סמס למפקד: כך מצליחים בצה"ל להיאבק בתאונות דרכים ולהפחית בצריכת הדלק

בצה"ל הצליחו להביא לירידה משמעותית במספר החיילים ההרוגים בתאונות הדרכים, הרבה בעזרת הענ"א (עוזר נהג אלקטרוני) ■ אחת התוצאות המפתיעות יותר של הפרויקט עם צה"ל היתה השיפור בצריכת הדלק של הכלים הצבאיים, בעקבות התמתנות דפוסי הנהיגה

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן דורי
אורן דורי

ברקע , דווקא בצה"ל מתגאים בהצלחה בתחום, שהביאה לטענתם לירידה של 87% במספר החיילים ההרוגים בתאונות דרכים — מ–40 חללים בשנת 2000 לחמישה אשתקד.

בארבע השנים האחרונות התקין הצבא "קופסאות ירוקות" בצי כלי הרכב המבצעיים שלו, לתיעוד ומעקב בזמן אמת אחר הנהגים הצבאיים. המערכת, פיתוח של חברת איתוראן, מזהה דפוסי נהיגה שהוגדרו כמסוכנים, כמו נהיגה במהירות מופרזת, בלימות חריגות ופניות אגרסיביות. במקרה של חריגות מצד הנהג, למשל נסיעה ב–20 קמ"ש מעל המהירות המותרת, נשלח מסרון באופן מיידי לטלפון הנייד של מפקדו.

אחת לחודש מקבלת שרשרת הפיקוד בצה"ל מדרגת תת־אלוף ומטה משוב על רמת הנהיגה ביחידות, הכולל ציונים מפולחים מ–0 עד 100 של כל נהג ופירוט אירועים בטיחותיים. גם הנהגים מקבלים את דו"ח הנהיגה האישי שלהם.

הענ"א (עוזר נהג אלקטרוני) מוטמע בכ–7,800 כלי רכב "חומים", כמו האמרים, סופות ואבירים. מלבד לחיישן כוחות G שמותקן בדש־בורד, המערכת כוללת GPS לזיהוי מיקום הרכב. כדי להימנע מפגיעה אפשרית בביטחון המידע, המערכת משדרת מידע באופן מוגבל ולפי הגדרות קבועות מראש.

צילום: גיל אליהו

אחד הסיכונים הידועים בנהיגה מבצעית עם כלי שטח ממוגנים הוא התהפכות. ב–2012 נרשמו בצה"ל כ–120 מקרים של התהפכויות כלי רכב. בשנה שעברה התמעטו תקריות מסוג זה לכ–60. מהשוואה שנערכה ב–2015 בין כלי רכב צבאיים שצוידו במערכת לעומת כאלה שלא, עלה כי 77% מהכלים שעברו התהפכות היו ללא ענ"א.

לדברי ראש מחלקת בטיחות ובקרת איכות בזרוע היבשה, אל״מ עודד בר מעוז, "הטכנולוגיה מאפשרת מעקב בזמן אמת אחר כלי הרכב, עם חיוויים מיידים על מיקומים חריגים. זה מקנה שליטה על עומס ומורכבות המשימות. אצלנו מדובר גם במשימה צבאית".

מנכ"ל איתוראן, ניר שרצקי, הוסיף כי אחת התוצאות המפתיעות יותר של הפרויקט עם צה"ל היתה השיפור בצריכת הדלק של הכלים הצבאיים, בעקבות התמתנות דפוסי הנהיגה. "המערכת עלתה לצבא כ–4 מיליון שקל, וחסכה להם כ–80 מיליון שקל רק בהוצאות דלק", אמר.

במכוניות הליסינג של צה"ל, המוצמדות לקצינים מדרגת רב סרן ומעלה — לא מותקנת מערכת ענ"א. במקום זאת, בצבא נערכים לצייד את קציניהם במערכות התרעה מפני אי־שמירת מרחק וסטייה מנתיב, מתוצרת מובילאיי או אייווקס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker