דורי

"הצבתי יעד להכניס את ישראל לחמישייה הפותחת של המדינות בעולם בדירוג הבטיחות בדרכים, עד סוף 2016" - כך הכריז שר התחבורה, ישראל כ"ץ, לפני שלוש שנים וחצי. כיום נשמעת אמירה זו מנותקת מן המציאות, ולא רק משום שמספר ההרוגים בתאונות הדרכים זינק ב-2015 זו השנה השלישית ברציפות והגיע ל-356 בני אדם - כמעט הרוג מדי יום בכבישים.

במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים הגיבו לזינוק של 23% במספר ההרוגים בתוך שלוש שנים באמצעות גרף שהעיד על ירידה ניכרת במספר קורבנות הכבישים מאז 1970, שנה שבה נסעו כאן הרבה פחות מכוניות, חלקן הורכבו מפיברגלס ואפילו חגורות בטיחות נחשבו למותרות. מיותר לפרט את הדרך הארוכה שעשו מאז יצרניות הרכב בשיפור רמת הבטיחות, הרבה בזכות רגולציה עולמית מחמירה.

2015 היתה קשה במיוחד מבחינת תאונותצילום: אליהו הרשקוביץ

דו"ח עדכני שפירסמה באחרונה המועצה האירופית לבטיחות בדרכים (ETSC) מצא כי ישראל דווקא נמצאת בפיגור חמור אחרי מדינות אירופה במניעת תאונות דרכים קטלניות. לפי הדו"ח, בעוד בישראל מתגאים בירידה מתונה יחסית במספר ההרוגים, ברוב מדינות אירופה נרשמה הצלחה גדולה יותר בכל הקשור להצלת חיים. ב-15 השנים האחרונות הפחיתו מדינות האיחוד האירופי את מספר ההרוגים בתאונות דרכים ב-52% בממוצע. לעומת זאת, בישראל מספר ההרוגים ירד בתקופה זו בשיעור של 40% בלבד (ראו גרף).

בחינת הנתונים מ–2001–2015 מגלה כי ישראל מדורגת במקום 28 מתוך 32 מדינות אירופה במדד השינוי בהפחתת מספר ההרוגים מתאונות דרכים. כלומר, ישראל אמנם מצליחה לצמצם את מספר ההרוגים לאורך שנים - אבל הצלחתה אינה מרשימה יחסית, ומדינות אירופה מדגימות כיצד ניתן לעשות זאת טוב ונכון יותר. זאת, בעיקר באמצעות חינוך מגיל רך ואכיפה יעילה - תחומים שבהם נופלת ישראל הרחק מאחור.

מקום עשירי בהרוגים לק"מ נסועה

2015 היתה קשה במיוחד לבטיחות הדרכים בישראל, והציבה את ישראל מקום אחד לפני האחרון במדד שינוי מספר ההרוגים בתאונות דרכים לעומת 2014, בהשוואה למדינות אירופה. מבין 32 המדינות במדד הקדימה ישראל רק את קפריסין.

אם לא די בכך, גם במדד של פצועים קשה בתאונות דרכים ישראל מדורגת במקום נמוך - 23 מתוך 28 מדינות. בחינת המגמה ב-2010–2015 מגלה כי מספר הפצועים קשה באירופה ירד ב-1% בממוצע לשנה - ואילו בישראל נרשמה דווקא עלייה של כ-4%.

לפי הנתונים, יותר מ-5,280 מקרי מוות נמנעו בשנה שעברה באירופה, לעומת תחילת העשור, כשישראל נמצאת במגמה הפוכה. עם זאת, במדד של מקרי מוות בדרכים לפי קילומטראז' נסועה במדינה, ישראל ממוקמת עדיין במקום סביר - מקום עשירי מתוך 21 מדינות.

הנזק הכלכלי: 
40 מיליארד יורו

מעבר לאובדן חיי אדם, תאונות הדרכים מהוות גם נטל כלכלי כבד על המדינה. מחברי הדו"ח טוענים כי הנזק הכלכלי של תאונות הדרכים לאירופה ב-2010–2015 נאמד ב-40 מיליארד יורו, כשהצלת חיי אדם בכבישים היתה יכולה לחסוך כ-15 מיליארד יורו.

"זה כישלון ענק של הממשלה. במקום שמספר ההרוגים יירד - הוא דווקא עולה", אומר מנכ"ל עמותת אור ירוק, שמואל אבואב. לדבריו, מדינת ישראל צריכה לחשב מסלול מחדש בכל הקשור למאבק בתאונות הדרכים. "הכישלון נמשך כבר שלוש שנים ברציפות. סדר העדיפות של הממשלה חייב להשתנות ולהתמקד בהצלת חיי אדם בראש ובראשונה. הנתונים חייבים להדליק נורה אדומה אצל ראש הממשלה, שחייב להתערב כפי שעשה בפיגועי הטרור ולפעול כדי להחזיר את ישראל למצב שבו מספר ההרוגים מתאונות דרכים יורד".

ומה עושה בינתיים משרד התחבורה? בשנים האחרונות צומצם תקציב הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בעשרות אחוזים, בין היתר על רקע מחלוקות קודמות עם המשטרה, המשרד לביטחון פנים, משרד החינוך וגופים נוספים, באשר לשימוש בתקציבים שיועברו אליהם. הקפאה של העברות כספים הובילה לניצול נמוך של תקציב הרשות - ובסופו של דבר גם להקטנה ניכרת של צי ניידות התנועה של המשטרה.

לאחר שנים של קריסה מדורגת ותפקוד חסר, מינה השר כ"ץ רק באחרונה יו"ר חדש לרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, אלוף (מיל') גיורא רום. הרשות תיפקדה ללא יו"ר מאז עזב את תפקידו יעקב שיינין לפני כשנה וחצי.

אלא שמיד עם כניסתו לתפקיד הספיק רום להסתכסך עם מפקד אגף התנועה במשטרת ישראל, ניצב ירון בארי, כשתקף את פרויקט מצלמות המהירות של המשטרה וטען כי יש להשביתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker